Marcin

W tym dziale napisz o problemach związanych z łapkami, czy ogonem Twojego pupila.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Marcin2
Posty: 2
Rejestracja: pt cze 28, 2013 12:29 pm

Marcin

Post autor: Marcin2 »

Witam.
Ponad dwa lata temu zakupiłam w sklepie zoologicznym szczurka, którego nazwałam Marcin.
Jest strasznie kochanym zwierzatkiem, niestety od jakiegoś czasu jego stan zdrowotny jest bardzo zły, pare miesiący temu Marcinek spadł z łozka, po czym nastąpił niedowład nóżek, zawiozłam go do WET, który podał mu zastrzyk i po paru dniach juz było dobrze, biegał, był pełen sił. Od pewnego czasu jego nóżki znów odmawiają posłuszeństwa. Zawiozłam go znów do WET, pani przez tydzien dawała mu zastrzyki, po których nastąpiła minimalna poprawa ale nie na długo, pojechalismy znów, dostał lek o nazwie ENCORTON, po którym marcin bardzo źle sie czuje, nie ma apetytu, leży w jednym miejscu robi pod siebie, ma biegunke. Odwiedzilismy znów Panią Wet, okazało się ze szczurek ma brzuszek wielkości śliwki, wet ugniatała delikatnie mu brzuch żeby mogł wydalić mocz. Mówiła że może to być nowotwór, bądź uraz kręgosłupa ( spowodowany wcześniejszym wypadkiem), iże jak tka dalej będzie trzeba go bedzie uspać. Dalej nie mamy pojęcia co robić, bo nic małemu nie pomaga. Dlatego postanowiłam szukać pomocy tutaj, mam nadzieje że miał ktoś podobny przypadek i udało się szczurkowi pomóc.
Awatar użytkownika
Lizz
Posty: 173
Rejestracja: pt mar 08, 2013 8:27 pm
Numer GG: 1419873
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Marcin

Post autor: Lizz »

Może warto pójść też do innego weterynarza? Ja czasem tak robię, żeby mieć więcej niż jedną opinię specjalisty.
W domciu: Dziurka, Dziupla, Lucynka, Wonglisia, Pchełka, Dolly, Marlenka i Dolores
Za TM: Śnieżka[*][/url]Munia[*][/url]Damboszka[*][/url]Arnold[*]Rocky[*]Go-Lonka[*]
Awatar użytkownika
limomanka
Posty: 578
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 8:48 pm
Lokalizacja: Koty na Górnym Śląsku

Re: Marcin

Post autor: limomanka »

Encorton jest sterydem, dlatego działa tylko na jakiś czas, uderzeniowo. Powinno się go podawać po to, by dał czas na działanie właściwym lekom, których Twój Marcin nie dostaje... Dla dobra swojego ogona, weź go do znającego się na rzeczy specjalisty - jest na forum temat o polecanych weterynarzach. Lekarze, którzy nie znają się na gryzoniach lubią podawać sterydy, ponieważ od razu widać ich działanie, ale to nie jest leczenie, które da efekty długofalowo.
Znajdź dobrego weterynarza i daj znać, co zdziałaliście - powodzenia :)
Ze mną:koty: Nutek i Wolfgang oraz suka Masza
Odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach; z dt: Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz kotki: Solo, Aria i Sopran
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Marcin

Post autor: noovaa »

Przede wszystkim, na stan zapalny w kręgosłupie - jeśli właśnie to było podejrzeniem, powinien dostać bardziej standardowe leki p. zapalne.

Niedowład mógł również sugerować początek problemów neurologicznych ( zapalenie / guz mózgu, ucha etc ). Szczurek przewraca się ? Przechyla na jedną stronę ? Trzyma jedzenie w łapkach ?

Podejrzenie guza w brzuchu to słaba diagnoza. Przy takich przypuszczeniach powinno się zrobić zdjęcie RTG ( i to nie prawda że szczurom zdjęcia RTG robi się pod narkozą, doświadczony wet zrobi je bez usypiania czy nawet ogłupiania zwierzaka ).

W skutkach ubocznych encortonu znalazłam 'gromadzenie się płynów'. Jeśli szczurek nie siusia, można by podać mu coś na poprawę pracy nerek ( bo tu też może być problem ) i chociaż jedną dawkę furosemidu ( dla testu - furosemid ściąga nagromadzony płyn, stosuje się go głównie przy płynie w płucach ale wydaje mi się że jeśli faktycznie nie siusia to może pomóc ).

Tak czy inaczej większość chorób zanim potwierdzi się diagnozę ( nie zawsze idzie łatwo ) leczy się antybiotykami + środkami pomocniczymi w zależności od rodzaju objawów.

Również sugeruję poszukać weta, który ma troszkę więcej wiedzy na temat leczenia szczurków.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Marcin2
Posty: 2
Rejestracja: pt cze 28, 2013 12:29 pm

Re: Marcin

Post autor: Marcin2 »

Dowiedziałam się z mamą ostatnio od wet że Marcinek ma guza w kręgosłupie, i żadna operacja nie pomoże tylko musimy dawać te właśnie leki ' Encorton' i czekać na poprawę. nie mam pojęcia na co czekać bo szczurka musze karmić sama ( je tylko serek, wydaje mi sie ze ma problem z trawieniem cięższych rzeczy) Oczywiście serek na palec i Marcin zlizuje powoli co samo karmienie zajmuje z 30 min ponieważ po serku daje mu mleka zeby się napił potem odczekam chwile, jak to Pani wet zalecila 3-4 razy dziennie trzeba go ' wysadzac na toalete' Tzn macać mu brzuszek, jest jest duża kulka brać ścierki, postawić na nią małego i delikatnie ugniatać mu brzuszek zeby wydał mocz. Widac że sie maluch męczy, a ja jestem kompletnie bezradna . Jeszcze jakiś czas temu sam wychodził z pokoju i przemieszczał się do innych pomieszczeń, słyszał zawsze jak ktoś wchodzi z pracy do domu to odrazu wychodził na powitanie a po tej wizycie u wet i lekach nie rusza się kompletnie lezy cale dnie bez życia :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łapki i ogon”