[Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Czyli jak przekonać innych domowników do szczura w domu.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
squedi13
Posty: 32
Rejestracja: sob maja 01, 2010 4:22 pm

[Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: squedi13 »

Hej!
Sam mam problem z mamą i pomyślałem o stworzeniu takiego tematu.
Wiadomo, że aby przekonać rodzica do szczura należy pokazać go od wszelkich stron.
Chciałbym abyście w tym temacie umieszczali słodkie zdjęcia, filmy itp. czyli wszystko co może pomóc młodym szczurzarzom takim jak ja:]

Zacznę ja. Po pooglądaniu tych filmików przez moja nieugięta mamę, posypały się komentarze " jaki słodki" "genialny" "jaki inteligentny", więc myślę, że jestem na dobrej drodze w uszczurawianiu mojej mamy.

1. http://www.youtube.com/watch?v=E7JjzrvW ... re=related
2. http://www.youtube.com/watch?v=iHrkR4SO ... re=related
3. http://www.youtube.com/watch?v=FhZvSoAh ... re=related
4. http://www.youtube.com/watch?v=XMC6e14g ... re=related <-- dla osób które znają angielski jeszcze bardziej fajne ;)
5. http://www.youtube.com/watch?v=VHeXnyqhSew
6. http://www.youtube.com/watch?v=eI-lXkP_ ... re=related
7. http://www.youtube.com/watch?v=ieAmdixo ... re=related
8. http://www.youtube.com/watch?v=dsN6Thfmt2c
Awatar użytkownika
CzarrnaWdowa
Posty: 277
Rejestracja: wt paź 27, 2009 5:57 pm
Lokalizacja: Tarnów

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: CzarrnaWdowa »

Mój Pumba ;D
Już wiele serc rozmiękczył swoją osobą ^^

http://i40.tinypic.com/214pcf6.jpg
http://img80.imageshack.us/img80/4710/zdjcie811.jpg
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

— George Bernard Shaw
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: dusiaczek »

Moją mamę rozmiękczyło to zdjęcie, zwłaszcza, że dzień wcześniej leciała krew i przeraźliwe piski (łączenie).
Obrazek
To też jest słodkie, i nie ma tego "fuj brzydkiego" ogonka xD
Obrazek
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
Awatar użytkownika
Venefico
Posty: 543
Rejestracja: czw maja 06, 2010 2:30 pm
Lokalizacja: Karpacz

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: Venefico »

Moja mama uwielbia też to zdjęcie Rajki

zbyt duże wyciachałam, żeby nie zawalało forum. właściwa wersja w poście niżej. yss mod
Obrazek Carly Obrazek Przylepka Obrazek Chico

Obrazek Rajka, Sky , Łatka, Pulpi
Awatar użytkownika
Venefico
Posty: 543
Rejestracja: czw maja 06, 2010 2:30 pm
Lokalizacja: Karpacz

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: Venefico »

Oops, wyszło takie duże

Obrazek

teraz chyba będzie dobrze
Obrazek Carly Obrazek Przylepka Obrazek Chico

Obrazek Rajka, Sky , Łatka, Pulpi
Awatar użytkownika
syntonia
Posty: 451
Rejestracja: pn lis 23, 2009 2:42 am

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: syntonia »

Już kiedyś podawałam gdzieś na forum te linki, ale podam jeszcze raz.
http://fishki.net/comment.php?id=48354
http://www.likecool.com/Cutest_Rats--Pic--Gear.html
Te zdjęcia naprawdę rozmiękczają serca :D
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem."
Arthur Schopenhauer

[*] Smrodzio - na zawsze w moim serduchu [*][/b] [/i][/color][/size]
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: Mycha »

Pod jakim względem warto mieć ogoniaste zwierzątko w domu? Mogę podać wiele plusów posiadania szczura:
- Obcowanie z jakimkolwiek zwierzęciem ma korzyści psychologiczne i zdrowotne dla każdego człowieka.
- Szczurki powodują uśmiech na twarzy - robią śmieszne rzeczy, uczą się sztuczek, bawią się z nami i innymi szczurkami. Miło jest obserwować ich harce.
- Szczury są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na psa czy kota ze względów gabarytowych.
- Gryzoń nie wymaga spacerów poza domem co kilka godzin - możesz mieć więc elastyczny czas pracy.
- Szczurek jest znacznie czystszy niż pies, który to ze spaceru może przynieść do domu jakąś chorobę.
- Jeśli szczurek napaskudzi na kanapie - wystarczy zebrać odchody chusteczką, a taki pies... ;)
- Utrzymanie szczura jest o wiele tańsze niż większego zwierzęcia.
- Szczurki są o wiele inteligentniejsze i towarzyskie niż inne gryzonie...
- ... jak również nie robią takiego bałaganu jak fretki.
- Szczury to gaduły, jednak na częstotliwościach niesłyszalnych dla człowieka. To sprawia, że w niedzielę rano nikt Cię nie obudzi (mogą obudzić Cię odgłosy obgryzanych prętów klatki, ale są na to sposoby).
- W przypadku wyjazdu na wakacje możesz zabrać szczurki z sobą w mniejszej klatce (niewielkie gabaryty) lub poprosić kogoś aby odwiedzał Twój dom i karmił maleństwa.
- Szczurzą klatkę sprząta się stosunkowo szybko i jeśli robimy to regularnie - nie ma problemu z brzydkimi zapachami.
- Szczurki należy trzymać w małych stadkach (przynajmniej dwa osobniki tej samej płci) - to zapewnia im towarzystwo i stanowi o ich samodzielności. Ogonkom nie będzie się nudziło w czasie twojej nieobecności z powodu pracy lub szkoły.
- Zabawką dla szczura może być niemal wszystko - kartonowe pudełka, szmatki - przez co zabawki nie są dużym wydatkiem.
- Posiadanie zwierzątka podbudowuje człowieka. Nie ważne, czy twój podopieczny będzie zdobywał medale na wystawach szczurów rasowych - już sama satysfakcja z odpowiedzialności za żywą istotę sprawia, że zwiększa się poczucie naszej własnej wartości.
- Szczurki są śliczne.
- Opieka nad zwierzątkiem uczy nas odpowiedzialności i cierpliwości - ten fakt procentuje nie tylko w kwestii związków czy relacji rodzinnych, ale także na polu zawodowym.
- Te małe gryzonie świetnie i efektywnie wypełniają nasz czas, a opieka nad maluchami z obowiązku przeradza się w hobby.
- Opieka nad szczurkami zwiększa motywację, wzmacnia emocjonalnie, uczy realizować cele.
- Posiadanie szczurów redukuje stres (nie licząc oczywiście frustracji związanej z odkryciem nowych zniszczeń;)). Według badań osoby zdenerwowane w momencie kontaktu ze zwierzakami uspokajają się - zwalnia się tętno i obniża ciśnienie krwi.
- Ludzie posiadający zwierzęta są bardziej komunikatywni, nawet małe gryzonie potrafią zaszczepić w nich empatię, altruizm i otworzyć ich na innych. Miłość, którą obdarzamy to niedoskonałe (jak każde) stworzonko uczy łagodniej oceniać innych ludzi.
- Bliskość - oswojone zwierzątko lubi być głaskane, drapane i przytulane. Po zabawie szczurki często zasypiają na kolanach lub w rękawie właściciela. Te pozornie błahe sprawy powodują, że człowiek jest szczęśliwszy, ma poczucie bezpieczeństwa.
- Ogon zawsze zapewnia towarzystwo. Szczurki są ciekawskie, zaczepne i bardzo towarzyskie. Wielu właścicieli ze swoimi pupilami dzieli swoje smutki i radości.
- Czekają cię nowe znajomości - rozmawiając z innymi miłośnikami szczurków znajdziesz z pewnością wiele wspólnych tematów do rozmów, a to często owocuje wieloletnimi przyjaźniami.
- Jeśli mieszkamy z dziećmi - one także odniosą korzyści. Pamiętajmy, że szczurek to nie zabawka i zabawy dziecka z gryzoniem powinny odbywać się pod opieką osoby dorosłej. Dzieci nie mogą męczyć, ściskać zbytnio zwierzątka i trzeba uważać, aby nie wkładały palców przez kratki klatki, ale... Obserwacja pupili kształci w dzieciach cechy opiekuńcze i pozwala zrozumieć wiele życiowych aspektów, takich jak dorastanie, chorowanie, nauka, starość, cierpienie i śmierć.
http://ratteria.w.interia.pl/jak.html
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: yss »

Pod jakim względem warto mieć ogoniaste zwierzątko w domu? Mogę podać wiele plusów posiadania szczura:
- Jeśli szczurek napaskudzi na kanapie - wystarczy zebrać odchody chusteczką, a taki pies... ;)
... wychodzi załatwić się na dworze, a jeśli z przyczyn od siebie niezależnych narobi w domu, to na podłogę. polecam wątek tili o czyszczeniu zasikanej przez szczury sofy ;)
- Utrzymanie szczura jest o wiele tańsze niż większego zwierzęcia.
tak, tańsze. ale czy o wiele? zwłaszcza jeśli ktoś ma świra na punkcie szczura i nic tylko kupuje nowe hamaczki, koszyczki, najlepszą karmę i gerberki? ;) a tu wszyscy mamy mniejszego lub większego świra....
- ... jak również nie robią takiego bałaganu jak fretki.

to te fretki muszą chyba używać dynamitu. pomieszczenie po przejściu mojego damskiego stada wyglądało czasem jak po napadzie ślepego włamywacza.
(mogą obudzić Cię odgłosy obgryzanych prętów klatki, ale są na to sposoby).
jakie? u mnie pomogło tylko wyniesienie szczurów do innego pomieszczenia ::)
- Szczurzą klatkę sprząta się stosunkowo szybko

w stosunku do czego?
- Te małe gryzonie świetnie i efektywnie wypełniają nasz czas, a opieka nad maluchami z obowiązku przeradza się w hobby.

a nieraz jest odwrotnie ;)
- Posiadanie szczurów redukuje stres
powiedzcie to mojemu facetowi. po śmierci Flary i Szczepana kategorycznie oświadczył, że nie będzie więcej w domu zwierząt bo on ma dosyć ciągłych śmierci. bo się przywiązuje a potem zwierzaczek umiera.


niby fajny tekst, ale trochę tendencyjny :)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Nue
Posty: 1641
Rejestracja: wt wrz 30, 2008 9:35 am
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: Nue »

yss dobrze prawi. Miałam w domu niejedno zwierzę i obiektywnie stwierdzam, że to właśnie szczury okazały się najbardziej kłopotliwe i najdroższe w utrzymaniu. Tak, ja też mam świra i kupuję hamaczki, kolejne klatki i najlepsze karmy, ale nie tylko o to chodzi. Doliczam niemałe wydatki na weta, koszty zniszczeń, lekarstwa i suplementy typu betaglukan, nutridrinki, olejki do inhalacji, itepe itede. Szczur kolejny raz masakrujący nową kanapę po sforsowaniu wymyślnej zapory naprawdę potrafi przyprawić o opad rąk i to wcale śmieszne nie jest. Radzę prócz roztaczania słodkich wizji i niewątpliwych korzyści z posiadania (złe słowo, ale niech będzie) szczurów, uświadomić uczciwie rodziców o ewentualnych kosztach, nie tylko materialnych. Bo potem wychodzą dramaty i pojawiają się ogłoszenia typu 'Albo znajdę moim szczurom inny dom do wieczora, albo je uśpię'. Albo dzieciak wraca do domu ze szkoły i ukochanych szczurków już nie zastaje. Odpowiedzialnym trzeba być i nie ulegać kaprysowi, jak się po prostu aktualnie nie ma na nie warunków.
[*] Mała Kawowa Apokalipsa... ciąg dalszy nastąpi. [/color][/size]

Gdyby szczury nie istniały, należałoby je wymyślić.
Awatar użytkownika
Becia23
Posty: 103
Rejestracja: pn sty 11, 2010 9:08 pm
Lokalizacja: Hassocks (UK)

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: Becia23 »

Nue pisze:yss dobrze prawi. Miałam w domu niejedno zwierzę i obiektywnie stwierdzam, że to właśnie szczury okazały się najbardziej kłopotliwe i najdroższe w utrzymaniu. Tak, ja też mam świra i kupuję hamaczki, kolejne klatki i najlepsze karmy, ale nie tylko o to chodzi. Doliczam niemałe wydatki na weta, koszty zniszczeń, lekarstwa i suplementy typu betaglukan, nutridrinki, olejki do inhalacji, itepe itede.
Dokładnie. Nie mówiąc o tym, że szczury są bardzo chorowitymi gryzoniami. Zamiast namawiać kogoś do ślepego nabycia przemilczając nieraz ważne fakty, nie lepiej szczerze uświadomić o ewentualnych jak i tych nieuniknionych konsekwencjach?

Wiem, że temat jest o tym jak przekonać rodziców, ale ja jestem zawsze za przekonywaniem rodziców tak, że wiedzą na co się piszą. Ich rozczarowanie i złość zaszkodzi tylko szczurkom, a ich dobro jest ważniejsze od naszych zachcianek. Inne chwyty typu słodkich zdjęć i filmików dozwolone, ale tylko ze szczerością i świadomością konsekwencji.
"Już zawsze będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś"
Antoine de Saint-Exupéry

Przyszła zaszczurzona
Za Tęczowym Mostem - Samanta [*] (14.01.05 - 04.07.07) na zawsze w moim sercu[/i][/size]
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: Mycha »

Polecam zapoznać się z pozostałą częścią artykułu.
1. Bez przesady - jak ma się w domu porządek i dwa szczurki (wiadomo, że więcej szczurów = większy problem) to nie zniszczą mi kanapy nawet jak będą żyły na wolności zamiast w klatce. Codziennie wieczorem po wybiegu myję w pokoju podłogę, czyszczę zakamarki i czyszczę środek kanapy. Mimo, że wcześniej przez kilka godzin szczury szaleją po domu nic mi nie zabrudziły.
2. To takiego samego świra miałby na punkcie psa, a psie akcesoria są o wiele bardziej dostępne i bardziej wymyślne. Piszę to jako właścicielka psa wystawowego - SZCZUR JEST O WIELE TAŃSZY. Zresztą tunele i zabawki do klatki to wydatek jednorazowy a z kolei hamaki nie kosztują kroci. Karmię szczury w urozmaicony sposób, najlepszymi karmami i wydaję miesięcznie w sumie maksymalnie 120zł na 4 ogony. Na psa minimum 400, więc tak - utrzymanie szczura jest minimum 4 razy (biorąc pod uwagę kwoty podane w wątku o kosztach utrzymania to nawet bardziej) tańsze. Dodatkowo za psa trzeba płacić podatki, sprzątać po nim, pies wymaga specjalnej pielęgnacji sierści itd. Dodatkowo pies może żyć 18 lat, szczur żyje znacznie krócej. Przesadzacie i to stanowczo. Znalazłam właśnie informację, że utrzymanie psa w ciągu jego całego życia kosztuje od 6 do 12 tysięcy dolarów, kota od 8 do 11 tysięcy dolarów. Jak któraś z Was wydała kwotę 30 tysięcy złotych na jednego szczura w ciągu całego jego życia to z pełnym szacunkiem proponuję się leczyć.
3. Kilkanaście lat mam szczury w domu i owszem - strat mam sporo, ale nie takich jak znajomym fundują fretki. Musicie mi wierzyć, że porównania nie ma.
4. Choćby trzymanie szczurków w dunie lub kraty o mniejszych przerwach między prętami. No i najważniejsze - wybiegany i zmęczony szczur nie będzie gryzł krat.
5. Sprzątanie klatki nie jest skomplikowaną czynnością. Przynajmniej ja nigdy nie miałam problemów z wyrzuceniem ściółki, umyciem pięterek oraz klatki i wrzuceniem hamaków do pralki.
6. Jeśli ktoś ma takie podejście to wcale nie powinien mieć zwierząt, ale tekst jest generalnie skierowany do ludzi, którzy są miłośnikami zwierząt, a nie nieodpowiedzialnymi ludźmi.
7. Posiadanie zwierząt domowych redukuje stres i jest to udowodnione naukowo.

Macie rację dziewczyny, ale temat jest jaki jest - materiały pomagające w uszczurawianiu a nie minusy posiadania szczura. Każdy kto chce wziąć zwierzątko do siebie musi zapoznać się z wszystkimi aspektami posiadania stworzenia. Ale tak samo można zaatakować śliczne zdjęcia szczurków proponowane w tym temacie, bo przecież szczur to nie obrazek a w dodatku gdy zachoruje może wyglądać makabrycznie, a opieka nad nim wymagać wiele naprawdę nieestetycznych czynności.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: alken »

ja tam się z Mychą zgadzam, nie ma co przesadzać, ale osoby które usilnie naciskają na rodziców powinny zdawać sobie sprawę też z tego co napisała yss, szczególnie jeśli są od rodziców uzależnione finansowo. rodzic który pod wpływem marudzenia zgodzi się na szczury ale nie będzie do nich w pełnie przekonany, w razie zniszczeń, brzydkiego zapachu z klatki może zechcieć wyrzucić zwierzaki a w przypadku choroby- nie dać pieniędzy na leczenie.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
syntonia
Posty: 451
Rejestracja: pn lis 23, 2009 2:42 am

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: syntonia »

O szczury trzeba dbać jak o każde inne zwierzęta i to wcale nie jest takie skomplikowane i drogie. Po prostu krąży mit, że gryzonie są tanie w utrzymaniu, bo wystarczy karma za 4 zł, trociny za 2 zł, klatka za 30 zł i zwierzak ma raj. Nawet niektórzy weterynarze się dziwnie patrzą jak ktoś przychodzi z małym zwierzakiem na leczenie, bo niektórym się wydaje, że takich małych zwierząt się nie zabiera do weta, bo przecież leczy się tylko psy i koty. Dlatego niektórzy są później zdziwieni jak się okazuje, że to wcale nie jest takie proste. Że trzeba kupić lepszą karmę i ściółkę, w razie potrzeby iść do weterynarza, przygotować odpowiednio klatkę i nawet czasem wypuszczać zwierzaka i się z nim bawić! Jak ktoś racjonalnie podchodzi do posiadania zwierzaka to nie ma tych minusów zbyt dużo, bo na większość rzeczy jest psychicznie przygotowany :)
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem."
Arthur Schopenhauer

[*] Smrodzio - na zawsze w moim serduchu [*][/b] [/i][/color][/size]
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: [Pomoc]Materiały pomagające w uszczurawianiu

Post autor: yss »

Mycha: ty to wkleiłaś, to i bronisz :)
jest w tym sporo prawdy, ale przedstawienie rodzicom takiego zestawienia może zaowocować szokiem w kontakcie z realnym zwierzęciem. no ok, fretki niszczą bardziej. ale szczury TEŻ niszczą i też nie wybierają sobie do niszczenia rzeczy starych i zużytych. lubią rzeczy fajne, jak wszelkie kable, wykładzina, buty, listwy przypodłogowe, materac w moim łóżku ;) pościel, koce...
albo np skarpeta włamała się kiedyś do szafki ze swetrami [wygryzła sobie dziurę w tej płycie z tyłu bo była nadszarpnięta]. pogryzła wszystkie swetry. :) jak to ładnie ująć w artykule? "szczur potrafi wznieść swego właściciela na wyżyny duchowe. porzuca on czczy materializm i skupia się na miłości do zwierzęcia". czytaj: "szczur pogryzie wszystko na co akurat będzie miał chęć i nawet nie można się wkurzyć, bo tak słodko się gapi" :D
ten się nie myli, kto nic nie robi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uszczurawianie”