[BRZUCH] powiększony, dziwny zapach moczu, szczur dużo pije

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
jarekparzyszak
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 04, 2013 9:12 am

[BRZUCH] powiększony, dziwny zapach moczu, szczur dużo pije

Post autor: jarekparzyszak »

Witam serdecznie
Mam 2 szczurki (samiczki) w wieku 1,3 lat. Post będzie dotyczył jednego z nich:
Wczoraj pojechaliśmy ze szczurkiem na konsultację do weterynarza.
Objawy:
-powiększony brzuch (lekko asymetrycznie)
-ciężki oddech (pewnie w wyniku powyższego)
-zwiększone zapotrzebowanie na wodę
-częste oddawanie moczu
-charakterystyczny, wyrazisty zapach moczu

Weterynarz obejrzał szczurka i skierował nas do "Ogonka", niestety, wczoraj zastaliśmy zamknięte drzwi. Szczurek dzisiaj zachowuje się bez zmian, nie widać odznak poprawy ani pogorszenia.

Weterynarz przeprowadził wywiad; ze względu na młody wiek szczurka raczej wątpi w nowotwór, na ciążę też to nie wygląda (szczurki są od początku w jednej klatce). Żywią się tym samym. Jednak p. weterynarz zwróciła uwagę na specyficzny zapach moczu - spytała się o dziwne zachowania drugiej szczurzycy. I tak, od jakiegoś czasu (2 miesiące) co jakiś czas drugi szczurek "zaczepiał" chorego tak, jakby chciał z nim kopulować. Nie dostrzegliśmy problemu, myśleliśmy że to forma dominacji, jednakże jak poskładać wszystko w całość to chory szczur był wcześniej dominującym, a teraz jest taki bez wyrazu...

Inne informacje:
-szczury jadły w sobotę trochę bigosu (współlokator podrzucił... :( )
-drugi szczur czuje się dobrze, jest energiczny i żwawy
-chory szczur ciężko oddycha i przymyka oczy, jednakże ogólnie mniej ale się rusza. Kał w normie (opinia p.weterynarz)

Pytania:
-Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem?
-Jakie są rokowania?
-Ile może kosztować diagnoza u takiego szczura? (prześwietlenie?)
-zastrzyk usypiający... Nie chcę nic zakładać, ale kto i kiedy może podjąć taką decyzję? Jakie są koszta?

O operacji chyba za wcześnie pisać i zadawać pytania, dzisiaj spróbujemy pojechać jeszcze raz do Ogonka lub do innej kliniki.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: [BRZUCH] powiększony, dziwny zapach moczu, szczur dużo p

Post autor: noovaa »

Uśpienia nie zakładamy przed diagnozą szczurka.

Mogła jej zaszkodzić kapusta, powoduje wzdęcia, a te powodują ból i powiększenie brzuszka. Możesz spróbować podać np. herbaty rumiankowej / koperkowej do poidła. Powinna pomóc na wzdęcia.

Ale kapusta nie tłumaczy zapachu moczu, to sugeruje problem z nerkami, który również może objawiać się bólem i powiększeniem brzuszka. Do czasu diagnozy, nie podawaj nic wysokobiałkowego.

Diagnoza szczurka w zależności od wykonanych badać może zaczynać się od 20zł a kończyć naprawdę różnie. Samo zdjęcie RTG to pewnie 50-80zł w zależności od lecznicy i miasta.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
jarekparzyszak
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 04, 2013 9:12 am

Re: [BRZUCH] powiększony, dziwny zapach moczu, szczur dużo p

Post autor: jarekparzyszak »

Wszystko o czym mówiła p. weterynarz składałoby się w spójną całość tzn. zapach moczu+dziwne zachowanie (pobudzenie) współlokatorki tzn. szczurek może mieć coś z ukł. rozrodczym/nerkami (intensywna produkcja hormonu?). Z rumiankiem oczywiście na wszelki wypadek spróbuję, chociaż bigos został podany wczoraj nad ranem a już rano zauważyłem że szczurek noc leżał poza domem. Nie przyjrzałem mu się dokładniej, dopiero jak przyszła pora na wybieg zobaczyłem nabrzmiały brzuch... Niestety na 95% te zmiany pojawiły się wcześniej - może nie były tak zauważalne ale jak wracam pamięcią to mogę zaryzykować stwierdzeniem że mała przejawiała już mniejszą aktywność od około tygodnia (ciężko było mi to na samym początku stwierdzić bo chory szczurek zawsze był mniej ciekawski niż jego współlokatorka).
O zastrzyk zapytałem się bo w chwili gdy się na niego zdecydowałem w przypadku mojego psa (17 lat, super zdrowie, jedynie 3 ostatnie dni były straszne...) i wiem że chociaż to ciężka sytuacja trzeba czasami podjąć + co tu kryć, niestety jestem pełen obaw (moją świnkę morską leczono, mam wrażenie, na chybił trafił a i tak zdechła). Sam chciałbym żeby obeszło się bez zabiegu ale nie wygląda to dobrze... dlatego prośba jeśli ktoś wie co to może być niech pisze. Zawsze lepiej się czegoś trzymać... W chwili obecnej jestem na etapie szukania weterynarza w Warszawie (poza Ogonkiem) bo - co tu kryć - szukam tańszej alternatywy a jednocześnie gabinetu który dysponuje odpowiednim sprzętem diagnostycznym. Czy szczurek będzie operowany uzależniam od diagnozy - jeśli tak wtedy zainteresuję się Ogonkiem...
Jeśli ktoś z Was ma namiar na weterynarza z odpowiednim sprzętem i wiedzą w okolicach Targówka/Zacisza będę wdzięczny za namiar.
Awatar użytkownika
Svefn
Posty: 168
Rejestracja: czw lis 01, 2012 10:41 pm
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna

Re: [BRZUCH] powiększony, dziwny zapach moczu, szczur dużo p

Post autor: Svefn »

Nie szukaj tańszej alternatywy, tylko weterynarza który zna się na szczurach i jest w stanie im pomóc. W Warszawie masz kilka doskonałych gabinetów - zerknij do działu Weterynarze, a na pewno coś znajdziesz.

A przy okazji - podawanie bigosu szczurom? Nie sądzę by było to dla nich odpowiednie jedzenie.
Jedz i walcz!
Front antywieszakowy
Awatar użytkownika
mikanek
Posty: 976
Rejestracja: wt maja 04, 2010 10:37 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: [BRZUCH] powiększony, dziwny zapach moczu, szczur dużo p

Post autor: mikanek »

Tu masz przychodnię na Zaciszu
http://www.przychodnia-jatagan.pl/
kiedyś do niej chodziłam, od tego czasu zmienili się lekarze także trudno mi powiedzieć coś konkretnego, mają specjalistę od gryzoni i sprzęt

Osobiście polecam lecznicę Oaza, bardzo dobrzy fachowcy a cennik do przyjęcia
http://www.oaza-wet.pl/?przychodnia

Jak najszybciej jedź ze szczurem do lekarza, co do kosztów to niektóre lecznice zgadzają się na wystawienie faktury z 2 tyg. terminem płatności.

Zdrowa dieta jest naprawdę ważna, zdecydowanie mógł zaszkodzić bigos. Niewykluczone jednak, że to objawy poważniejszej choroby.
Rtg kosztuje w okolicach 50 zł
Ryjek, Paszczak i Mika nr 3 :D
Kocizny Mefcina i Stefcik, zając Closti

w serduszku Gocia,Gajusek,Julka,Migotka, Nelka,Pimplak,Suri,Mika,Rysiek i Mikan,Bubi,Kotlecik,Surik,Viktorek,Miśka,Muminek,Susełek, Toffcik
jarekparzyszak
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 04, 2013 9:12 am

Re: [BRZUCH] powiększony, dziwny zapach moczu, szczur dużo p

Post autor: jarekparzyszak »

Dzięki za kontakt
Do Jatagan od rana próbuję się dodzwonić na 2 nr. tel ale bez skutku. Na szczęście oni są bliziutko domu i jeśli nie znajdę negatywnych opinii to diagnozę zrobię u nich właśnie.
Czytałem o Oazie, pozytywne opinie zwłaszcza p. dr Jabłońska która dzisiaj nie przyjmuje. To druga opcja którą bierzemy pod uwagę. Wiele uzależniamy od samopoczucia pacjenta bo niestety nie jesteśmy zmotoryzowani a do ogonka przez połowę Warszawy wczoraj jechaliśmy co zaowocowało stresem u szczura (dźwięk drzwi w autobusie...).
Bigos trafił jako pozostałość wyjazdu współlokatora na wieś, poza moją kontrolą. Nie było go na szczęście dużo a objawy były obecne przed + drugi szczur czuje się dobrze. Niestety zapach moczu i zachowanie drugiego szczurka (pobudzenie) świadczą że na ewentualnym zatruciu się nie zakończy :/.
Dziękuję za podanie przykładowych cen, pozdrawiam
Awatar użytkownika
mikemb
Posty: 103
Rejestracja: wt sie 21, 2012 7:00 am
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: [BRZUCH] powiększony, dziwny zapach moczu, szczur dużo p

Post autor: mikemb »

Hej
Nie zrozum mnie zle , nie chcialbym zapeszac, ale podobne objawy miala moja Bezka, ostatniej nocy jej zywota, wlasnie powiekszyl sie jej brzuszek, do tego doszedl brzydki zapach moczu( nie taki jak normalnie) zewnetrznie rano przed wizyta u weta poza tymi objawami nic sie nie dzialo, jadla pila, byla ruchliwa jak zawsze, niestety diagnoza nie byla juz taka dobra, nowotwor, zrasniety ze wszystkim co sie dalo oprocz ukl.pokarmowego. Brzydki zapach od ataku na ukl.moczowy. Niestety bidulce nie dalo sie pomoc, a byloby na dniach duzo gorzej, zatem decyzja byla niestety jedna.
Moja Bezka byla wlasnie w tym samym wieku. :-(
Mam nadzieje ze u Ciebie to tylko bigosik....bede trzymal kciuki....

PS
Teraz walcze od dzis z jej siostra rodzona, ten sam wiek , jeden miot, niestety guz przysadki mozgowej we wczesnym stadium.....
Obrazek
jarekparzyszak
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 04, 2013 9:12 am

[*]

Post autor: jarekparzyszak »

Niestety... Czarnej nie ma już na tym świecie. Po pierwsze, dzisiaj widać było że ewidentnie się męczyła; oprócz głębokiego oddechu doszło osowienie, kulenie się itp. Pojechałem do weterynarza, ten położył ją na białym blacie i było widać że cieknie mocz zmieszany z krwią...Stąd ten zapach :/. Niestety nie dostrzegł tego inny weterynarz, ani my (myślę że krwawienie nastąpiło nie wcześniej niż wczoraj). Zrobiliśmy RTG, wyniki nie były jednoznaczne; wyglądało to na guz, była jedna wielka plama. Weterynarz powiedział że puki nie zoperujemy jej nie dowiemy się co jej dolega. Musiałem podjąć decyzję natychmiast i zdecydowałem się na uśpienie. Decyzji tej nie żałuję. Dla mnie to był cień szczura... Zdrowsze okazy nie budzą się z narkozy. Zresztą doktor informował o ryzyku.
Nie chcę się rozpisywać, miałem nadzieję (wbrew wszystkim znakom na ziemi) że może to jednak ten bigos... Ale niestety. Towarzyszka spędzi tydzień w klatce sama. My poszukamy wkrótce jej towarzysza. Nie chcemy jej skazywać na życie w samotności...
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: [BRZUCH] powiększony, dziwny zapach moczu, szczur dużo p

Post autor: Saaa »

;(
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
Awatar użytkownika
mikemb
Posty: 103
Rejestracja: wt sie 21, 2012 7:00 am
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: [*]

Post autor: mikemb »

Przykro mi, naprawde, wspolczuje, wiem co to znaczy bo w czw stracilismy Beze, teraz walczymy o Kreske :-)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”