[Kastracja (sterylizacja)] -

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

[Kastracja (sterylizacja)] -

Post autor: limba »

Jeszcze nie wiem jak porzadnie zatytulowac ten temat.
Prosilabym o wpsiywanie sie osob ktore posiadaja wykastrowane samiczki.
1. wiek
2. wiek w jakim operacja byla przeprowadzana
3. obecny (byly) stan zdrowia. Glownie chodzi o guzy gruczolow mlecznych.

Na razie wiem ze nie brzmi to "naukowo", ale w zwiazku z w miare swiezymi badaniami nad znacznym zmniejszeniem wystepowania guzow u samic wykastrowanych chcialabym wiedziec jak u nas sprawa sie przedstawia.
Oczywiscie samiczki w wieku "nie guzowym" a wykastrowane tez bardzo mile widziane :)
Ostatnio zmieniony pt mar 09, 2007 12:46 pm przez limba, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
MaLaGa
Posty: 184
Rejestracja: wt mar 28, 2006 10:27 pm

RE: [Kastracja] - samice

Post autor: MaLaGa »

moze "sterylizacja"?:)
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: [Kastracja] - samice

Post autor: limba »

Malaga ..nie, kastracja... http://pl.wikipedia.org/wiki/Kastracja
Sterylizacja polega na czym innym http://www.vetserwis.pl/sterylizacja_pies.html Juz byla kiedys dyskusja.

terminu sterylizacja uzywa sie powszechnie odnosnie zabiegu usuniecia narzadow rozrodczych, czyli kastracji.
Ostatnio zmieniony pt mar 09, 2007 12:53 am przez limba, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Awatar użytkownika
'Asia
Posty: 710
Rejestracja: pt maja 27, 2005 9:44 am
Lokalizacja: Poznań

RE: [Kastracja] - samice

Post autor: 'Asia »

Z tego co ja rozumiem to sterylizacja jest to bardziej ogólny termin dotyczący pozbawienia płodności. Natomiast kastracja to konkretnie wycięcie narządów rodnych. Zresztą na wikipedii piszą że jest to "jedna z metod sterylizacji". Ale nie jestem pewna czy dobrze rozumuję...

[quote="limba81"]
Na razie wiem ze nie brzmi to "naukowo", ale w zwiazku z w miare swiezymi badaniami nad znacznym zmniejszeniem wystepowania guzow u samic wykastrowanych chcialabym wiedziec jak u nas sprawa sie przedstawia.
[/quote]

Mnie ta kwestia interesowała już od dawna więc świetnie że powstał ten temat i z zaciekawieniem go prześledzę! Przy okazji chciałam spytać w końcu jak to jest - kastracja tylko przed pierwszą rujką daje właściwe efekty, czy to bez znaczenia?? Bo gdy Lola miała guza spotkałam się (na forum i nie tylko) ze sprzecznymi opiniami ale przecież pierwsza rujka występuje już chyba u 3-4 tygodniowej samiczki więc jakoś dziwna mi się wydaje ta pierwsza wersja...

EDIT// PS. Temat mógłby brzmieć "Wpływ kastracji samicy na powstawanie guzów" czy jakoś tak... :)
Ostatnio zmieniony pt mar 09, 2007 7:13 am przez 'Asia, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Aniołki: Lola (*), Żaba (*), Maja (*), Zuzia(*), Mela(*), Marie (*) ;(( Pamiętam... >>ZOBACZ<< Aktualnie: pustka w sercu i pusto w klatce... ;(
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: [Kastracja (sterylizacja)] -"Wpływ kastracji samicy na powstawanie guzów"

Post autor: limba »

Zabieg najlepiej jest zrobic przed 6 miesiacem zycia z tego co mi wiadomo tzn z wiadomosci jakie uzyskalam, ale podobno i w wieku pozniejszym daje dobre efekty. Zeby to jakos sprawdzic stad tez i ten temat ;)
U szczura przed pierwsza rujka jest niewykonalne.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

RE: [Kastracja (sterylizacja)] -"Wpływ kastracji samicy na powstawanie guzów"

Post autor: merch »

Dr Wojtyś twierdzi ,ze zawsze zmniejsza.

To ,że przed pierwqszą rojką skuteczność jest 100 % znalazłam ja w jakimś artykule naukowym ja go odnajde podam link) jednak znaczaco zmniejsza niezależnie od wieku i tak twierdzi również artyk€l z przegladyu weterynaryjnego.

Poczekamy na relacje tyrubiusza ale wstępnie jej szczurka miała usuniety narząd rodny ( dość póżno chyba miała powyzej 2 lat) i nie ma guzków
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”