Problem z oddychaniem

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Jagusia78
Posty: 38
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 8:52 pm

Problem z oddychaniem

Post autor: Jagusia78 »

Witajcie,

Jestem na tym forum nowa i z pewnością nie przeczytałam wszystkich postów na temat zdrowia naszych milusińskich, ale obawiam się, że nie mam czasu :'(

Od tygodnia mieszkają z nami dwa szczurki - maluszki Kuba i Franio
Uległam pokusie i prośbom syna i zgrzeszyłam kupując maluch w jednym z Warszawskich zoologików.

Do wczoraj wszytko było ok. Szczyrasy biegały, bawiły się ze sobą, miały niespożytą energię. Dziś rano dzień był nieco bardziej zabiegany i nie było czasu zajrzeć na dłużej do ogonów, syn postawił im tylko miseczkę ze świeżym jedzeniem i zmienił wodę. Po południu gdy na spokojnie zajrzeliśmy do zwierzaków z Kubą było już źle.

Szczyrek ma problemy z oddychaniem, brzydko dyszy i piskliwie kaszle od czasu do czasu,jest bardziej niż apatyczny, słania się na łapkach.

Od razu pojechaliśmy do weta. Niestety w naszym mieście fachowca od gryzoni nie ma. (W ogóle nie ma weta calodobowego >:( ) Pojechaliśmy przeszło 20 km do jedynej panie wet do jakiej udało mi się dodzwonić w niedzielne popołudnia. Pani małego osłuchała i w zasadzie stwierdziła to co ja - czyli że jest źle. Podała zastrzyk ze sterydu (Dexaven) i antybiotyk (nazwy z roztargnienia nie zapisałam). Minęło 6 godzin ale ja poprawy niestety nie widzę. Na własną rękę podałam mu dodatkowo do wypicia rozcieńczone pół kropli Zyrtecu dla dzieci (podejrzewam, że ten atak może mieć podłoże alergiczne - wczoraj syn wsadził im do klatki sianko, którego do tej pory nie było)

Proszę pomóżcie! Co mogę jeszcze zrobić? Nie mogę patrzyć jak mi to małe stworzonko gaśnie w oczach.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: Paul_Julian »

Przede wszystkim usuń sianko. Jest alergiczne, pyli i moze przeniesć pasozyty. Z tego samego powodu nie używamy trocin
Porządnie umyj klatkę , żeby nie zostały paproszki z siana i daj same reczniczki papierowe. Nie rozdzielaj chłopców, bo to dodatkowy stres.
Jesli to podłoze alergiczne, to samo to powinno pomóc.
Tutaj http://szczury.org/viewtopic.php?f=172& ... ec#p772362 jest dawkowanie Zyrtecu.

Jutro musisz iśc ze szczurkami do weta ( na steryd , antybiotyk i osłuchanie) i zobaczysz co dalej. Mozna jeszcze rozwiesić mokre szmatki blisko klatki, zeby nawilżyć powietrze.
Wg mnie to może byc ostra reakcja alergiczna, tym bardziej że to sie stalo nagle i zbieglo z tym siankiem. No, ale nie widzę Twoich szczurków, i nie jestem wetem.

Tutaj http://szczury.org/viewforum.php?f=13 jest spis weterynarzy. jesli jestes z W-wy, to na pewno ktoś jest w okolicy.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Entreen
Posty: 1747
Rejestracja: ndz mar 20, 2011 11:55 am
Lokalizacja: Racibórz

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: Entreen »

Z tego co wiem, steryd by pomógł, jakby to miała być alergia...

I do weta wziąć najlepiej oba, jeśli możliwość - w dwóch transporterach.
Cynamon Imbir Karmel Wanilia

Za TM Wirus Speedy Wąglik Piksel Limfocyt Mikrob Flanelka Kaszmir Szczura
Solveigh
Posty: 73
Rejestracja: śr mar 09, 2011 10:20 pm

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: Solveigh »

Wydaje mi się,że nie zaszkodzi postawienie obok klatki miseczki z parującą wodą z dodatkiem jakiś kropli do inhalacji. To faktycznie może być uczulenie choć niekoniecznie. Jeden z moich ogonków też nagle w ciągu paru godzin dosłownie znalazł się w takim stanie i po badaniu wet stwierdził ostre przeziębienie które mogło trwać już dłużej ale bezobjawowo.
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: tahtimittari »

Po sterydzie objawy by ustąpiły bardzo szybko w wypadku alergii.
Nie podawaj Zyrtecu więcej szczurom - u zwierząt ludzie leki bardzo słabo działają, praktycznie wcale. Nie ma to sensu.

Inhalacja to dobry pomysł :)
Awatar użytkownika
Jagusia78
Posty: 38
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 8:52 pm

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: Jagusia78 »

Dziekuje za wszystkie rady. Z malym juz lepiej ale nadal jest spore zagrozenie zycia.
Wczoraj zrobilam mu jeszcze te inhalacje. Dzis rano pojechalam do naszej pani wet. Rano stan malca mnie przerazil. Byl zimny, prawie sie nie poruszal. Pani wet skonsultowala z kolezanka ten antybiotyk - jest ok. Do tego dostal jakies elektrolity pod skore bo nie chce jesc. Kuba ma z pew
noscia zapakenie oskrzeli a moze i pluc. Ma byc odizolowany od brata i nagrzewany. Od konsultacji minely 4 godz. a ja widze olbrzymia poprawe. Oby tak dalej.
Solveigh
Posty: 73
Rejestracja: śr mar 09, 2011 10:20 pm

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: Solveigh »

Kciukam za maluszka :) Wymiziaj go;)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: Paul_Julian »

Elektrolity to chyba kroplówka. Mozesz tez pdoawać Nutridrink - zamiast jedzenia i picia. Trzeba wlać do woreczka do lodu i rozmrazac ( np. w kąpieli wodnej, nie w mikrofali) 1-2 kostki, bo to ma krótki termin waznosci. W aptece kosztuje chyba 8 zł.

Mozesz zrobić termofor z butelki wypełnionej gorącą wodą i owiniętą szmatką. Na to zawsze narzucam mnóstwo rećzniczków papierowych (trzymają ciepło) i w to gniazdo daję szczurka. Na poczatku nie za blisko, bo teraz jest cieplo. A jak mu trudno się ruszac , to jak bedzie za goraco to nie bedzie mógł się odsunąc.

Ja swoim to dawalem kilka kropel olbas oil na chusteczke obok klatki - to tez paruje sobie.

Oby było lepiej ! Mógł być już przeziebiony (sklepowce to chorutki:( ) , a potem po sianku sie pogorszyło ( tak było z moimi albinosami z laba).
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Jagusia78
Posty: 38
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 8:52 pm

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: Jagusia78 »

Do inhalacji zastosowałam środek do nebulizacji moich dzieciaków. Postawiłam inhalator w odległości metra od klatki. Co do nagrzewania to mam na to następujący sposób. Mam podziurawioną torbę termiczną - służyła mi do transportu moich króliczków gdy te musiały odwiedzić weta. Wsadziłam do niej na dno zwykły ręcznik i mnóstwo podartych papierowych ręczników - tak powstało przytulne gniazdko. Całość postawiłam na pokrywie akwarium. Pokrywa nagrzewa się od żarówek oświetlających rybki. Jest ciepło, ale nie za ciepło, no i mam dzięki temu stałą temperaturę.
Kuba bardzo się ożywił, dlatego od czasu do czasu przenoszę go z powrotem do Frania. Nie wiem czy dobrze robię, ale mam nadzieję, że dzięki temu zmobilizuję go do jedzenia. Zawsze jadły razem, więc może i tym razem da się zdominować presji stada.

Jutro kupię tego Nutridrinka - dziś niestety nie dam już rady - do najbliższej apteki mam 8 km, mąż w pracy, a ja sama z dzieciakami. Na razie leję mu po kropelce wody z miodem do pysia.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: Paul_Julian »

Ja mysle, że na pewno nie zaszkodzi towarzystwo kolegi. Taka rozłąka to stres.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Entreen
Posty: 1747
Rejestracja: ndz mar 20, 2011 11:55 am
Lokalizacja: Racibórz

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: Entreen »

Jemu - nie. Koledze - tak.
Ja mimo wszystko zachowałabym ostrożność. Ja wiem, serce się kraje, ale imho lepiej nie ryzykować zdrowiem drugiego szczurka :(.
Cynamon Imbir Karmel Wanilia

Za TM Wirus Speedy Wąglik Piksel Limfocyt Mikrob Flanelka Kaszmir Szczura
Awatar użytkownika
Jagusia78
Posty: 38
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 8:52 pm

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: Jagusia78 »

Z przykrością zawiadamiam, że dziś w nocy (czy może raczej wczoraj w nocy) Kubuś odszedl za Tęczowy Most. :'( :'( :'(
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: Paul_Julian »

Biedactwo :( Strasznie mi przykro.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Solveigh
Posty: 73
Rejestracja: śr mar 09, 2011 10:20 pm

Re: Problem z oddychaniem

Post autor: Solveigh »

Tak m i przykro:( Sama niedawno to przeżyłam:(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”