[Uklad oddechowy] - Zapalenie oskrzeli

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

[Uklad oddechowy] - Zapalenie oskrzeli

Post autor: *Delilah* »

Witam!
Mam problem z moja szczurzyca (1,7 miesiacy). Wszystko bylo w jak najlepszym porzadku, az do czwartku (potwornie upalnego i dusznego), niestety ale musialam tego dnia odbyc podroz pociagiem wraz z moimi 4 szczurami. Specjalnie jechalam wieczorem, ale mimo to bylo obrzydlwie goraco,jednak wlasnie jedna ze szczurzyc zniosla to wyjatkowo ciezko. Mialo to na pewno zwiazek z tym, ze pozostale 3 lezaly na niej podczas podrozy i dodatkowo ja ogrzewaly. Niestey ale od tego czasu (czyli od piatku rano) moja szczurcia oddycha o wiele szybciej i jest troche "spowolniona", porfiryny nie zauwazylam. Mam tylko nadzieje, ze jej to przejdzie ,kiedy minie stres po pdrozy i zmeczenie upalami??? Prosze o jakiekolwiek porady/sugestie.
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
Nina
Posty: 6027
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 9:30 pm
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: Nina »

Czytałaś o udarach cieplnych? To jedyne co przychodzi mi na myśl, ale nie mam pojęcia jak to sie objawia u szczurów.
Moim zmęczenie podróżą w upale mija w ciągu kilku godzin, wystarczy, że sie wyśpią w chłodnym mieszkaniu.
Ze mną: LeeLee + Lily
W pamięci 35 indywidualistów: H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F + Grażyna, Kluska, Mia, Trufla, Zambia, Mała Mi, Weszka i Pcheła
Tupot Małych Stóp
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: *Delilah* »

NinaNo wlasnie czytalam o udarach, ale nie wydaje mi sie, zeby to bylo to -poniewaz ten stan zbyt dlugo sie utrzymuje ,tym bardziej nie zaobserwowalam zadnych drgawek itp....w czasie podrozy pilnowalam, zeby do nie doszlo do przegrzania- mialy poidlo ,dodatkowo chlodzilam je woda i trzymalam w miejscu (jak na warunki pociogowe)najchlodniejszym:/ Zaraz po przyjezdzie szczury zostaly odstawione w chlodne i ciemne miejsce z dostepem do baseniku...
Naprawde nie wiem, tym bardziej ,ze znowu zaczynaja sie kolejne upaly a bieganie do weta to kolejny stres...
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
Awatar użytkownika
kari
Posty: 151
Rejestracja: śr cze 25, 2008 1:36 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: kari »

Ja myślę,że nie masz wyboru i jeśli objawy nie ustępują-do weta :/ Ale możliwe,że to po prostu objawy stresu i musi minąć trochę czasu zanim szczurek dojdzie do siebie
Ze mną: Zorka (psiak wieloowocowy)
Za Tęczowym Mostkiem: Mysia, Kruszynka, Czarna, Ruda, Wiórka, Kredka, Śnieżka, Agatka [*][/b]
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: *Delilah* »

No wlasnie dzisiaj idziemy do weta, na szczescie (odpukac) jest troche lepiej, ale dalej jej oddech mnie niepokoi. No i strasznie mizialska sie stala...
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: *Delilah* »

Bylam u weta i stwierdzil jakies lekkie szmery w jednym z oskrzeli(jeszcze nie jest to nic powaznego). Szczurzynka dostala steryd i antybiotyk w zastrzyku...
Mam czekac do srody co dalej, najwazniejsze , zeby jadla...
3majcie kciuki:)
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
Awatar użytkownika
kari
Posty: 151
Rejestracja: śr cze 25, 2008 1:36 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: kari »

Na pewno będziemy trzymać :) Daj znać co dalej stwierdzi wet i jak ma się ogoniasta.
Ze mną: Zorka (psiak wieloowocowy)
Za Tęczowym Mostkiem: Mysia, Kruszynka, Czarna, Ruda, Wiórka, Kredka, Śnieżka, Agatka [*][/b]
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: limba »

Mam nadzieje ze wet takze dal antybiotyk do podawania w domu?
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: *Delilah* »

No wlasnie wet nie dal zadnego antybiotyku do domu...
Jutro ide na kontrolna wizyte i zamierzam sie o to upomniec.

Niestety nie widze jakiejs znacznej poprawy. Tzn szczurka nie jest juz taka "przelewajaca sie przez rece", chodzi , wykazuje zainteresowanie otoczeniem (nawet sobie gniazdo zaczela budowac..).
Srednio je ,jak na nia... Ale wciskam jej nutri-drink, gerberki z majonezem (coby chetniej jadla) i inne smakolyki.
Z tego co wiem, to dostala aminofiline, jako antybiotyk.
Jesli ktos wie ,"jak to sie je"(w sensie dawkowania i czy to rzeczywiscie pomoze) i o co jeszcze powinnam sie upomniec u wetki...to bede bardzo wdzieczna! :*
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: limba »

Boze no.. czy wet mysli ze po jednym zastrzyku z antybiotyku przejdzie... ech...

Tabela lekow bezpiecznych z dawkowaniem:
http://www.apeiron.pl/szczury/ratdrug.htm

Jak widac w tabeli aminophylina moze byc stosowana nawet 3 razy dziennie.

Moj Imbir dostawal 3 razy dziennie po kropli (do pyszcznie), ale dodatkowo jeszcze do tego Oxywet.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: *Delilah* »

Hmm, no dzisiaj nie wytrzymalam i zamiast jutro na kontrole, pojechalam dzisiaj i zazadalam kolejnej dawki antybiotyku .(W momencie kiedy zobaczylam ,ze moja szczurzyna lezy na plecach i ledwo dycha ...)
Wetka mnie zapewniala ,ze ta dawka, ktora ona jej podala z czymstam(niestety nie zapamietalam nazwy) jest wystarczajaca na 48 godzin (takie ponoc ma dzialanie ow specyfik)...
Dzis natomiast podala jej ta sam antybiotyk z dodatkiem wzmagajacym jego dzialanie oraz biedna szczura dostala kroplowke (bo oczywiscie sie odwodnila :(- bardzo malo pije...) Wetka powiedziala rowniez, ze jesli nie pomoze ta kuracja do jutra, to zastosuje jakas inna..
Naprawde, przeklinam dzien ,w ktorym wyjechalam z krakowa . Z doswadczenia wiem, ze tam jest o wiele wiecej wetow znajacych sie na szczurzych przypadlosciach i nikt mi tzw. "kitu " by nie wcisnal...
Mam tylko nadzieje ,ze bedzie dobrze , Nefi je ale naprawde odrobinki, wciskam jej na sile ,sa to niewielkie ilosci ,ale wazne, ze cokolwiek.
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
Awatar użytkownika
kari
Posty: 151
Rejestracja: śr cze 25, 2008 1:36 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: kari »

A ja tak sobie myślę i wymyśliłam. Jakiego koloru są łapki i uszka szczurka (jeśli sinawe to nieciekawie)? Bo tak se przypomniałam, że jak moja szczurcia tak szybko oddychała i była taka pół żywa, to okazało się że ma niewydolność krążeniową. Nie twierdzę,że to musi być to samo,ale może warto rozpatrzeć to pod takim kątem. I objawy mojej szczurki też zaczęły się odkąd pojawiły się upały :/
Ze mną: Zorka (psiak wieloowocowy)
Za Tęczowym Mostkiem: Mysia, Kruszynka, Czarna, Ruda, Wiórka, Kredka, Śnieżka, Agatka [*][/b]
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: *Delilah* »

kari, wlasnie lapki sa w porzadku...Sa rozowe.
Zatem wnioskuje, ze jednak oddycha tak za sprawa tych szmerow na oskrzelu.
Nie wiem ,kiedy powinno zaczac dzialac to lekarstwo (tzn.po jakim czasie widac poprawe),ale wg. stan Szczurki jest bez zmian, co mnie martwi poteznie...
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
Awatar użytkownika
kari
Posty: 151
Rejestracja: śr cze 25, 2008 1:36 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: kari »

Leki u szczurków działają dość szybko. Więc jeśli nie ma poprawy, to może ten lek jej nie pomoże i trzeba szukać innego rozwiązania. Mój drugi szczur na zapalenie oskrzeli dostawał jakiś Enrobioflox,czy Eu...(wet, jak każdy szanujący się lekarz bazgrał jak kura pazurem :/ ),ale dostałam to normalnie do domu i miałam jej wciskać z żarełkiem (ciężko to idzie). Jak na razie poprawa jest,więc lek jest dobry. A może poszukaj lepszego weta? Nie zawsze można postawić jednoznaczną diagnozę, ale takie eksperymentowanie, który lek pomoże nie jest dobre.
Ze mną: Zorka (psiak wieloowocowy)
Za Tęczowym Mostkiem: Mysia, Kruszynka, Czarna, Ruda, Wiórka, Kredka, Śnieżka, Agatka [*][/b]
Awatar użytkownika
*Delilah*
Posty: 2040
Rejestracja: pt lut 01, 2008 2:37 pm
Lokalizacja: krk

Re: przyspieszony oddech a upał i stres

Post autor: *Delilah* »

kari, no wlasnie dzisiaj sie wszystko okaze,co dalej z tym lekiem. Czy zmieniamy czy tez nie.
Co do innych wetow, to wyboru zbytniego nie mam, to jest jedna z nielicznych osob w Tarnowie, ktora zajmuje sie mniejszymi zwierzakami . Poki co, bez sensu jest przewozic chorego szczurka z powrotem do Krakowa, bo tylko niepotrzebny stres i jej oslabienie moga sie przyczynic do pogorszenia jej stanu. Naprawde jestem w kropce...
+ Anioły:Banshee,Buba,Carphata,Cirilla,Dziabaducha,Jacuś,Kokarda,Kroova,Layla, Lilitu,LordKlaklon,Masumi,Mushishi,Nefilim,Noktula,Pudlich,Runa,Rosalka,Sandija,Shiloh,Shirin,
Spirulina,Rubin,Trebuszka +
Na moim ramieniu:PaniFujibe~
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”