Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
kari
Posty: 151
Rejestracja: śr cze 25, 2008 1:36 pm
Lokalizacja: Łódź

Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: kari »

Witam, znowu moje ukochane szczurki mają problemy zdrowotne. Ciężko jest mi to jakoś składnie opisać, ale mam nadzieję, że zrozumiecie.
Kredka od jakiegoś czasu była lekko "przygaszona", nie bawiła się tak ochoczo jak zwykle, poza tym wszystko było w normie. Stwierdziłam jednak, że to może wpływ pogody lub wieku i poprzestałam na obserwacji, co się z tego wykluje. Z Wiórką wszystko było w porządku, aż do środy. Wyjeżdżałam na długi weekend, więc szczury pojechały ze mną, miejsce już im znane, wcześniej kilka razy tam były. Jechały jak zwykle w ręcznie robionym transporterku, nic nowego nie było. Na miejscu późnym wieczorem Wiórka zaczęła mieć problemy z oddychaniem. Ciężko zipała, od razu oklapła, leżała w jednym miejscu i próbowała złapać oddech. Rano okazało się, że z Kredką też jest coś nie tak. Przez moment miała jakby podobne objawy (jakby nie mogła złapać oddechu), ale to był jednorazowy przypadek, natomiast później szczurzyna była pół przytomna, leciała przez ręce. W końcu udało mi się znaleźć całodobową lecznicę (to było Bożę Ciało, więc wszystko zamknięte), ale lekarz nie był zbyt wprawiony w leczeniu ogoniastych. Zrobił całkiem dokładny wywiad, osłuchał i dał im antybiotyk (Enrobiofloks, ten sam obu szczurom). Jak dotąd dostawały go przez 4 dni. U Kredki widać poprawę, jednak Wiórka jest w stanie wręcz agonalnym. Co to za paskudztwo im się przyplątało? To może być jednakowa choroba, czy mam po prostu pecha, że chorują w tym samym czasie? Jutro idę do "sprawdzonej" lecznicy, ale może macie jakieś sugestie? Co jeśli jest to jakaś poważniejsza choroba, np układu krążenia? Udało się komuś to względnie podleczyć? Dodam tylko, że Wiórka jest dość otyła, czy to może mieć wpływ na objawy choroby? Co robić? :(
Ze mną: Zorka (psiak wieloowocowy)
Za Tęczowym Mostkiem: Mysia, Kruszynka, Czarna, Ruda, Wiórka, Kredka, Śnieżka, Agatka [*][/b]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: Paul_Julian »

Moze być coś z płuckami, albo z sercem. Zrób RTG, bo pokaże co sie dzieje. EKG szczurom cięzko zrobic ( chyba tylko w-wa albo Kraków zrobi)
Jesli to serce ( tez może powodowac duszności), to leki sa do końca zycia. Może byc tez jakies zapalenie płuc (bywa bezobjawowe). Antybiotyki się daje min. 2-3 tyg.

U mojej Śniezynki sie nic nie dało zrobić, koniecznie zacznij od RTG. Ja nie robiłem, ale to było jakiś czas temu.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
kari
Posty: 151
Rejestracja: śr cze 25, 2008 1:36 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: kari »

Rozumiem, że łatwiej wyleczyć zapalenie płuc?
Przy chorobach serca leki do końca życia. Ale jest w ogóle szansa, że to będzie życie, a nie odwlekanie nieuniknionego? Da się w ogóle tak dobrać leki? Jednego szczurka leczyłam już na serce, z mizernym skutkiem, bo szczurzynka była całkiem "nieobecna", leczenie nie przynosiło efektów.
Ze mną: Zorka (psiak wieloowocowy)
Za Tęczowym Mostkiem: Mysia, Kruszynka, Czarna, Ruda, Wiórka, Kredka, Śnieżka, Agatka [*][/b]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: Paul_Julian »

Z tego co wiem, jak sie uda dobrac leki, to szczurki mogą żyć normalnie, tylko leki musza dostawać codziennie.
Ale to sie musza wypowiedzieć osoby, które dawały leki.
Nie wiem co łatwiej wyleczyć :(
Nie myśl o najgorszym , lekarz może jeszcze przepisać steryd jesli jest tak źle , przez to organizm dostanei "kopa" żeby działać.
jesli steryd nie zadziała , to wtedy jest źle.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: nausicaa »

niech lepiej dobry wet osłucha szczurka, bo jak jest coś na płuckach i w dodatku woda, to ta z cięższymi objawami powinna dostać furosemid (wysika tą wodę) i może dorzucić do enro doksycyklinę. no i przy cięższych objawach najlepiej podawać 2 razy dziennie w większej dawce w zastrzyku. jeśli to serce, to leki rzeczywiście do końca życia.

pamiętaj o lakcidzie albo innym probiotyku.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
kari
Posty: 151
Rejestracja: śr cze 25, 2008 1:36 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: kari »

Jakoś nie jestem "fanką" sterydów, bo mam wrażenie, że działają na chwilę, a potem jest powrót do ostatniego stanu albo nawet pogorszenie. Mam nadzieję, że szczurzyna da sobie radę sama, bez wspomagania sterydami.
Zasugeruję lekarce te leki. Enrobiofloks obie dostawały w zastrzykach, 0,05ml na dzień (całe szczęście, że tata w miarę umie robić zastrzyki ;) ) . Widziałam, że wet nie za bardzo potrafił określić ile tego, więc dobierał do wagi. Jednak między szczurami jest 100 g różnicy, to dużo? Może dlatego u jednej jest poprawa, a u drugiej nie?
Ze mną: Zorka (psiak wieloowocowy)
Za Tęczowym Mostkiem: Mysia, Kruszynka, Czarna, Ruda, Wiórka, Kredka, Śnieżka, Agatka [*][/b]
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: nausicaa »

ale ja nic nie napisałam o sterydzie:P doskycyklina to antybiotyk, a furosemid to substancja, która ściągnie wodę z płuc:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
kari
Posty: 151
Rejestracja: śr cze 25, 2008 1:36 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: kari »

Tak, tak, ale Paul_Julian pisał. Chciałam tak hurtem odpowiedzieć na dwa posty ;)
Ze mną: Zorka (psiak wieloowocowy)
Za Tęczowym Mostkiem: Mysia, Kruszynka, Czarna, Ruda, Wiórka, Kredka, Śnieżka, Agatka [*][/b]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: Paul_Julian »

Steryd to ostateczność , nie chodziło mi o codzienne leczenie, bo masz rację , ze to bez sensu. Tylko pisałaś, ze druga szczurka jest w bardzo złym stanie, więc jakoś pomyślalem , że moze bedziesz rozważać uśpienie, jesli sie nie poprawi.

U jednej może być poprawa , bo może jest silniejsza? Albo faktycznie róznica w dawce, ale to raczej niewielkie róznice są.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
kari
Posty: 151
Rejestracja: śr cze 25, 2008 1:36 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: kari »

Po dzisiejszej wizycie u weta: zmieniony antybiotyk, teraz dostają Unidox. Mam tylko nadzieję, że nie będzie za dużego problemu z podawaniem, bo prawie nic nie pije. Tzn. Wiórka, bo z Kredką nie ma problemu. Dostały też jakiś proszek osłonowo. Myślałam o Lakcidzie, ale dała coś innego, to akurat najmniejszy problem. Dostały też zastrzyki ze sterydu, taką niewielką dawkę. W ogóle to okazało się, że ta w cięższym stanie (Wiórka) jest wychłodzona, ma temp. 34 z kawałkiem :/ Weterynarz radziła zrobić jej "termoforek", żeby się grzała. Chyba nawet jej to pasuje, bo nie protestuje i przytula się do słoiczka z ciepłą wodą. Dostała też jeszcze jakiś zastrzyk, ale nie zapamiętałam nazwy. Było to żółte i całkiem dużo (z 5ml). Jutro mam się pokazać. Zobaczymy jak będzie po nowych lekach.

Paul, co do uśpienia to oczywiście rozważam taką opcję. Nie mogę patrzeć na nią, mam wrażenie, że straszliwie się męczy. Ale póki jest jakaś nadzieja (w końcu to dopiero początek leczenia) to spróbuję.
Ze mną: Zorka (psiak wieloowocowy)
Za Tęczowym Mostkiem: Mysia, Kruszynka, Czarna, Ruda, Wiórka, Kredka, Śnieżka, Agatka [*][/b]
Awatar użytkownika
kari
Posty: 151
Rejestracja: śr cze 25, 2008 1:36 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: kari »

W ogóle to stał się cud! Szczurzyna sama podeszła do poidełka i się z niego napiła! Pierwszy raz od 4 dni. Do tej pory poiłam ją trochę na siłę, podtykałam strzykawkę z wodą co kawałek. Pewnie po sterydzie, ale może to dobry znak na dalszy etap leczenia... Oby!
Ze mną: Zorka (psiak wieloowocowy)
Za Tęczowym Mostkiem: Mysia, Kruszynka, Czarna, Ruda, Wiórka, Kredka, Śnieżka, Agatka [*][/b]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: Paul_Julian »

Możesz jej podawac Nutridrink , trzeba wlać do woreczka do lodu i rozmrazac ( np. w kąpieli wodnej, nie w mikrofali) 1-2 kostki, bo to ma krótki termin waznosci.
A zastepuje jedzenie i picie, chyba jakies 8 zl w aptece.

Niech walczy szczurzynka!
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: nausicaa »

unidox to jest doksycyklina. u moich szczurów przy ciężkich infekcjach najlepsze wyniki dawało połączenie enro o unidoxu właśnie. czasem nawet nie można było jednego z nich odstwaic, bo tak kiepsko reagowały na początku. także walczcie jeszcze. jak doksy nie pomoże, to zasugeruj wetowi tą kombinację
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
kari
Posty: 151
Rejestracja: śr cze 25, 2008 1:36 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: kari »

Niestety, nie pomogło. Wczoraj wieczorem było lepiej, pojadła nawet trochę, ale dzisiaj rano znowu pogorszenie. Oddychała bardzo ciężko przez pyszczek. I koniec. Zasnęła i już się nie obudzi... :'(

U Kredki wszystko w miarę normalnie. Jedyne co to jest taka "zakręcona", czasami się zatacza, jak myje plecki to się przewraca, spadnie czasem z półeczki. Ma też lekki katarek, ale nie ma już żadnej wydzieliny z noska i oczek. Ona też dostaje ten Unidox. Nie wiem co z nią teraz zrobić, bo szuka Wiórki...
Ze mną: Zorka (psiak wieloowocowy)
Za Tęczowym Mostkiem: Mysia, Kruszynka, Czarna, Ruda, Wiórka, Kredka, Śnieżka, Agatka [*][/b]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dwie chore-problemy z oddychaniem i senność

Post autor: Paul_Julian »

Biedne szczurzynki :(
To normalne, ze Kredka szuka swojej koleżanki, ale jak szczurki są chore, to to drugie wie o tym.
Niech zdrowieje jak najszybciej..
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”