[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dzwięki

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Chyna
Posty: 600
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 7:03 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dzwięki

Post autor: Chyna »

Szukałam, ale nie znalazłam nic, co by było pokrewne temu, o czym chcę napisać.

Dzisiaj Filip wydaje z siebie dziwne dźwięki. Nie jest to kichanie!, nie jest to kaszel. Najbardziej przypomina mi to odgłos, jaki wydaje człowiek, gdy ma zatkany nos. Takie lekkie charczenie połączone z jakimś "szuraniem".
Zastanawiam się, czy to ma związek z zapaleniem górnych dróg oddechowym, czy on może trze sobie ząbki?
Co mam zrobić?

Boję się bardzo o Niego... :cry:
Ostatnio zmieniony śr wrz 27, 2006 5:47 pm przez Chyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Filipek [`], Kuodzio Synek M.[`], Oli [`], Frankie [`], Tobiasz[`], Noel[`], Lijam[`], Adrian[`], Robert[`], Artur[`], Gem[`], James[`], Chris ['], Alan ['], Nicky, Lennon, Paul, George
Opaki
Lazanka
Posty: 184
Rejestracja: wt maja 02, 2006 11:27 am

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: Lazanka »

Chyna - idz jutro z Filipkiem do weta. Tego typu odglosy jak najbardziej moga miec cos wspolnego chorobami ukladu oddechowego (np przy zapaleniu pluc szczurki wydaja odglosy przy odduychaniu - jedni okreslaja to gruchaniem inni jakby czkawkowym popiskiwaniem - roznie - pewnie zalezy od szczegolnego przypadku). Wet malucha oslucha to bedzie wiadomo co i jak - mam nadzieje ze to nic groznego ale lepiej dmuchac na zimne :)
-=Lazanka=-
Viss
Posty: 928
Rejestracja: sob maja 06, 2006 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa Grochów

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: Viss »

A ja bym radzila jeszcze poobserwowac, zastosowac kilka domowych sposobow (inhalacje, masci itp), scanomune. Moze przejdzie bez faszerowania go chemia :)
I am not from your tribe.
Awatar użytkownika
Chyna
Posty: 600
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 7:03 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: Chyna »

Właśnie się chyba wybiorę po echinaceę (ile toto kosztuje?) i dam. Jak nie pomoże i cały czas będzie tak "chrumkać" to pójdę do weta. Dziękuję Wam.

Edit... Znalazłam. http://www.domzdrowia.pl/add2cart.php?product=35900 <-- ok 5 zł. Nie ma po co kupować jakiejś wielkiej, skoro to dla szczurka.
Zastanawiam się, skąd mu się to mogło wziąć. Przeciągów praktycznie nie ma (jasne, że się zdarzy, jak okno gdzieś otwarte i drzwi, ale szybko zamykam u siebie), na jedzenie chucham i dmucham, w pokoju jest ciepło, petów przy nich nie palę (chociaż się zdarzyło, niestety, fakt), no nie wiem... Zobaczę jak będzie jutro i pomaszeruję do apteki. Jak się nie poprawi to idę do weta.
Ostatnio zmieniony pn wrz 25, 2006 11:13 pm przez Chyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Filipek [`], Kuodzio Synek M.[`], Oli [`], Frankie [`], Tobiasz[`], Noel[`], Lijam[`], Adrian[`], Robert[`], Artur[`], Gem[`], James[`], Chris ['], Alan ['], Nicky, Lennon, Paul, George
Opaki
Awatar użytkownika
Karen
Posty: 639
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: Karen »

echinacea raczej niewiele da. Proponuje sól iwonicką, inhalol, i sode oczyszczoną na inhalacje ;)
Moje Aniołki: moje ogoniaste

Nowi domownicy Alvin i Remi
Awatar użytkownika
Chyna
Posty: 600
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 7:03 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: Chyna »

[quote="Karen"]echinacea raczej niewiele da. Proponuje sól iwonicką, inhalol, i sode oczyszczoną na inhalacje ;)[/quote]

Nie wiem, jak takowe inhalacje robić takiemu 6-7 tygodniowemu szczurkowi... :-(
Obrazek
Filipek [`], Kuodzio Synek M.[`], Oli [`], Frankie [`], Tobiasz[`], Noel[`], Lijam[`], Adrian[`], Robert[`], Artur[`], Gem[`], James[`], Chris ['], Alan ['], Nicky, Lennon, Paul, George
Opaki
Awatar użytkownika
Karen
Posty: 639
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: Karen »

ja swoim robiłam w ten sposób, że wkładałam je do małej klatki, obok stawiałam naczynie z roztworem i ręcznikiem przykrywałam. Na forum jest przepis na inhalacje ;) inhalolu wlewasz tak żeby Cię oczy nie szczypały. Zapewniam, że przy przeziębieniach to pomaga. Moje szczurki po 4-5 takich zabiegach przestały "gadać" ;)
Moje Aniołki: moje ogoniaste

Nowi domownicy Alvin i Remi
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: Lulu »

echinacei tez nie polecam - lepsze scanomune.
jedyne co jeszcze moge zaproponowac to smarowanie nochalka mascia majerankowa.

no i obserwacja. jezeli bedzie gorzej lub nie polepszy sie po takiej kuracji - do weta.
Awatar użytkownika
Chyna
Posty: 600
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 7:03 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: Chyna »

Dobra, kupię dzisiaj inhatol i maść majerankową.

I zobaczymy, co dalej - oby było dobrze.... :oops:

Edit... W domu z rzeczy dobrych do spożycia a jednocześnie nic w stylu Coldrex czy inne Ibupromy bo to odpada znalazłam Rumianek i Azulan.
Przejrzę forum, czy ewentualnie i jeśli tak, to jak mogłabym któreś z tych zastosować w tym przypadku.
Filip "pochrzękuje/trze" bardziej wtedy, gdy je...

A czy jest możliwe (ma ciepło, wyłożyłam mu chusteczki w klatce, dużo odpoczywa, lekko ciepłe rzeczy je), że sam z tego powolutku wyjdzie?
Ostatnio zmieniony wt wrz 26, 2006 8:44 am przez Chyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Filipek [`], Kuodzio Synek M.[`], Oli [`], Frankie [`], Tobiasz[`], Noel[`], Lijam[`], Adrian[`], Robert[`], Artur[`], Gem[`], James[`], Chris ['], Alan ['], Nicky, Lennon, Paul, George
Opaki
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: Nisia »

Ja bym jeszcze radziła posłuchac płucek małego - choćby samodzielnie. Przykładasz ucho tuż za łopatkami z obu stron ciała. Prawidłowy dźwięk to szum przepływającego w oskrzelach powietrza. Powinien być wyraźnie słyszalny. Z lewej strony słychac jeszcze serduszko. Jeśli usłyszysz cokowiek więcej (jakies trzaski, chrzęszczenia) i nie będzie to wyraźnie pochodziło z noska to radziłabym jak najszybciej pójśc do weta.
Awatar użytkownika
AngelsDream
Posty: 1069
Rejestracja: sob gru 11, 2004 11:38 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: AngelsDream »

Zgadzam się z Nisią, zresztą sama to doradziłam też :] no i te nieszczęsne inhalacje... Bedzie dobrze, zobaczysz. :hyhy:
Wyjątki i dwa psy.
violet
Posty: 279
Rejestracja: pt kwie 21, 2006 7:07 am

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: violet »

tutaj bylo juz o tym:
http://szczury.org/viewtopic.php?t=8911 ... charczenie

dodam, ze moje ciury tez wydawaly takie dzwieki, przetrzymalam je z tym chyba troche za dlugo, za co bardzo oberwalo mi sie od pani wet, ktora powiedziala ze nie wolno ignorowac wszelkich niepokojacych objawow, ktore moga oznaczac klopoty z gornymi drogami oddechowymi ( w przypadku moich ogonow, badanie wykazalo szmery oskrzelowe ) - taka rozwinieta chorobe trudno potem wyleczyc i moze sie zle skonczyc ze wzgledu na specyficzna budowe ukladu oddechowego szczura..
Radze jednak przejsc sie do weta, dla pewnosci..
Ostatnio zmieniony wt wrz 26, 2006 12:04 pm przez violet, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
standard black hooded i blue berkshire oraz dumbo cocoa spotted :)

"Let go of complicated feelings, than there's no price to pay "
Awatar użytkownika
Chyna
Posty: 600
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 7:03 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: Chyna »

Pobiegłam dziś z nimi do weterynarza za namową Angeals Dream i swoim własnym "instynktem", a właściwie przerażeniem, trzęsłam się jak galareta...

Pani wet żadnej choroby nie zobaczyła. Na chusteczce miałam wydzielinę Filipa, ta wydzielina mnie przeraziła, brunatno-czerwona, rzadka, kropkowana.
Na razie, za wyjątkiem obserwacji, wyłożenia klatki papierami i tymi inhalacjami mam nic nie robić. A w czwartek iść znów.

I jeszcze jedna rzecz. Gdy wet usłyszała, że na początku używałam trocin to się skrzywiła.
Wujek kiedyś do myszek używał, miały problemy ze skórą.
Moje się drapały.
Ja sama się drapałam.

Nie wiem w ogóle, po co w takim razie trociny są dostępne na rynku skoro wets są przeciw a zwierzakom i ludziom bardziej szkodzi, niż w czymkolwiek pomaga.
Obrazek
Filipek [`], Kuodzio Synek M.[`], Oli [`], Frankie [`], Tobiasz[`], Noel[`], Lijam[`], Adrian[`], Robert[`], Artur[`], Gem[`], James[`], Chris ['], Alan ['], Nicky, Lennon, Paul, George
Opaki
Awatar użytkownika
AngelsDream
Posty: 1069
Rejestracja: sob gru 11, 2004 11:38 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: AngelsDream »

Bo są tanie, a nie wszystkim tak jak Tobie zalezy na zwierzakach.
Wyjątki i dwa psy.
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[UKLAD ODDECHOWY] dziwne dźwięki

Post autor: Nisia »

Chyna, co do wydzieliny - poszukaj sobie postów nt. "porfiryna".
A co do ściółki - poszukaj "polecane ściółki".
I wszystko jasne :D
Z malcem najwazniejsze, aby dźwięk w płucach był prawidłowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”