Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Kwaczu
Posty: 3
Rejestracja: sob lut 05, 2011 6:30 pm

Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Post autor: Kwaczu »

Witam. Nazywam się Dawid.
Mam problem ze szczurkiem. To mój pierwszy szczur i nie bardzo jeszcze wiem co i jak.
Z góry zaznaczam, że szukałem na tym forum już podobnego przypadku bo nie chciałem zakładać nowego tematu, ale wciąż nie wiem tego czego chciałem się dowiedzieć więc muszę prosić Was o pomoc.
Mój szczurek ma około pół roku i dzisiaj na jego brzuszku zauważyłem kulkę, guzek. Nie wiem jak to nazwać. Pod futerkiem ma tak jakby kulkę. bardzo malutka, ale jest. Szczurek zazwyczaj jest bardzo ruchliwy, a dzisiaj cały dzień tylko śpi. Martwi mnie to. Nie wiem co to może być.
Na pewno ktoś z Was już się spotkał z takim przypadkiem. Więc bardzo bym prosił gdyby mi ktoś odpowiedział na pytania:
- Od czego to się stało?
- Czy to może być w jakiś sposób groźnie dla szczurka?
- Jak to leczyć/co robić?
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc bo naprawdę martwię się o swojego pupila.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Post autor: Paul_Julian »

Koniecznie powinienes pójsc z ogonkiem do weta. Trzeba sprawdzić, co to.
Tutaj spis polecanych weterynarzy: http://szczury.org/viewforum.php?f=13
i transport szczura w zimę http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=28674
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Post autor: nausicaa »

napisz jeszcze, czy szczurek to dziewczynka czy chłopiec. jeśli dziewczę, to może być guz gruczołu mlekowego.

http://www.szczury.org/viewtopic.php?f= ... &start=270
tutaj masz temat, poczytaj troszkę.
jeśli szczurek jest sam, to dobrze byłoby zaadoptować mu towarzysza tej samej płci, będzie szzcęśliwszy:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Kwaczu
Posty: 3
Rejestracja: sob lut 05, 2011 6:30 pm

Re: Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Post autor: Kwaczu »

To szczurzyca. Dziewczynka. Taki guz da się wyleczyć czy to już wyrok śmierci? Ostatnio spadła z szafy. To mogło być od tego?
Awatar użytkownika
sr-ola
Posty: 1425
Rejestracja: wt wrz 29, 2009 5:51 pm
Lokalizacja: Opole/Głogów/okolice Zielonej Góry

Re: Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Post autor: sr-ola »

Jeśli rzeczywiście guz jest mały i nie wrasta się głębiej (jak złapiesz dwoma palcami poczujesz, czy guzek jest tak jakby "osobno") operacja przeprowadzona przez dobrego weterynarza nie powinna sprawić problemu. Ale musisz zareagować w miarę szybko, im guzek większy tym gorzej. Gruczolaki nie powstają przed uraz zewnętrzny. Chyba, że jest to np. ropniak, który często można pomylić z guzem i może być wynikiem zranienia.
Ze mną: Reksia i Kicia. W sercu: Kicek; Biba, Gryzek,Agrafka,Siwa, Łysa, Kwik, Lusia, Rabarbar, Soomi i Serenada.. Moi wyjątkowi..[*]
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Post autor: nausicaa »

operacja jest w miarę bezpieczna, jeśli szczurka jest dość młoda, w dobrej kondycji, a jeśli masz dostęp do dobrego weta, który ma narkozę wziewną, to guz można spokojnie operować:)

można też spróbować leczenie tamoxifenem, jeśli trafi się na guz hormonozależny.efekty dopiero po ok 3tyg, jeśli mają się pojawić.

pamiętaj też, że nie warto zwlekać z operacją, bo im większy guz, tym dłuższy czas operacji i tym mniejsza szansa wybudzenia szczurki. poszukaj dobrych wetów w Twojej okolicy w dziale weterynarze. warto nawet podjechać do dużego miasta gdzieś dalej do sprawdzonego weta.

aha, szczurka z guzem nieoperowanym może żyć jeszcze kilka miesięcy, zanim pojawią się przerzuty na inne organy i płuca.

karm ją też dobrze wysokowartościowymjedzonkiem, bo guz "zżera" dużo energii.mogą być nutridrinki co jakiś czas:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Kwaczu
Posty: 3
Rejestracja: sob lut 05, 2011 6:30 pm

Re: Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Post autor: Kwaczu »

Znalazłem już weterynarza który specjalizuje się w gryzoniach. Tylko ile kosztuje taka operacja? Wie ktoś może w jakim mniej więcej przedziale cenowym to się przedstawia?
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Post autor: nausicaa »

+/- 150 zł. zależy, ile materiału pójdzie.

dowiedz się, jaką wet ma narkozę. no i sprawdźcie, czy to nie ropień, chociaż nie sądzę, żeby tak było.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Post autor: pariscope »

Kosztami operacji na razie się nie przejmuj. Najpierw weterynarz zbada szczurka i postawi diagnozę. Może się okazać, że to zupełnie coś innego. Jeżeli jednak operacja będzie konieczna, to wtedy spytaj o jej koszt. Jeżeli by się okazało, że koszt przerasta Twoje możliwości, to wspólnie z wetem możecie się zastanowić nad alternatywnymi metodami leczenia. On Ci najlepiej doradzi. Wierz mi, że weci też kochają zwierzęta i ich los nie jest im obojętny. Ceny też są różne. Moja pani wet. nie wzięła by więcej niż 40-50 zł.
Kiepskie samopoczucie Twojego szczurka może mieć różne przyczyny. Naprawdę warto, żebyś odwiedził weta.
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
Awatar użytkownika
Juliett
Posty: 26
Rejestracja: pt paź 09, 2009 7:01 pm

Re: Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Post autor: Juliett »

Skoro już pojawił się ten temat nie będę zakładać osobnego, chciałabym się tylko dowiedzieć o postępowaniu po operacji.
Mój szczur parę dni temu miał wycinanego guza, już wszystko w porządku ale mam jedno pytanko.
Jak na razie szczur nie ma w klatce ściółki tylko papierowe ręczniki żeby nic nie przyczepiało się w okolicach szwów.
Otóż ile mniej więcej dni po operacji trzeba unikać trocin? Te ręczniki są dość uciążliwe ponieważ moja Szczura upycha je wszystkie w swoim domku i dzięki temu mam dużo roboty ze sprzątaniem kup.
Minęło od operacji już 6 dni i według mnie chyba mogę już używać ściółki ale wolałabym się upewnić, może ktoś wie czy mogę już normalnie wymościć jej klatkę czy raczej zaczekać do zdjęcia szwów?

Z góry dzięki za pomoc :>
Obrazek
Bronka
Awatar użytkownika
Kluska123
Posty: 3096
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 10:35 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Post autor: Kluska123 »

Moj Iwanek trzeci dzien po operacji byl juz w klatce z chlopakami, ktorzy maja zwirek i trociny. Wszystko zalezy od samopoczucia szczura, czy nie rozrywa szwow. Moj chlopaczek tak tesknil za swoim stadkiem ze nie mialam serca go samego dzien dluzej zostawic. Teraz wszystko sie ladnie zroslo, a szwy sa do sciagniecia :)
Powodzenia i wymiziaj ogonka ode mnie
Moje szczurze szczęście za TM: Kluska Iwan Filipek Lucky Remy Tempuś Julek Szymuś Stuart Biały Teddy Kołtun Batman Toffi Fado Robin

Do zobaczenia Skarby moje...
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kulka na brzuszku. Proszę o pomoc.

Post autor: Hanka&Medyk »

Po operacji trzeba szczura trzymać najlepiej na ligninie lub podkładach higienicznych (Seni Soft doskonale się sprawdzają) tak długo, aż nie będzie pewności, że rana pooperacyjna jest wygojona. Najczęściej, jeśli szczur nie zdejmie sobie szwów, jest to kwestia dosłownie 5 dni. W przypadku poważniejszych, otwartych ran, nawet 2 tygodnie i więcej.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”