Prosze o pomoc

W tym dziale napisz o problemach związanych z łapkami, czy ogonem Twojego pupila.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
sandramaria
Posty: 3
Rejestracja: pt kwie 05, 2013 9:22 am

Prosze o pomoc

Post autor: sandramaria »

Mieszkaja ze mna dwie szczurzyce. Niedlugo dwuletnie.
Podaje objawy jednej z nich:
Osowialosc, ospalosc, uleglosc, brak checi do zabawy, kilka strupkow na lopatkach niewiadomego mi pochodzenia...brazowa siersc na przednich lapkach ( mam wrazenie ze nie moze sie tam wyczyscic ) Problemy z chodzeniem ( wydaje mi sie ze lapki nie sa w stanie uniesc cialka, lapki wpadaja miedzy prety klatki ) Widze ze nie moze sobie znalezc miejsca, niewiele je i pije...
Czy ktokolwiek moze mi powiedziec co sie moze dziac... dodam ze jej wspolokatorka jest w swietnej formie, ciekawa swiata i kontaktowa, nic podejrzanego sie nie dzieje....Prosze o pomoc
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Prosze o pomoc

Post autor: akzi »

czas wybrac się do specjalisty
prosze powiedz z jakiego miasta jesteś ?
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
sandramaria
Posty: 3
Rejestracja: pt kwie 05, 2013 9:22 am

Re: Prosze o pomoc

Post autor: sandramaria »

Glasgow Szkocja ...
Weterymarz mojego psa nie zajmuje sie malymi zwierzatkami ... Nie chce zrobic wiecej krzywdy niz pozytku.
Awatar użytkownika
Svefn
Posty: 168
Rejestracja: czw lis 01, 2012 10:41 pm
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna

Re: Prosze o pomoc

Post autor: Svefn »

University of Glasgow ma szpital dla małych zwierząt - możesz zadzwonić/napisać tam i zapytać czy zajmują się też szczurami. W sieci niestety nie byłem w stanie znaleźć żadnych opinii o tym miejscu, które dotyczyły by leczenia gryzoni (co nie znaczy, że tego nie robią).
Jedz i walcz!
Front antywieszakowy
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosze o pomoc

Post autor: unipaks »

Czy szczurka jest w stanie utrzymać jedzenie w łapkach, czy daje radę jeść twardy pokarm? Czy pochyla nisko głowę, kiedy je? Kłopot ma większy z przednimi, czy tylnymi łapami? Czy przednie łapki krzyżuje albo czy siedzi z odciągniętym daleko tyłem, a przednie łapki ma mocno wysunięte w przód? Czy chodzi na sztywnych tylnych łapach? Utrzymuje równowagę podczas mycia? Przechyla głowę lub widać rotacje ciała wokół własnej osi? Przyjrzyj się oczom- czy jedno z nich nie jest większe?
Czy zaobserwowałaś ostatnio gryzienie ścian albo nadmierne zjadanie kostki wapiennej, czy szczurka pulsuje oczami lub zgrzyta zębami bez powodu? Nie sika zbyt często, ma mokre podbrzusze?
A to wpadanie łapkami miedzy pręty, i to ze nie może znaleźć sobie miejsca - czy nie wygląda to raczej na dezorientację, coś jakby splątanie? Podstaw ją do blatu stołu tak, by dotykała blatu ale by tylne łapki zwisały poniżej - zaobserwuj czy będzie z powodzeniem próbowała wskoczyć/ podciągnąć się na górę?

Jeśli widzisz podobne objawy, może to być podłoże neurologiczne - guz przysadki mózgowej, udar/wylew, zapalenie mózgu/opon mózgowych.
Jeśli to zapalenie mózgu/opon, na takie pochodzenia bakteryjnego może pomóc antybiotyk (np Baytryl codziennie). Dobrze jest podać leki skojarzone, by zadziałały i na beztlenowce, i na tlenowce. Organizm powinien dostać "kopa" i czas na zadziałanie leków, więc przyda się steryd.
W przypadku guza przysadki pomoże Galastop (dawka musi być spora 3 - 5 ml ), jeśli po jednej, dwóch będzie poprawa, to znaczy że działa; później można przejść na tabletki tańszego Dostinexu.
Ważna przy tego typu schorzeniach jest szybkość podjęcia właściwego leczenia.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=174&t=18914 Pod tym linkiem jest lista bezpiecznych lekow, także w jez. polskim - dobrze jest wydrukować i wziąć do swojego weta.

Na słabnięcie łapek dobrze jest dawać codziennie tabl.wit.B1. Czasem przyczyna to niedostateczne dotlenienie mózgu spowodowane słabnącym sercem i wtedy trzeba podawać Karsivan lub Fortekor na serce
Mam nadzieję, że to tylko niedokrwienie mózgu a nie coś poważnego, trzymam kciuki za wyleczenie.
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
sandramaria
Posty: 3
Rejestracja: pt kwie 05, 2013 9:22 am

Re: Prosze o pomoc

Post autor: sandramaria »

Dezorientacja to bardzo dobre slowo ... tylnie lapki wydaja sie wporzadku, natomiast przod jest bezsilny. Nie jest w stanie podniesc sie zeby sie umyc, nie ma mowy o skakaniu czy wspinaniu sie po pretach klatki jak to robi jej rownolatka. Siersc lekko mokra wokol cewki, Matwi mnie tez to ze jej kolezanka zaczyna dostawac instynktow ( Odbiera jej jedzenie, odpycha ) Zawsze dostawaly jedzenie w gornej czesci klatki a wode na dole zeby sie troche ruszaly. Teraz postawilam miseczke na dole...zdrowa szczurka wszystko zabrala z miski do skrytki i zakopala...Powinnam rozwazyc rozdzielenie ? Siersc lekko mokra wokol cewki,
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosze o pomoc

Post autor: unipaks »

To może być gruczolak przysadki ::) przeczytaj jeszcze zebrane informacje tu: http://szczury.org/viewtopic.php?f=168&t=40039
Najlepsza byłaby klatka niska, albo przydzielenie jej tak, by chora szczurka nie mogła spaść (przydają się hamaki- "łapacze") i najadać się ile trzeba - dostęp do jedzenia też musi być łatwy, miseczka lekko przechylona, podobnie zadbać trzeba o umożliwienie jej, by mogła pić wodę nawet jeśli ma kłopot z utrzymaniem głowy
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łapki i ogon”