[UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: Hanka&Medyk »

Gdy nasza szczura miała rozwolnienie i dostała kawałek takiej zwykłej tabletki węgla, schrupała ją ze smakiem... Widać kwestia gustu szczurzego :)

Przy rozwolnieniu można spróbować podawać prebiotyki, które wyregulują trochę florę jelitową. Idealnie sprawdzają się te w kapsułkach, bo można wsypać zawartość kapsułki do czegoś smacznego i dać do zjedzenia.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: ssylvusia »

Słuchajcie, mam pytanko. Chciałam uszczęśliwić moich chłopaków i dałam im we wtorek troszkę kociego żarełka (Gourmet z kurczakiem i wątróbką) no i niestety mamy awarię.
Mianowicie, któryś dostał porządnego rozwolnienia. W środę rano w klatce spotkała mnie niespodzianka w postaci zafajdanej kuwety, niestety nie bardzo mogę stwierdzić, który to artysta takie dzieło sztuki stworzył.
Potem było już w miarę ok, tylko kupki są bardzo miękkie. Nie jest to taka plama jak wczoraj z rana, że tak powiem kształt trzymają, ale są miękkie i troszkę rozwodnione.
Sprawdzałam, chłopaki mi się nie odwodnili. Suchą karmę jedzą normalnie, bawią się, skaczą, nie są osowiali. Martwią mnie tylko te kupki.
Myślicie, że powinniśmy jednak pójść do weta, czy może wystarczy, jak dam im trochę węgla lub jakiegoś innego leku? Jeśli tak, to w jakich dawkach? Poradźcie coś, bo trochę się przestraszyłam tej ich biegunki.
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: StasiMalgosia »

po mokrym jedzeniu prawie zawsze są i mokre kupy, wg jesli dziś kupy trzymają formę chłopaki są czyści (nie ubrudzeni kupa) i żywiołowi nie ma sensu nic im dawać ani iść do weta. Możesz dla spokoju i frajdy chłopaków dać im dużo chrupków kukurydzianych to świetnie działa przy lekkich biegunkach, ew smekta jak by się rozwijało (szczypta) ale nie ma sensu dawać leków jak jest ok.
Obrazek
Awatar użytkownika
iwciunia11
Posty: 310
Rejestracja: czw sty 26, 2012 4:04 pm

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: iwciunia11 »

Moje szczurki sie czyms struly.
Nie wiem, czy pod moja nieuwaga zjadly mi cos na wybiegu, czy moze przez to, ze podalam im ryz z jogurtem truskawkowym, jajkiem i kropelka miodu. Teraz caly czas leza na polce, samiec jest lekko apatyczny, a samiczka, jak zawsze - szybka, zwinna i pelna energii.
Rano zobaczylam cala zapackana i smierdzaca polke.
Po powrocie ze szkoly wyszorowalam im cala klatke, zmienilam sciolke z nadzieja na to, ze im troche przejdzie, badz lekko pomoze.
Jednak smrod utrzymuje sie nadal, ale robia juz kupki... takie z ksztaltem, normalne... ;)
Ze mna - Pusia, Mycha i Latunio ;3
agniesiorra
Posty: 4
Rejestracja: sob lis 10, 2012 10:43 pm

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: agniesiorra »

Witam mój Stefan tez kiedy zmieniał miejsce zamieszkania tez miał tego typu problemy i ostatnio zaczęły powrac :/ najczęściej po bananach wtedy daje mu suszone morele (takie w których jest oznaczenie bez cukru) i mieszkam z karmą sama niechętnie je trzeba zobaczyć jakie szczurek ma przysmaki i najlepiej skroic i podać mu razem z ziarnami zawsze działa ;) pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Agusta
Posty: 1001
Rejestracja: ndz mar 11, 2012 10:21 pm
Lokalizacja: Ostróda

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: Agusta »

No tak ja zauważyłam dwie plamki rzadkiej kupki w koszyczku i przy kuwecie i nie wiem która to szczura, to było dziś rano, od razu to wytarłam, teraz szukam i szukam jakiegoś śladu ale nic nie ma więc czy jest możliwe że przeszło? Nic specjalnie dziwnego im nie dawałam do jedzenia... Czy mam im coś podać jakoś zapobiegawczo?
Moje Puchate: Milu Lilu Jadwiga Beza Ważka < : ) ~~
...::: Zajrzyj do nas :::...
Truskiew
Posty: 4
Rejestracja: czw maja 09, 2013 7:33 pm

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: Truskiew »

Witam serdecznie,
Jestem nowym użytkownikiem forum więc proszę wybaczcie jeśli się wtryniłam nie tam gdzie trzeba.
W niedzielę moja Mańka zaczęła krwawić z dróg rodnych pojechaliśmy szybko do weta i okazało się że to zapalenie macicy (nie wiadomo skąd?). Lekarz zrobił usg i podał antybiotyk w zastrzyku, następnego dnia było duzo lepiej pojechałam na kolejny zastrzyk i kolejne usg i tak aż do wtorku, od środy lekarz zalecił podawanie antybiotyku euroxil doustnie i po godzinie podać lakcid. Wszystko byłoby ok poza biegunką która pojawiła się w czwartek rano i trwa cały czas.
Mam pytanie, czy to może być od antybiotyku albo od lakcidu? Mańka nigdy nie dostawała jogurtów ani innych mlecznych wyrobów, mogła tak zareagować na lakcid? Co ewentualnie mogę jej podać na żeby kupki wróciły do normy? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Pozdrawiam
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: nienazwana »

Biegunka raczej po antybiotyku. Probiotyk (lakcid) ma z założenia zapobiegać i łagodzić problemy trawienne związane z wyjałowieniem układu pokarmowego przy podawaniu antybiotyku. Na biegunkę: dużo płynów (woda, absolutnie nie soki owocowe lub mleko), gastrolit lub inny preparat elektrolitowy do rozpuszczenia w wodzie ewentualnie. Można podać węgiel lekarski w tabletkach (bezpośrednio do łapek może będzie gryźć lub rozkruszony do jedzenia). Do tego lekkostrawna dieta bez błonnika (bez surowych warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych) a więc : kleik ryżowy (bez mleka) lub rozgotowany ryż, przetarta gotowana marchew, przecier jabłkowy (gerber), przetarty banan (potas!), biszkopty dla dzieci, flipsy, kaszki dla dzieci bezmleczne (sinlac) :)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: nienazwana »

I może zmień probiotyk na inny niż lakcid. Czasem (nie wiadomo dlaczego akurat lakcid ??? ) słyszałam, że powoduje biegunkę, ale sama nie wiem, może to zbieg okoliczności. Jest teraz probiotyków bardzo duży wybór. Popytaj w aptece o inne, może polecą Ci jakiś bardziej "wyspecjalizowany" na biegunki właśnie ;D
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: IHime »

Możesz zapytać w aptece o probiotyk dla dzieci z nietolerancją laktozy, Lakcid ma w pożywce laktozę i jeśli Twoja szczurzyca ma pecha, może na nią źle reagować.
Jeżeli biegunka nie ustąpi max. w ciągu 2 dni, to pędź do weta, bo takie maleństwa szybko się odwadniają.
Truskiew
Posty: 4
Rejestracja: czw maja 09, 2013 7:33 pm

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: Truskiew »

Dziękuję wszystkim za pomoc i przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale może się przyda kolejnym użytkownikom. Otóż moja panna się okazało miała nietolerancję laktozy, po odstawieniu lakcidu i dietce zasugerowanej przez nienazwaną wszystko wróciło do normy, wet powiedział, że jeżeli po tym biegunka nie minie można spróbować podać smectę (1/8 opakowania).
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: nienazwana »

Cieszę się że mogłam troszkę pomóc ;D
szyszyk
Posty: 1
Rejestracja: ndz lis 10, 2013 3:21 pm

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: szyszyk »

Witam ,
Franek jest ze mną od czwartku, od pierwszego dnia zauważyłam u niego takie "świstanie" przy oddychaniu, powiedziano mi, że to normalne u szczurków, kiedy są zestresowane jakąś sytuacją, szczególnie kiedy są młode, i myślałam, że rzeczywiście może to być wywołane stresem, bo jego świstanie pojawia się wtedy kiedy otwieram klatkę albo wypuszczam go żeby sobie pobiegał i zapoznał się z nowym domem, kiedy śpi mi na kolanach albo pod bluza świstanie ustaje. Może jestem przewrażliwiona, ale nadal nie jestem przekonana do tego, że to normalne, kiedy obserwuje go kiedy "śwista" wydaje mi się, że to katar, bo często myje sobie mordkę i kicha. Do tego ma biegunkę, co najbardziej mnie niepokoi.. w pierwszy dzień jego kupki były zbite, ale mokre też mu się zdarzały, jednak wczoraj były jasne, bardzo miękkie i śmierdzące, dziś jest to samo, do tego cały czas ma brudną pupe i ogonek, muszę go wycierać. Przeczytałam gdzieś o mykoplazmie, i strasznie się martwię, czy to możliwe że mój szczurek może być na nią chory? Czy to rzeczywiście tylko stres? :(
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: IHime »

Nie, nie wygląda to na stres, szczurek wydaje się raczej chory. Niestety, jutro święto, więc ciężko o dobrego weta. Na razie przestaw szczurka na dietę wyłącznie na dobrej jakości, zdrowej suchej karmie i czystej wodzie, możesz ewentualnie podać probiotyk, jeśli masz, a we wtorek idź do weterynarza, który zna się na szczurach. Jeśli stan szczurka się pogorszy, np. będzie mocno ruszał boczkami przy oddychaniu, wydawał dziwne dźwięki, będzie osłabiony, ospały, albo nie będzie chciał jeść lub pić - idź do kliniki całodobowej.
Awatar użytkownika
Rweolwer
Posty: 123
Rejestracja: pt kwie 22, 2011 5:07 pm

Re: [UKLAD POKARMOWY] rozwolnienie i biegunka

Post autor: Rweolwer »

Mój szczurek ostatnimi czasy bardzo schudł. Kiedyś był grubszy od swojego brata a teraz jest dużo szczuplejszy. Mao tego ma po bokach grzbietu przełysienia. Do tego od dłuższego czasu robi rzadką kupę. Nie jest to wodnista sraczka ino taka morka bardzo śmierdząca kupa różniaca się od kupy zdrowego szczurka. Byłam z Kielusiem u weta,pani powiedziałą,ze jeszcze nie wiadomo co mu dokładnie jest więć postanowiła odrobaczyć ogonka. Na drugim zastrzyku byłam we wtorek tydzień temu. Jednak nie widzę poprawy. Dodam,ze szczurek mam apetyt i nie jest apatyczny,ale bardzo się niepokoję tą kupą i tym ,że ma te wyłysiałe placki :C
Co robić? !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”