[Ogon] - strupek i zaczerwienienie

W tym dziale napisz o problemach związanych z łapkami, czy ogonem Twojego pupila.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
susurrement
Posty: 1957
Rejestracja: sob wrz 15, 2007 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa

[Ogon] - strupek i zaczerwienienie

Post autor: susurrement »

moja Tori ma dziwne coś na ogonku:
Obrazek
ostatnio jak byliśmy u weterynarz, mówiłam jej o strupku, więc dowiedziałam się, że u dorastających samiczek pojawiają się takie łuski na ogonku. z tym, że ze strupka łusek zrobił się nieco mniejszy, acz zaczerwieniony. nie wiem, czy powinnam się martwić? nie wygląda to dobrze..
wie ktoś może co to może być i co z tym zrobić?
Ostatnio zmieniony ndz gru 09, 2007 3:11 pm przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
ze mną 1+3 szczurze łobuziaki, 3 króliki, jeż, chomik i dwa piesy
za TM 47 kochanych aniołków i 2 króliki [*]
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Odp: strupek i zaczerwienienie na ogonku.

Post autor: limba »

Powiem szczerze ze pierwszy raz cos takiego widze. Wyglada jak jakis stan zapalny, a to na pewno nie jest normalne. Czy drugi szczuras nie podgryza jej w ogonek? czy ona nie wykazuje jakiegos nadmiernego zainteresowania ta czescia ogonka? Mysle ze bez ponownej wizyty sie nie obejdzie.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Awatar użytkownika
susurrement
Posty: 1957
Rejestracja: sob wrz 15, 2007 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa

Odp: strupek i zaczerwienienie na ogonku.

Post autor: susurrement »

nie widziałam, żeby ją podgryzał, a dopiero dziś ich połączyłam i bacznie obserwuje, więc chyba nic jej ani jeden ani drugi nie zrobił. ona sama też nie wykazuje zainteresowania ogonkiem, z tego co widziałam normalnie go czyści przy myciu. a jak mama jej posmarowała maścią, to ją zlizała :/ zdaje się, że znów trzeba będzie do weterynarza się udać.. już nie ma tygodnia bez wizyty tam, echhh..
ze mną 1+3 szczurze łobuziaki, 3 króliki, jeż, chomik i dwa piesy
za TM 47 kochanych aniołków i 2 króliki [*]
Blanny
Posty: 1731
Rejestracja: śr sie 19, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Warszawa/Piaseczno/Kąty

Re: [Ogon] - strupek i zaczerwienienie

Post autor: Blanny »

Dołącze się do tego wątku, bo nie chcę nowego tworzyć.
Piszę tego posta, by dowiedzieć się czegoś nowego, a być może także moje doświadczenia przydadzą się komuś jeszcze kiedyś.

Wygląd:
Obrazek Obrazek
Zdjęcia robione przed chwilą po ciemku, dlatego takie niewyraźne.
Na ogonie szczura tworzą się wypukłości o nieregularnym kształcie. Gdzie nie gdzie pojawiają się także czerwone plamy pod skórą, bardzo mocno czerwone. Wypukłości rosną, na ich wierzchu pojawia się coś w rodzaju ropni. Po rozdrapaniu wyglądają wręcz paskudnie.
Na pewno są zakaźne, ponieważ od Nera zaraziły się pozostałe dwa szczury.
Nie wiem, co je wywołuje.

Leczenie:
Rozpoczęte w środę 13.10.2010.
Antybiotyk ogólny w zastrzyku plus tabletki Synergal, lek osłonowy typu Trilac, maść miejscowa Oxycort.
Do tego mycie klatki co tydzień w domestosie, pranie wszystkiego co dwa dni, wywalenie wszystkiego co drewniane, wyparzenie reszty rzeczy.

Przebieg choroby podczas leczenia:
Trudny do stwierdzenia. Rany na ogonie Nero zaczęły troszkę zanikać, za to wytworzyło się ich wiele na ogonie Jima. U Paula bez zmian.

Dodatkowe obserwacje:
Dzisiaj, tj. w poniedziałek 18.10.2010 zaobserwowałam na swoich rękach i nogach wysypkę. Niewykluczone, że choroba może być zakaźna dla człowieka.

Jeśli ktokolwiek spotkał się z czymś takim, proszę o wiadomości.
<3 Paulie <3 Jimi <3 Nero <3 Dante <3 Fabio <3 Nessie <3 Zero <3
Moje koszmary <3
Izabela
Posty: 1175
Rejestracja: śr paź 27, 2004 9:20 pm
Lokalizacja: Lublin

Re: [Ogon] - strupek i zaczerwienienie

Post autor: Izabela »

Wydaje mi się, że należałoby zebrać zeskrobinę i zrobić posiew - sprawdzić pod kątem bakteryjnym i grzybiczym
TM:GuciaFelaMelaJagaVaniBubaBlusiaBonitaKivaTolaTanitaKolaEstelkaKlarysaElwirkaEdgarRolfikJadziaEnyaKlemensJulaGeminia PelaGotikaFelisiaKarinaIrenkaInkaPolaPetraZiarkoSeloniaZuba;
Są:(AylaYlesia)Merch.Pole+KorinaStefekPajaMilkaTeaAshnaNitaDelaNaviKtosio
Blanny
Posty: 1731
Rejestracja: śr sie 19, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Warszawa/Piaseczno/Kąty

Re: [Ogon] - strupek i zaczerwienienie

Post autor: Blanny »

No cóż, wizytę kontrolną mamy na następny poniedziałek. Nerowi zaczęło znikać, więc może będzie w porządku.
Jeśli nie, to oczywiście będę żądać szczegółowych badań. ;)
<3 Paulie <3 Jimi <3 Nero <3 Dante <3 Fabio <3 Nessie <3 Zero <3
Moje koszmary <3
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [Ogon] - strupek i zaczerwienienie

Post autor: nausicaa »

nie znam się do końca, ale to na temat chorób skóry na ogonie mówi ratguide, może coś dopasujesz z opisu:

http://ratguide.com/health/integumentar ... ytosis.php
http://ratguide.com/health/integumentar ... eczema.php
http://ratguide.com/health/integumentar ... oderma.php
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [Ogon] - strupek i zaczerwienienie

Post autor: Paul_Julian »

Ja myślę, ze te zeskrobiny to rewelacyjny pomysł. Przynajmniej bedzie wiadomo na 100% co to.

Btw , Nausicaa- czy to moze być jakaś forma martwicy ? Link z brzydkimi fotkami http://ratguide.com/health/figures/pyod ... gure_4.php
Poczytałem trochę i po polsku to zgorzelinowe zapalenie skóry, ale nie wiem na ile mozna by to choć troche łączyć z martwicą.No i nie jest zarazliwe
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Blanny
Posty: 1731
Rejestracja: śr sie 19, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Warszawa/Piaseczno/Kąty

Re: [Ogon] - strupek i zaczerwienienie

Post autor: Blanny »

Paul, właśnie sprawiłeś, że dziś nie usnę.. 'Piękne' fotki.. To chyba martwica nie jest.. Jak się rozdrapie taki duży, brzydki, to jest tam krew. Zresztą, skąd niby martwica..? Tak po prostu? Nic im nie było,nagle Nero tego dostał. (Myślałam, że po prostu go któryś ugryzł w ogon.) Tydzień później pojawiło się to u Paula i Jima. Wcześniej ich ogonki były ładniutkie i gładziutkie i ślicznie brudniutkie. (W ogóle nie dbają o te ogony, brudasy.)

Nausicaa, no nie wiem.. Nie wiem, które mogłoby pasować. :-\ Ich to w ogóle nie swędzi, nie interesują ich te ogony (nigdy nie interesowały). Mają to TYLKO na ogonach, nie ma na szyi, karku, brzuchu. Dziwne, kurde no.
<3 Paulie <3 Jimi <3 Nero <3 Dante <3 Fabio <3 Nessie <3 Zero <3
Moje koszmary <3
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [Ogon] - strupek i zaczerwienienie

Post autor: Paul_Julian »

Dlatego pisałem, ze to brzydkie fotki. Są z linku o pyodermii od Nausicaa ( nie bezposrednio, są jako jeden z opisów choroby). Mózg mi jakoś myslał kilkutorowo, bo ten przypadek z linku jest reakcja stresową po zabiegu i zaczyna sie jak martwica. Martwica moze byc tez po ugryziu , ale to wtedy nie strup , tylko obumarcie tkanki ( takie sczernienie) . Nie łaczyłem tego bezposrednio z przypadkiem ogonka Nero.

Poza tym , to jest zarazliwe. Chyba. Byc moze u Ciebie wystąpiła wysypka nie związana z tym. No chyba, że sie podziabały w ogony i wlazł gronkowiec. Ale jakby sie tłukły to byłby też dziab w innym miejscu. Myslałem też o grzybicy ....
Soran miał dziabnięty ogon w tym samym miejscu, no ale była krew , potem strup , no i teraz została łuszcząca blizna.
Badanie zeskrobin pokaże co tam siedzi.
Moze spróbujecie Ivermektyny ? jesli to jakiś pasozyt to go załatwi ;D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łapki i ogon”