ruda kupa??

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
kinia87
Posty: 954
Rejestracja: czw lis 04, 2010 7:22 pm
Lokalizacja: BDG

ruda kupa??

Post autor: kinia87 »

Wlasnie zauwazylam, ze Aya zasadzila 3 rude bobki. Nie luzne, normalne. Czy moze to byc od tego, ze dzis zjadla wyjatkowa duza porcje warzyw? 3 male kawalki marchewki, 10 cm plaster kapusty pekinskiej, kawalek jabluszka, pietruszke (kilka listkow) + troche danio i vibowitu? no i oczywiscie karma... w ogole ona duzo je... ale powiedzcie, czy to moze rzeczywiscie byc taka przyczyna?
Ze mną: szczurasy Zgredek i Dzikus + pieseł Tajfuno >:D Za TM: Tosia, Essi, Aya, Mishka, Ciaposław, Tajfunio, Lunka, Krecik, Gucio [*] [/b]
Awatar użytkownika
kinia87
Posty: 954
Rejestracja: czw lis 04, 2010 7:22 pm
Lokalizacja: BDG

Re: ruda kupa??

Post autor: kinia87 »

no i marchewka... z 2 plasterki
Ze mną: szczurasy Zgredek i Dzikus + pieseł Tajfuno >:D Za TM: Tosia, Essi, Aya, Mishka, Ciaposław, Tajfunio, Lunka, Krecik, Gucio [*] [/b]
Awatar użytkownika
kinia87
Posty: 954
Rejestracja: czw lis 04, 2010 7:22 pm
Lokalizacja: BDG

Re: ruda kupa??

Post autor: kinia87 »

myslalam,ze nie napisalam o marchewce;)
Ze mną: szczurasy Zgredek i Dzikus + pieseł Tajfuno >:D Za TM: Tosia, Essi, Aya, Mishka, Ciaposław, Tajfunio, Lunka, Krecik, Gucio [*] [/b]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ruda kupa??

Post autor: Paul_Julian »

To od marchewki :) Na 100%.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
L'urine-Boruta
Posty: 564
Rejestracja: ndz gru 12, 2010 3:16 pm
Lokalizacja: ZST

Re: ruda kupa??

Post autor: L'urine-Boruta »

najpierw zauważyłam na materiale jakby krew więc z góry założyłam, że muszę jej obciąć pazurki bo pewnie się zachacze... kiedy transporter otworzyłam, żeby przeszła do klatki zobaczyłam kupę... :( wcale mi się nie spodobała bo w gronie innych kup bardzo się wyróżnia [nie wyrzucałam na razie coby np do weta pójść jeśli będzie konieczne...] wzięłam ją w papierek i co.. miękka.. bardzo miękka i bardzo śmierdząca [jak na kupki szczurcia, bo przecież jak się powącha zwykłą to nie czuć] jest jakby farba brąz-orange... taka no.. na pewno nie zdrowa.. zastanawiam się od czego to... czy dropsy mogły jej zaszkodzić? poprzedniego wieczora wykradła chyba z dwa, a wczesniej dałam jej trzy [nie odrazu oczywiście] ... w transporterku nie ma więcej takich kupek, jest jedna jedtyna, a 'krew' na materiale to pewnie od tej sraczółki... :( tylko po czym?? dawalam jej karmę i dropsy [trzy na dzien jak na podelku- nie luczac tych co mi ukradla oO -tylko wczoraj] ... karmie ja vitapolem... ale dotad nic takiego nei bylo. od czego to moze byc?
Obrazek
Sheepiee 23.12.2011
L'urine ur. 5.10.2010r. - 1.02.2013r.
Gandzia: ur. 14.01.2011r. - 4.04.2013r.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ruda kupa??

Post autor: Paul_Julian »

Przede wszystkim zmien karme,bo moze byc od karmy.Obserwuj kupe i ogladaj okolice pochwy i odbytu. Mógl to byc stres,ale moze byc tez choroba. Jesli zauwazysz krew czy nieprzezroczysty śluz z pochwy-natychmiast do weta,to moze byc guz.
Ale najpierw zmiana karmy,i mozesz dawac 1/3 kapsulki esentiale forte 2xdziennie.W kapsulce jest taka galaretka. Tania karma mogla nadwerezyc watrobe.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
L'urine-Boruta
Posty: 564
Rejestracja: ndz gru 12, 2010 3:16 pm
Lokalizacja: ZST

Re: ruda kupa??

Post autor: L'urine-Boruta »

Karmę tą stosuję od początku czyli jakeiś dwa miesiące, nie sądze, żeby była od tego, bo każde mje dotychczasowe zwierzątka karmiłam karmami tej firmy.
Poza tym była to pierwsza i jedyna taka kupa. Odbyt i pochwa są w normie i...nic nie cieknie.:)
Obrazek
Sheepiee 23.12.2011
L'urine ur. 5.10.2010r. - 1.02.2013r.
Gandzia: ur. 14.01.2011r. - 4.04.2013r.
Awatar użytkownika
lovekrove
Posty: 972
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 8:22 am

Re: ruda kupa??

Post autor: lovekrove »

Z tym, że własnie długotrwałe podawanie szkodliwej karmy może uszkadzać narządy. Radzę przerzucenie szczurka na coś lepszego, jeśli zależy Ci na zdrowiu ogonka ;)
Sześciu szczurzych rozbójników: Muffin[*], Oskar[*], Ryjek[*], Szymon[*], Alvin[*], Melman, Zdzichu, Edek[/color]
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: ruda kupa??

Post autor: nausicaa »

daj jej lakcid, może pomóc unormować układ pokarmowy. i może nie podawaj na razie mokrego jedzonka?
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
L'urine-Boruta
Posty: 564
Rejestracja: ndz gru 12, 2010 3:16 pm
Lokalizacja: ZST

Re: ruda kupa??

Post autor: L'urine-Boruta »

mam dac jej po jednej kupce odrazu leki?? może będę narazie obserwować pozostałe kupencje i wtedy dam jej te lakcidki... ?? mokrego jedzonka jej nie daje.. a ta kupa może rzeczywiście ze stresu [?] ...
Obrazek
Sheepiee 23.12.2011
L'urine ur. 5.10.2010r. - 1.02.2013r.
Gandzia: ur. 14.01.2011r. - 4.04.2013r.
Awatar użytkownika
sasza&masza
Posty: 1270
Rejestracja: czw sie 19, 2010 4:20 pm
Numer GG: 9176574
Lokalizacja: Lublin

Re: ruda kupa??

Post autor: sasza&masza »

lakcid jej nie zaszkodzi, mozesz śmiało jej go dać;)
Dog&cat: Vega i Zuza
Ratz: Arkadia Melania Nayeli Malibu Aniołki[*]
Awatar użytkownika
L'urine-Boruta
Posty: 564
Rejestracja: ndz gru 12, 2010 3:16 pm
Lokalizacja: ZST

Re: ruda kupa??

Post autor: L'urine-Boruta »

dzięki :)
widzę nowe kupki, ale każda jest normalna :))
Obrazek
Sheepiee 23.12.2011
L'urine ur. 5.10.2010r. - 1.02.2013r.
Gandzia: ur. 14.01.2011r. - 4.04.2013r.
Idekk
Posty: 243
Rejestracja: pn sty 31, 2011 7:25 am

Re: ruda kupa??

Post autor: Idekk »

mam problem, od dwóch tygodni mam małego szczurka, teraz ma gdzieś siedem tygodni, mały jest żywy, zaprzyjaźnił się ze starszym szczurem bardzo szybko, nie wygląda na chorego ani trochę, ale nie podobają mi się jego kupki, od czasu do czasu robi takie, które gdy wrzucę je w papierze toaletowym do toalety barwią papier na różowo, może mają lekko rdzawy odcień, ale nie wszystkie, to jest najdziwniejsze. dodatkowo co jakiś czas ma w okolicach tyłka (albo na jajkach, albo na ogonku) takie czerwonawe zacieki. jego mocz ma normalną barwę.

i teraz nie wiem, czy to starszy szczur, który nadal w przypływie miłości namiętnie wącha go po jajkach zrobił mu jakąś rankę, która teraz od czasu do czasu daje takie ślady czy może jednak coś jest nie tak? a, no i na wapienku zobaczyłam troszkę krwi, więc jest jeszcze możliwość, że pokaleczył sobie dziąsła i jak się myje to z dziąseł zostawia takie ślady.

dzieciak jest żywy i szalony, nie zachowuje się jakby coś mu było, nie popiskuje (chyba, że straszy zbyt namiętnie go iska -.-')

podać mu coś profilaktycznie, zmienić karmę i nadal obserwować? bo gdyby coś było nie tak, to chyba nie 'od czas do czasu'?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: ruda kupa??

Post autor: Paul_Julian »

Dobrze by było wziąc go do weta, razem z taką w miarę świeża kupką . Mozliwe, że ma lekką biegunkę i niedokładnie sie umyje ( stąd brudny tyłek), ale może lepiej sprawdzić kupola pod mikroskopem i zrobić badanie moczu ( papierkiem lakmusowym).
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Idekk
Posty: 243
Rejestracja: pn sty 31, 2011 7:25 am

Re: ruda kupa??

Post autor: Idekk »

Dziękuję :) na razie trochę zgłupiałam, bo od kiedy napisałam posta wszystko jest idealnie, podałam mu lakcid, robi ładne brązowe, twarde kupki, które nie mają widocznych śladów krwi (nawet gdy rozgniotłam je w papierze nie było widać, papieru też nie zabarwiły), pupę ma czystą. Mam jeszcze teorię, że starszy szczur mógł go zranić np. w ogon i się na nim położył, stąd te ślady, w sumie by pasowało, najgorzej, że nie mogę go dobrze zbadać, bo jest ze mną te nieszczęsne 2 tygodnie i nie do końca mi ufa, więc się wierci w ręku, a mocniej go złapać się trochę boję, bo jest jeszcze taki malutki i kruchutki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”