Częste kichanie u szczurka

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Rzepiszka
Posty: 25
Rejestracja: sob cze 11, 2011 12:18 pm
Lokalizacja: Łódź

Częste kichanie u szczurka

Post autor: Rzepiszka »

Witam. :)
Wiem, że wątków o kichaniu jest wiele w internecie, przeczytałam wiele różnych odpowiedzi i teraz stanęłam w martwym punkcie, dlatego też zdecydowałam się na opisanie problemu we własnym temacie.
Trzy tygodnie temu zakupiłam w sklepie zoologicznym 3 młodziutkie dziewczynki-siostrzyczki szczurków kapturowych. Jedna z nich od pierwszego dnia pobytu u mnie sporadycznie kichała, ale nie wyglądało to na nic poważniejszego. Dwa tygodnie później mnie i mojego męża dopadło przeziębienie i od poniedziałku szczurka zaczęła mi intensywnie kichać z dużą częstotliwością, w środę zauważyłam na jej nosku niewielki wyciek porfiryny, od razu poszłam z nią do weterynarza. Weterynarz narazie zalecił tylko podawanie echinacei, vibovitu-bobas oraz odrobinkę rutinoscorbinu. Echinaceę i vibovit sama zaczęłam jej podawać już od poniedziałku (przed lekarzem), rutinoscorbin (pierwszą dawkę) dopiero dzisiaj udało mi się w nią wmusić. Wyciek porfiryny z noska zauważyłam u niej tylko raz, ale kicha non stop. Poza kichaniem nie ma innych objawów, jest towarzyska, ruchliwa, wesoła, apetyt ma spory, siły na bicie się z siostrami też ma. ;) Nie wiem już naprawdę co mam myśleć, czy to przeziębienie, czy jakaś alergia, zestresowana zdecydowanie nie jest, dlatego chciałam zapytać jaką przyczynę jeszcze można brać pod uwagę i przypuśćmy, że jeśli kichanie nie ustąpi, nie pojawią się (mam nadzieję) inne objawy to czy decydować się na zastrzyk z antybiotykiem u lekarza (proponował go, gdyby nic nie uległo zmianie bądź by się nasiliło) ??. Trociny raczej wykluczam, dziewczyny tylko na noc idą spać do klatki, cały dzień są na wolności, wśród koców i polarów ;) Szczerze mówiąc antybiotyki według mnie to już ostateczność i też nie chciałabym przedobrzyć w drugą stronę. W dzieciństwie miałam dwa szczury, którym podano na początku antybiotyki i dopiero się choroba rozwinęła w błyskawicznym tempie, i doprowadziła ich do śmierci. Mam jeszcze jedno pytanie, czy ktoś z Użytkowników orientuje się, gdzie przyjmuje dobry weterynarz w Łodzi dla szczurzastych ?? Z góry dziękuję za zainteresowanie wpisem i ewentualne odpowiedzi i podpowiedzi. Pozdrawiam. :)
Ze mną: Tosia, Candy, Willy, Sora i Yumi :-)
ammy88
Posty: 396
Rejestracja: pn lis 29, 2010 4:07 pm
Lokalizacja: Warszawa / ZST

Re: Częste kichanie u szczurka

Post autor: ammy88 »

Tu poszukaj wetów polecanych dla swojego miasta: http://szczury.org/viewforum.php?f=13

A dziewczynki mogły złapać coś od was, czasem się to zdarza - jednak jak stwierdziła znajoma weterynarz - te infekcje odludzkie dość łatwo się leczą :) Spróbujcie oprócz tego zmienić ściółkę - trociny często uczulają i są powodem kichania.
moje małe faceciki: Rico&Mieciu&Toffie&Heniutek
W szczurzym niebie Rayo&Alvaro&Koksik-Gacuś&Felix
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=29187
Awatar użytkownika
Rzepiszka
Posty: 25
Rejestracja: sob cze 11, 2011 12:18 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Częste kichanie u szczurka

Post autor: Rzepiszka »

Dziękuję za odpowiedź. :)
Kilka adresów lecznic profilaktycznie już sobie zapisałam.
A co do zmiany trocinowej wyściółki to przy najbliższym sprzątaniu zamienię ją na skrawki materiału, może faktycznie te wiórki wywołują u niej uczulenie. Warto spróbować. :)
Pocieszyłaś mnie stwierdzeniem, że ludzkie "choróbska" nie odbijają się znacznie na szczurzastych, bo już zaczęłam robić sobie wyrzuty sumienia, że roznoszę przez nieuwagę na maluchy śmiercionośne wirusy. ;)
Ze mną: Tosia, Candy, Willy, Sora i Yumi :-)
soliteblack
Posty: 1
Rejestracja: pn lip 11, 2011 9:02 am
Lokalizacja: sosnowiec

..

Post autor: soliteblack »

Cześć.
Wczoraj kupiłam sobie szczurka w sklepie zoologicznym. siedzi w klatce, jest aktywny i w ogóle.
ale dziś zauważyłam, że ma zieloną kupkę i kicha dość często.
jadł w nocy normalnie pokarm, a sąsiadka wczoraj mu dała kawałek Cheetos'a.
jestem nowicjuszką co do szczurków, gdyż mam pierwszy raz szczura.
proszę o pomoc
Vanes..!..
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Częste kichanie u szczurka

Post autor: unipaks »

O kichaniu jest sporo na forum :P
może być spowodowane stresem (zmiana miejsca, osamotnienie - szczurek potrzebuje towarzystwa tej samej płc!i- adoptuj z forum w dziale Zwierzaki :) ), uczuleniem (ściółka - potrzymaj go kontrolnie parę dni na papierowych ręczniczkach) albo początkiem infekcji.
Szczurek z zoologa może mieć pasożyty, nie tylko na skórze ale nawet w jelitach; odstaw mokre jedzonko i kolorowe składniki karmy, zostaw ziarno, możesz czasem dać kawałeczek sucharka lub suchego chlebka, na razie nie dawaj owoców ani warzyw.
Podaj za to dwa razy dziennie 1/3 ampułki Lakcidu rozpuszczonego w wodzie.
Najlepiej, jak nowy szczurek jest zbadany przez weta znającego się na gryzoniach, obejrzałby go dokładnie i osłuchał
Poczytaj też o żywieniu, wiele rzeczy które jemy, naszym ogoniastym szkodzą i lepiej im nie dawać; szczuraskowi życzę zdrowia :)
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Częste kichanie u szczurka

Post autor: nausicaa »

pamiętaj też, że szczurki są zwierzętami stadnymi i powinny być minimum dwa tej samej płci. teraz jest dużo miotów na forum, można adoptować nawet z innego miasta, a transport się znajdzie. sprzątania i wydatków przy 2 czy 1 szczurku jest tyle samo, a warto uszczęśliwić zwierzątko:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Solveigh
Posty: 73
Rejestracja: śr mar 09, 2011 10:20 pm

Re: Częste kichanie u szczurka

Post autor: Solveigh »

Mój szczurasek miał zieloną kupkę kiedy miał problemy z oskrzelami. Wet stwierdził,że tak bywa przy chorobie i faktycznie,po leczeniu mu przeszło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”