PILNE! Pomocy - nie chodzi, słania się, leży na boczku

W tym dziale napisz o problemach związanych z łapkami, czy ogonem Twojego pupila.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
mayka77
Posty: 31
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 10:54 am

PILNE! Pomocy - nie chodzi, słania się, leży na boczku

Post autor: mayka77 »

Witam, może mięliście taki przypadek? - Nasza bardzo żywotna dotąd samiczka (1,5 roku) nagle z dnia na dzień przestała chodzić, od wczoraj leży na boku, lub na brzuchu, czasem się czołga, ma apetyt, bo jeśli jej się podsunie miękkie jedzonko to zje, lecz nie może go wziąć w łapki ani umyć się potem choć macha łapkami jakby chciała. Zwierzak nie piszczy, oddycha w miarę normalnie, trochę porfiryny przy nosie, ale nie chodzi, jedzenie też idzie z trudem, widać że chciałaby a nie radzi sobie, mlaska, mlaska, a niewiele ubywa... Wczoraj w kuwecie rano była jedna rzadka kupka, nie wiem czy jej akurat, ale ona od wczoraj rana właściwie się nie wypróżnia. O ile w miarę je, to nie chce za bardzo pić. Gdy podaję jej strzykawką wykręca się i nie chce. Mam obawy że weterynarz będzie chciał ją uśpić, i że właściwie po takich objawach to chyba może być wszystko i wszystko będzie w stanie nam wmówić. Znacie dobrego weta w Wwie (tańszego plis, bo w ogonku można pójść z torbami...).
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: PILNE! Pomocy - nie chodzi, słania się, leży na boczku

Post autor: ol. »

Nie idź do weterynarza, który będzie chciał uśpić szczura bez diagnozy. Będąc z Warszawy masz dostęp do świetnych specjalistów od gryzoni. Polecam Pulsvet http://pulsvet.com.pl/ - dr Rzepkę lub dr Godlewską w szczególności, choć w zasadzie każdy wet z tej lecznicy raczej wie jak zająć się szczurem.
Tutaj masz temat o guzie przysadki http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=168&t=40039, objawy Twojej szczurki mogłyby go sugerować. Ale najlepiej szybko udać się do kompetentnego weta, żeby zyskać potwierdzenie i zacząć odpowiednie leczenie.
mayka77
Posty: 31
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 10:54 am

Re: PILNE! Pomocy - nie chodzi, słania się, leży na boczku

Post autor: mayka77 »

Dziękuję, od razu poczytałam o tym guzie. Możliwe, że to to. Część objawów na to wskazuje. Od jakiegoś czasu nagle rzeczywiście zrobiła się trochę agresywna, miała urojoną ciążę, może rzeczywiście to przysadka. Byłam dzisiaj w Oazie. Dostała 4 zastrzyki, m.in. steryd, antybiotyk, jakąś witaminę, i jeszcze jeden lek. Niestety poprawa jest marna, wciąż nie jest w stanie się umyć, choć bardzo chce, niestety mam wrażenie że gorzej je. Taka biedna mała kaleka. Nie mogę patrzeć jak cierpi, leży, próbuje się czołgać, czasem ląduje na plecach, koszmarnie to wygląda, jak na nią patrzę to mam wrażenie że zdycha. Jutro ciąg dalszy zastrzyków. To jej ostatnia szansa. Dziękuję za odpowiedź i linki.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: PILNE! Pomocy - nie chodzi, słania się, leży na boczku

Post autor: Paul_Julian »

Na przysadke szczurka potrzebuje Kabergoliny. Podjedz do dr Rzepki i zapytaj o kabergolinę. Inne leki nie pomogą jesli to przysadka. Kabergolinę podaje sie objawowo, i jesli nie pomoze to nic szczurce sie nie stanie. Ale jesli pomoze, to dajesz jej szansę pożyć co najmniej kilka miesięcy. A moze nawet dłużej, bo Twoja szczurka ma 1.5 roku.
Ja bym sie nie bawił w zastrzyki, tylko od razu próbował z kabergoliną.
Jesli zadziała - to dobrze. Wtedy mozna dodatkowo też dawac zastrzyki ze sterydem. Ale o wiele lepiej jest od razu wykorzystać wszystkie leki co mozna, bo czas nagli.

Miałem szczurki z chorą przysadką, i co udalo mi sie charakterystycznego zaobserwować to kompletna dezorientacja przy jedzeniu. Szczurek szurał nosem i brodą po spodku z gerberkiem, ale kompletnie jakby nie zauwazał, co w ogóle robi. Zdrowy szczur zjada metodycznie i w skupieniu, a szczurek z chorą przysadką liźnie to tu, to tam, a w zasadzie to bardziej szura brodą po jedzeniu.
Podrzucam dwa filmiki, mój Igor dostawał kabergoline w formie tabletek Cabaser https://www.youtube.com/watch?v=3jdzqWVEQF8 Juz po 1szej dawce była poprawa w jedzeniu.
Potem było powolutku coraz lepiej https://www.youtube.com/watch?v=rIb8Z9tcsvg
Igor zmarł ze starości ( 2.8 roku)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
mayka77
Posty: 31
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 10:54 am

Re: PILNE! Pomocy - nie chodzi, słania się, leży na boczku

Post autor: mayka77 »

Do samego wieczora wczoraj po 4 zastrzykach było bez zmian, leżała na boku, mordką szurała po jedzeniu, niewiele liżąc z tego jedzenia, aż tu nagle dzisiaj rano szczur jakby zdrów. Czasem lekko się zachwieje, piąstkę zaciśnie, ale poza tym jakby nic się nie stało. Wróciła do klatki, i gdy tylko otworzy się drzwiczki szura na wybieg jakby nigdy nic. Byłam dzisiaj znów u weta. Dostała antybiotyk, pozostałych leków już nie. No i teraz sądnych 5 dni. Jeśli wrócą objawy, to znaczy że jednak przysadka, że steryd przestał działać i obrzęk wrócił, jeśli nie wrócą te okropne objawy, znaczy że było coś - infekcja? uraz? - cokolwiek, co zostało zaleczone. Szczerze przyznam, że przeraża mnie trochę koszt leczenia szczurka z guzem przysadki, ponoć 1 tabletka (raz na trzy dni) kosztuje 25 zł... Jak dla mnie - drogo, a nawet bardzo. Jak koszt przedstawia się u dr Rzepki? Na razie cieszymy się z nagłej poprawy i mamy nadzieję, że się utrzyma. Niestety mnie się wydaje, że to jednak może być przysadka, bo kilka tygodni temu już miała dziwne objawy - agresja (nagła), ganianie ogona, jakby ciąża urojona. To może trochę współgrać z tą przysadką. No zobaczymy. Uff..
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: PILNE! Pomocy - nie chodzi, słania się, leży na boczku

Post autor: Paul_Julian »

Jesli okaze się, ze steryd pomaga na dluzej, to znaczy że mógl to być np. udar mózgu albo wylew. Czasem jest tez tak, że blisko mózgu czy przysadki jest stan zapalny i na ten stan zapalny pomaga Enrobioflox, i wtedy tez stan sie poprawia.
Jesli chodzi o koszty, to są tańsze tabletki kupowane za granicą Cabaser - koszt to 10-15 zł za tabl. 1 mg, i masz wtedy 4 dawki ( co 3 dni).
Ale ten lek jest niedopuszczony do obrotu w Polsce (takie prawo), więc trzeba pytać o " tańsze leki" .
Jesli chodzi o koszt wizyty u dr Rzepki, to nie wiem, ale możesz zadzwonić i nawet opisac sytuację szczurki.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łapki i ogon”