GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Venefico
Posty: 543
Rejestracja: czw maja 06, 2010 2:30 pm
Lokalizacja: Karpacz

GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: Venefico »

Jakiś miesiąc temu Łatce z dnia na dzień pojawił się dość duży guz przed tylną łapką. Pojechaliśmy do weterynarza. Wetka nakłuła, obmacała i powiedziała, że na razie mamy obserwować i przyjechać za 2 tygodnie na kontrolę. Guz nie urósł ani trochę, pani weterynarz powiedziała, że martwiła się że gwałtownie urośnie. Do dzisiaj (czyli przez ok. miesiąc) owy guz urósł odrobinę. Jest wyraźnie odłączony od reszty ciała, przesuwa się pod skórą i jest twardy. Widzę, że trochę przeszkadza jej w chodzeniu i wspinaniu się. Pani weterynarz powiedziała, że możemy robić operację ale jest duże prawdopodobieństwo, że nie wybudzi się z narkozy, a z guzem jest też możliwość że będzie jeszcze spokojnie żyła. I teraz mam dylemat. Tak strasznie się boję, że się nie wybudzi a mogłaby jeszcze żyć z tym guzem i umrzeć śmiercią naturalną... Wziewki nie robią nigdzie u mnie w pobliżu, a wątpię że mogłabym dojechać do Wrocławia :/ Nie wiem co robić.
Obrazek Carly Obrazek Przylepka Obrazek Chico

Obrazek Rajka, Sky , Łatka, Pulpi
Awatar użytkownika
gruszka1990
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 17, 2008 6:38 pm
Lokalizacja: Poznań / Białystok

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: gruszka1990 »

Ja bym raczej nie ryzykowała, szczurzynka jest i tak wiekowa, 2,5 roku to sporo, a z guzkiem na pewno jeszcze trochę pożyje. Moja około 2 letnia samiczka po operacji guza gruczołu mlekowego po 2 tygodniach zmarła, nie znam przyczyny, ale widziałam po niej że po narkozie (iniekcyjnej) była bardziej osowiała, śpiąca.. A później...
Obrazek

Obecnie przy mnie trzy dzielne siostrzyczki: Wiki, Gruba, i Lejla <3 oraz kot o imieniu Kot =)
Za TM: Maciuś, Wojtuś i Grysia[']
Awatar użytkownika
Kluska123
Posty: 3096
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 10:35 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: Kluska123 »

Mój Iwan ma lekko ponad 2 lata, miał operację guza i po zabiegu schudł, osłabł, oślepł na jedno oczko - nie wiem czy to spowodowane nowotworem, ale nie ryzykowałabym u 2,5 letniej szczurzycy :(
Moje szczurze szczęście za TM: Kluska Iwan Filipek Lucky Remy Tempuś Julek Szymuś Stuart Biały Teddy Kołtun Batman Toffi Fado Robin

Do zobaczenia Skarby moje...
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: nausicaa »

jeśli masz dostęp do wziewki i dobrego weta, szczurka jest w dobrym stanie, a guz rośnie, to ja z kolei bym zaryzykowała. na injekcyjną raczej nie. pamiętaj też, że szansa na wybudzenie zmniejsza się im większy jest guz. więc jeśli operować, to wcześniej nie kiedy będzie wielki.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Venefico
Posty: 543
Rejestracja: czw maja 06, 2010 2:30 pm
Lokalizacja: Karpacz

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: Venefico »

Właśnie do wziewki mam ponad 2 godziny drogi i nie miałabym raczej jak dojechać :/ Guz jak na razie nie rośnie ale jest duży, bo jak jej urósł to od razu do wielkości jakichś 4/4,5cm. Nie boli jej ale widzę że przeszkadza jej w chodzeniu, bo musi wyżej podnosić łapkę.
Obrazek Carly Obrazek Przylepka Obrazek Chico

Obrazek Rajka, Sky , Łatka, Pulpi
Awatar użytkownika
zuzka-buzka
Posty: 2095
Rejestracja: pt maja 14, 2010 12:24 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: zuzka-buzka »

Zauważyłam ogromnego guza za prawą przednią łapką u Martiego. ;/ Guz urósł do wielkich rozmiarów w ciągu 12h. Rano, jak się z nimi bawiłam przed szkołą, nie miał nic. ;/ Byłam cały dzień poza domem, 20 minut temu chcę nakarmić szczury, patrzę, a tu takie paskudztwo u Martisia... ;/ Jest strasznie twarde, wymacałam mu to, ale najwidoczniej go nie bolało, bo ani nie piszczał ani nie próbował uciec. Pojechałabym dzisiaj, ale wszystko pozamykane, jadę jutro do szczurzego weta ale dopiero o 15. ;/ Jak myślicie? Co to może być? Wiem, że jutro późno z nim pojadę, ale nie ma najmniejszej opcji by udało się wcześniej niż od razu po szkole. :(
ObrazekObrazekObrazek
Alex [*][/color][/b] i Marty [*][/color][/b] u mnie od 09.10.10 Eldo od 11.11.10 Belusia [*][/color][/b] od 08.04.11 Jinxx od 24.05.12 Sykes i Danny od 25.09.12
Flaumel
Posty: 1354
Rejestracja: pt maja 21, 2010 5:33 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: Flaumel »

Zuzka, jesli uroslo takie duże tak szybko to to może być ropień, więc bez paniki dopóki wet nie obejrzy i nie obmaca :)
Obrazek
Awatar użytkownika
zuzka-buzka
Posty: 2095
Rejestracja: pt maja 14, 2010 12:24 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: zuzka-buzka »

Jezu, ja już płaczę, a nic jeszcze nie wiadomo. Jak się okaże, że to nowotwór, to chyba się na śmierć zapłaczę i w swoich łzach utonę. Jak wygląda leczenie takiego ropnia? Bolesne? Ile trwa?
ObrazekObrazekObrazek
Alex [*][/color][/b] i Marty [*][/color][/b] u mnie od 09.10.10 Eldo od 11.11.10 Belusia [*][/color][/b] od 08.04.11 Jinxx od 24.05.12 Sykes i Danny od 25.09.12
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: Paul_Julian »

Ropień jak to ropień. Taka wielka ropna krosta. Trzeba otworzyć i wyczyścić.
Może być tez np. mocno powiększony węzeł chłonny. Nie panikuj, bo to nie pomoże.
Jutro się wszystkiego dowiesz, bo w sumie dziś i tak nic nie zrobisz. Żeby taki wielki guz urósł, to szczurek chyba musiałby być w zlym stanie, a guz wyjątkowo złośliwy. Uszy do góry.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
zuzka-buzka
Posty: 2095
Rejestracja: pt maja 14, 2010 12:24 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: zuzka-buzka »

Okazało się, że to nie jest ropień... :'(
Pani wet. zaleciła mi zrobienie operacji. Nie wiem co mam zrobić. Szczur ma rok i 10 miesięcy. Będzie to na narkozie ogólnej... Jednak rośnie to tak szybko, że pani dała szczurkowi góra 1,5 miesiąca... Matrix360 (dawna włascicielka Martiego) mówi, żebym operację zrobiła.. Ja nie wiem. Czekam na jakieś porady od was...
ObrazekObrazekObrazek
Alex [*][/color][/b] i Marty [*][/color][/b] u mnie od 09.10.10 Eldo od 11.11.10 Belusia [*][/color][/b] od 08.04.11 Jinxx od 24.05.12 Sykes i Danny od 25.09.12
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: Paul_Julian »

Ja bym robił. Czasem trzeba po prostu podjąć decyzję i zaryzykować. Nie ma co czekać, tym bardziej jesli rosnie tak szybko.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
zuzka-buzka
Posty: 2095
Rejestracja: pt maja 14, 2010 12:24 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: zuzka-buzka »

Dzięki Paul, zadecydowałam wspólnie z mamą i matrix, że warto jednak zaryzykować... Po co ma się męczyć. Może się uda. Mam nadzieję. Koszt zabiegu to 190zł, szkoda, że nie na wziewce... To była szybka decyzja, bo jutro jest operacja. :'( Nie mam czasu nawet się z nim pożegnać... Oby wszystko było dobrze. Trzymajcie za nas kciuki.
ObrazekObrazekObrazek
Alex [*][/color][/b] i Marty [*][/color][/b] u mnie od 09.10.10 Eldo od 11.11.10 Belusia [*][/color][/b] od 08.04.11 Jinxx od 24.05.12 Sykes i Danny od 25.09.12
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: Paul_Julian »

Musi być dobrze i musi sie udac !
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
zuzka-buzka
Posty: 2095
Rejestracja: pt maja 14, 2010 12:24 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: zuzka-buzka »

Dzięki Paul... W ciągu 2 dni byliśmy w sumie u 2 weterynarzy... 3 chciało go od razu usypiać, 2 kazało zostawić aż nie będzie mógł funkcjonować, 1 powiedział że nie wie co to i się nie podejmie leczenia... dopiero ostatni, już w profesjonalnej klinice, zrobi tą operację...
Masz może jakieś rady? Pakować go do transportera? Dawać tam coś?
ObrazekObrazekObrazek
Alex [*][/color][/b] i Marty [*][/color][/b] u mnie od 09.10.10 Eldo od 11.11.10 Belusia [*][/color][/b] od 08.04.11 Jinxx od 24.05.12 Sykes i Danny od 25.09.12
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: GUZ czy wycinać u ponad 2.5 letniej szczurzycy ?

Post autor: Paul_Julian »

Normalnie go przygotuj na operację . Daj czysty ręcznik ( taki zuzyty) albo jakiś czysty materiał , transporter w torbę , dodatkowo reczniczki papierowe. Na kilka godzin przed nie dawaj jesc .
Po odbiór pojedz z kropelkami , żeby co kilka godzin zakroplić oczka. Jak masz mozliwosc to weż też butelkę z gorąca wodą . Albo popros w klinice, żeby dali ciepłą wodę. Jak nie masz mozliwosci , to weż ciepłe szmatki , bo po operacji będzie mu chłodno.
Po zabiegu będzie pewnie nieswój , mozesz w klinice nawet posiedzieć z nim z 20-30 minut, żeby miec pewnośc , że wszysko ok . Z ranki moze sie sączyć troszke krwi - bez paniki.

Jak jest dobry wet to zgrabnie zrobi operację , oby ten guz tylko był otorbiony, to pójdzie gładko.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”