[OCZY] zapalenie spojówek? (porfiryna?)

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Klaudiaa
Posty: 9
Rejestracja: pn wrz 23, 2013 1:31 pm

[OCZY] zapalenie spojówek? (porfiryna?)

Post autor: Klaudiaa »

Od paru dni moja szczurzyca miewa wycieki z oczka, to czerwona substancja. Wyczytałam, że to porfiryna. Dziś zmartwiłam się małymi czerwonymi strupkami w jej uszkach. Wygląda to jakby się tylko podrapała ale wolałam dmuchać na zimne. Byłam więc z nią u weta i dał mi kropelki dicortineff . Wpuściłam je i mam wrażenie, że ma oczy teraz trochę spuchnięte. Jednak od tamtej pory z oczka nic jej nie wycieka. Zrobiła się osowiała i nawet jedzenie mniej ją interesuje. Dwóch wetów powiedziało, że to zapalenie spojówek. Bardzo się o nią martwię i mam nadzieję, że ktoś będzie umiał doradzić coś w jej sprawie. Szukałam czegoś na ten temat ale nie znalazłam niczego co by odpowiadało jej objawom. Dodam, że nie jest to łysy szczurek.
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: [OCZY] zapalenie spojówek? (porfiryna?)

Post autor: Morgana551 »

Czerwone strupki? To nie po prostu zaschnięta porfiryna?
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Awatar użytkownika
Klaudiaa
Posty: 9
Rejestracja: pn wrz 23, 2013 1:31 pm

Re: [OCZY] zapalenie spojówek? (porfiryna?)

Post autor: Klaudiaa »

wet powiedział, że to od drapania i mi też się tak wydaje. one nie są w głąb tylko bardziej od zewnątrz.
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: [OCZY] zapalenie spojówek? (porfiryna?)

Post autor: Morgana551 »

Obrazek

Coś takiego? Pomogłoby zdjęcie Twoje szczurka.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Awatar użytkownika
Klaudiaa
Posty: 9
Rejestracja: pn wrz 23, 2013 1:31 pm

Re: [OCZY] zapalenie spojówek? (porfiryna?)

Post autor: Klaudiaa »

Tak. Raz ma mniej a raz więcej tego czerwonego. Jednak po tych kropelkach jej to nie wystąpiło na razie, jednak niepokoi mnie ta opuchlizna, której wcześniej nie miała.
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: [OCZY] zapalenie spojówek? (porfiryna?)

Post autor: Morgana551 »

Tak jak mówiłam. To zwykła zaschnięta porfiryna. Weterynarze bardzo często nie znają się na gryzoniach, ponieważ rzadko leczą tego typu zwierzęta. Jak to lekarze nie powiedzą "niestety nie wiem co dolega zwierzakowi" cierpi na tym ich reputacji i oczywiście rozmiar portfela :) Moje szczurki też czasem się nie domyją i mają troszkę zaschniętej porfiryny. Gdy jest jej za dużo szczurek jest osłabiony, wystarczy dać mu do poidełka vibovit. Opuchlizna pojawiła się po użyciu kropli? Może szczurek ma uczulenie? Lub lekarz swoją niewiedzą pogorszył sprawę.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: [OCZY] zapalenie spojówek? (porfiryna?)

Post autor: Morgana551 »

Nie jestem weterynarzem ani specjalistką od szczurzych chorób ale wydaje mi się, że to zwykła zaschnięta porfiryna. Może ktoś bardziej obeznany się wypowie.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Awatar użytkownika
Klaudiaa
Posty: 9
Rejestracja: pn wrz 23, 2013 1:31 pm

Re: [OCZY] zapalenie spojówek? (porfiryna?)

Post autor: Klaudiaa »

No i teraz pojawia się pytanie. Czy podawać dalej krople czy przestać ?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OCZY] zapalenie spojówek? (porfiryna?)

Post autor: Paul_Julian »

Jesli to spuchniecie wystepuje po podaniu kropli - nie podawaj.
Nie wiem jaką masz ściółkę, ale jesli siano/trociny, to moze być uczulona. Najlepiej daja ją na papierowe ręczniczki, a oczka przemywaj kroplami ze świetlika, albo kompresikami z czarnej herbaty.

Taka zaschnięta pofriryna jest ok. Ale jesli jest jej bardzo dużo ( całe oczko naokoło) , to moze faktycznie być zapalenie spojówek.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Klaudiaa
Posty: 9
Rejestracja: pn wrz 23, 2013 1:31 pm

Re: [OCZY] zapalenie spojówek? (porfiryna?)

Post autor: Klaudiaa »

Czasem jest mało ale najczęściej ma całe oczko w porfirynie. Dziś już nie ma opuchlizny i porfiryny było też niewiele, a ściółka to żwirek dla kota.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OCZY] zapalenie spojówek? (porfiryna?)

Post autor: Paul_Julian »

To na razie daj ją na ręczniczki. Niech oczka odpoczną trochę. Moze pył ze żwirku podraznił spojówki. Zawsze jak nasypiesz żwirku, to odczekaj trochę , i nakładaj małą łopatką.
Możliwe, ze opuchnięcie też zniknie - kompresy z czarnej herbaty nie zaszkodzi.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”