Dziwna beżowa / biała kupa?

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
ammy88
Posty: 396
Rejestracja: pn lis 29, 2010 4:07 pm
Lokalizacja: Warszawa / ZST

Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: ammy88 »

Przy sprzątaniu klatki znalazłam sporą ilość bobków (odłożyłam takich ze 20 szt., a pewnie drugie tyle było w śmieciach jeszcze) koloru mleczno-białego / beżowego. Nie mam pojęcia który z chłopaków takie zrobił, ani czy to jeden takie robi czy wszyscy na raz. Karmę mają cały czas taką samą, więc to napewno nie jest efekt zmiany karmy. Czy ktoś z was miał taki przypadek? Czego to może być objaw? Czy powinnam się zacząć martwić i zaklepywać wizytę u weta? Dodam, że żaden z chłopaków nie zachowuje się apatycznie - wszyscy wesoło ganiają, dają się dotykać po brzuszkach - nie są twarde, ani przy tym nie piszczą.
moje małe faceciki: Rico&Mieciu&Toffie&Heniutek
W szczurzym niebie Rayo&Alvaro&Koksik-Gacuś&Felix
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=29187
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: alken »

jak już pisałam na sb pewnie najadl się wapna :)

temat zostawię bo może ktoś bedzie miał podobny problem
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: Paul_Julian »

U mnie tez takie mają, szczególnie suche bobki. Mam wrażenie, że to osadzony pył z bentonitowego żwirku. Taki beżowy kolor kupy może być też z dolegliwości wątrobowych. Najlepiej by było przyuwazyć, który robi takie bobki, podac przez kilka dni troche Essentiale forte i zobaczyc czy zadziała.
Ale pewnie nic nim nie jest :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ammy88
Posty: 396
Rejestracja: pn lis 29, 2010 4:07 pm
Lokalizacja: Warszawa / ZST

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: ammy88 »

Paul_Julian, ja używam Farmers'a Vitakraftu (coś a'la Tima Nature) więc nie może być mowy o żwirku bentonitowym. Mam nadzieję, że tak jak napisała alken to kwestia przerobienia zbyt dużej ilości wapna - bo w ciągu tygodnia zniknęło prawie pół kostki wapienka.
moje małe faceciki: Rico&Mieciu&Toffie&Heniutek
W szczurzym niebie Rayo&Alvaro&Koksik-Gacuś&Felix
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=29187
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: Paul_Julian »

Aaaa, to faktycznie :D Jak tyle zeżarly, to i muszą wydalić.
To moze zostawmy ten temat, ktos kiedyś będzie sie zastanawial nad związkiem bialej kupy i wapienka :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: Cyklotymia »

Dobrze wiedzieć, ja bym od razu podejrzewała niewydolność wątroby, no ale w końcu ludzie wapna pasjami nie zżerają... :)
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: ol. »

ilustracja zjawiska - normalny bobek i bobek "wapienny"
Obrazek
ammy88
Posty: 396
Rejestracja: pn lis 29, 2010 4:07 pm
Lokalizacja: Warszawa / ZST

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: ammy88 »

Dokładnie - widzę że nie tylko u mnie był ten problem, fakt, nie wpadłam na pomysł fotografowania ;)
moje małe faceciki: Rico&Mieciu&Toffie&Heniutek
W szczurzym niebie Rayo&Alvaro&Koksik-Gacuś&Felix
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=29187
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: ol. »

Misiaczek w pewnym okresie pasjami wapno jadł, wręcz wieszał się na kostce, bo nóżki juz mu nie służyły dobrze;
niestety prawdopodobne jest, że mimo, iż specyficzna kupa była efektem ubocznym pożerania wapna, czyli zjawiskiem całkowicie wytłumaczalnym, to sam fakt pożerania do tego stopnia był jednak objawem czegoś co Misiowi dolegało :-[

jeśli u Ciebie był to jednorazowy incydet, to w porządku, ale jeśli trwa jakiś czas, to warto się szczurkowi bliżej przyjrzeć
no chyba że szczur jest nadzwyczajnym pasjonatem wapna ;) czego szczerze życzę :)
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: alken »

bobki na łyżeczce, zabiłaś mnie ol. ;D

no tak, mogło byc tak że szczur się nażarł z wapna bo np z nudów gryzł kostkę, ale zwykle robią to gdy sa chore, osłabione.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: ol. »

ta akurat łyżeczka do tego służy :P

no właśnie u mnie z nudów nikt się aż do tego stopnia nigdy nie najadł, a jak przyjeżdżają jakieś nowe wapienka to zwykle w pierwszych dniach jest na nie parcie, ale nigdy aż do takich kup; Miś robił je regularnie, tak jak regularnie, mimo że nie miał już wtedy zbyt wiele sił, dosiadał wapienka, czasami kładł się pod wapienkiem i je ciosał...
(Miś chorował na serce i miał guza na krtani - tarczyca??)
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: alken »

Lilka tez na końcu gryzła wapno, a co jej było to nie wiem, guzki miała jeszcze małe, udusiła się, więc też może serce...
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
ammy88
Posty: 396
Rejestracja: pn lis 29, 2010 4:07 pm
Lokalizacja: Warszawa / ZST

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: ammy88 »

Weźcie mnie nie straszcie tymi chorobami, bo ja nawet nie wiem który to gagatek z moich tak gryzie to wapno - żadnego nie udało mi się przyłapać - widocznie robią to jak mnie nie ma w domu albo gdy śpię. A wszystkie zachowują się normalnie - nikt ni zrobił się bardziej czuły na dotyk, ospału czy piskliwy
moje małe faceciki: Rico&Mieciu&Toffie&Heniutek
W szczurzym niebie Rayo&Alvaro&Koksik-Gacuś&Felix
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=29187
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: ol. »

ammy88 nikt nie chce straszyć tylko uczulić :)

wciąż ta kupa taka jest ? pręty też zdarza im się gryźć ? może to rzeczywiście taki mechanizm - "nie chce mnie wypuścić (czy coś innego co mu w głowie siedzi) to zamorduję wapienko !")
nie wiem dokładnie jaka jest zależność pomiędzy chorobami serca a zapotrzebowaniem na wapń (na potas i magnez się zwiększa przy lekach moczopędnych), mi badziej kojarzy się gryzienie wapienka z guzami jednak... chociaż dokładnej zależności też Ci tutaj nie wyprowadzę

zachowanie (i tu też nie chcę straszyć, po prostu piszę jak bywa...) nie zmieni się wyraźnie jeśli to początek jakichś zmian; właśnie dlatego że początek organizm próbuje sam zaradzić problemowi wykazując właśnie większe zapotrzebowanie na coś co może pomóc (jak jak u ludzi: masz w jakimś okresie nieopanowany pociąg do jakiegoś konkretnego produktu, to najprawdopodobniej substancji w nim zawartej akurat ci brakuje np. magnezu, którego szukasz w czekoladzie), lub co jest z organizmu wyprowadzane przez "obcego"

Herman i Dżum w okresie swoich guzów też więcej z wapienkiem konwersowali, chociż nigdy aż do takiego stopnia jak Miś, nie aż do białych kup
xxx
Posty: 823
Rejestracja: sob lut 11, 2006 6:31 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dziwna beżowa / biała kupa?

Post autor: xxx »

oprócz tego wszystkiego co zostało tu już napisane

pożeranie kostki wapiennej może być też spowodowane nadkwasotą, wapno zobojętnia częsciowo kwas i przynosi ulgę... niestety na bardzo krótko, dlatego zwierze może zjadać je w większych ilościach by zachować efekt ;/
nadkwasota może występować przy zaburzeniach pracy wątroby etc. a ta z kolei może pracować niewłaściwie z uwagi na problemy np z sercem.To może być cały łańcuch zależności... sterydy np encorton stosowane przez dłuższy czas również mogą wywoływać nadkwasotę...wapń działa też korzystnie na pracę serca, itd. ale ten z kostki wapiennej dla gryzoni jest bardzo słabo przysfajalny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”