[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
bzeltynka
Posty: 5
Rejestracja: śr lis 15, 2006 8:41 am

[UK?AD POKARMOWY] nag?e wychudzenie

Post autor: bzeltynka »

Moja szczurzyca ma około 1,5 roku, wcześniej nie chorowała poza drobnymi problemami ze skórą, które skończyły się, kiedy zabrałam z klatki siano.
Wczoraj zauważyłam, że nagle bardzo schudła, jakby w ciągu jednego dnia - codziennie się z nią bawię i głaszczę, więc gdyby coś się działo wcześniej, raczej zauważyłabym.
Brzuszek ma zaokrąglony ale boki zapadnięte, raczej brzuch jej nie boli bo pozwala go dotykać. Nie ma biegunki i właściwie je normalnie chociaż bez jakiegoś olbrzymiego apetytu ale swoich smakołyków nie odmawia. Ale ogólnie jakaś taka mizerna siedzi i jakby lekko drży :( poszłabym do weterynarza ale dzisiaj nie mam takiej możliwości, zaraz wychodzę na zajęcia na cały dzień i nie wyrobię się czasowo
wiecie co to może być?
nie kaszle, nie kicha, nie ma biegunki, tylko to wychudzenie i drżenie albo jakby szybsze oddychanie? szybsze bicie serca? nie wiem
Ostatnio zmieniony śr lis 15, 2006 12:36 pm przez bzeltynka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Azi
Posty: 1065
Rejestracja: czw wrz 11, 2003 6:49 pm

[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Post autor: Azi »

bzeltynka, Twoja szczurcia nie jest już najmłodsza, a z własnego doświadczenia wiem, że gdy szczurki się starzeja, to boczki im się zapadają, kręgosłup jest bardziej wyczuwalny, szczurek robi się bardziej "kościsty".

Niemniej przeszłabym sie do weta.
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Post autor: Nisia »

bzeltynka, a ja bym radziła zrobić usg brzuszka.

Przykro mi mówić, ale nagłe chudnięcie przy zaokrąglonym brzuszku to może być objaw nowotowru. W poważnym stadium.

Azi, ale chyba nie z dnia na dzień. I staje się "kościsty" po całości. Równomiernie.
bzeltynka
Posty: 5
Rejestracja: śr lis 15, 2006 8:41 am

[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Post autor: bzeltynka »

cholera :-( mam nadzieję, że to nie to - tzn czy przy nowotworze takie chudniecie tez moze wystapic z dnia na dzien? ona nie zachowuje się, jakby cos ją bolało tylko tak oddycha szybciej, a moze dopiero teraz na jej oddech zwrocilam uwage bo przy zapadnietych bokach to sie rzuca w oczy?
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Post autor: Nisia »

Szczury długo nie odczuwają bólu nowotworowego (a przynajmniej nie zachowują się tak, jakby je bolało).

Co do chudnięcia - tak, jak najbardziej. Oczywiście szybkość chudnięcia zależy jeszcze od tempa wzrostu nowotworu, jego rodzaju, etc. Jednocześnie niepokojaca jest ta "piłka" zamiast brzucha.
Nie wiem, czy widziałaś kiedyś kobiety z nowotworami dróg rodnych. Często nie są otyłe, a w dole brzucha mają taka okraglutką "piłkę" (oczywiście, pod warunkiem, że nie są w ciąży).

Szybszy oddech może być złudzeniem optycznym, ale też może się wiązać z bólem, uciskiem na przeponę, czy wreszcie z przerzutami do płuc.

Moim zdaniem stan szczurka jest poważny, ale mogę się mylić. Uważam, że nalezy zrobić usg (czasem macanie nie jest w stanie wyjaśnić tego, co się w brzuszku dzieje). Ale jeśli coś wyjdzie, obawiam się, że jest to nieuleczalne i najlepszym rozwiązaniem będzie dbać o szczurka i pomagać mu żyć z chorobą.
bzeltynka
Posty: 5
Rejestracja: śr lis 15, 2006 8:41 am

[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Post autor: bzeltynka »

chyba źle sie wyraziłam - jej brzuch nie zaokrąglił się nagle, zawsze miała raczję okrąglutki ale nie do przesady
w kazdym razie wracam własnie od weterynarza i jest dobrze, tzn pani doktor przebadała ją na wszystkie strony, chyba z 15 minut wszystko sprawdzała - serce, płuca, temperaturę, oczy, uszy, reakcję na dotyk itd - i mówi, że to już jest szczurza babuleńka i wygląda na to, że po prostu na starość chce być porozpieszczana i wybrzydza z jedzeniem i dlatego chudnie
dostała kropelki na wspomożenie apetytu, żeby jadła wszystko a nie tylko ulubione chrupki :P i podobno ogólnie jak na szcura w tym wieku ma się całkiem dobrze

w kazdym razie dziękuję Wam za zaangażowanie i zainteresowanie tematem, pozdrawiam ciepło
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Post autor: Nisia »

bzeltynka, a czy ją macała? Mam na myśli brzuszek? Dokładnie? Z doświadzcenia wiem (sama mam otyłą szczurkę), że trzeba się postarać, aby dokładnie pomacać.
Anita
Posty: 937
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 2:43 pm
Lokalizacja: Warszawa Radość

[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Post autor: Anita »

Moim zdaniem półtora roku to nie jest jeszcze starość - mam trzy dwuletnie samiczki, które ganiają jak dzieci i są okrąglutkie ;) dwie mają tylko przerzedzoną sierść.
Naprawdę jakieś dokładne badania by się przydały...
bzeltynka
Posty: 5
Rejestracja: śr lis 15, 2006 8:41 am

[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Post autor: bzeltynka »

tak, brzuszek macała i to dosyc długo, obserwowała ją z kazdej strony, pod lampą
a co do starosci - czy to nie jest tak ze rozne szczury dożywają roznego wieku? tak jak ludzie... moja np powolutku zaczyna siwiec
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Post autor: merch »

1,5 roku to jescze nie starość ...mimo wszystko, ale fakt ,że szczur już sie troche zmienia, niestety też wlaśnie od tego wieku częstsze są choroby :(
Ostatnio zmieniony śr lis 15, 2006 9:54 pm przez merch, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Post autor: ESTI »

Jak dla mnie diagnoza Pani wet jest niezbyt trafna.
Ja zdecydowalabym sie na rtg.
Obrazek
Ewqa
Posty: 1354
Rejestracja: wt gru 28, 2004 8:06 pm
Lokalizacja: Wawa

[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Post autor: Ewqa »

[quote="merch"]1,5 roku to jescze nie starość ...[/quote]

Teoretycznie jeszcze nie, ale mój wet opowiadał że szczury czasami tak mają że są żwawe i zwinne a potem dopada je starośc i starzeja się bardzo szybko w ciągu miesiąca-dwóch. Inne szczurki starzeja się wolniej. Bywa różnie jak i u ludzi.

bzeltynka, moja Luna tak wyglądała raz kiedy miała chore nerki i wodę w jamie brzusznej, wydawało sie że jest wychudzona, bo brzuszek jej wisiał a boki miała zapadnięte. Potem już w ostatnim stadiu choroby nowotworowej była bardzo wychudzona i podobnie zapadnięte boki, ale różnica była taka że jak dotknęło sie kręgosłupa to wczesniej kręgi nie były az tak mocno wyczuwalne.
Pod Niebieskim Kocem : Lilka, Luna, Norka, Malinka
Teraz ze mną: Fiona, Cleo, Milka i Mała.
bzeltynka
Posty: 5
Rejestracja: śr lis 15, 2006 8:41 am

[UKŁAD POKARMOWY] nagłe wychudzenie

Post autor: bzeltynka »

no ale jak mówię, moja Gumka ma brzuszek taki jak zawsze, nic się tam nie zmieniło - zawsze miała okrągły ale nie wiszący i tak jest dalej
a poza tym u weta odstawiła przedstawienie pod tytułem "Najgrzeczniejszy szczur świata", łaziła po pani doktor chociaż zazwyczaj nie lubi być brana na ręce, oglądała stetoskop, wąchała lampę i w ogóle zachowywała się jak nie ona :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”