pomocy - 4 tyg. szczurek kicha

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
chomniuk
Posty: 16
Rejestracja: pt lip 15, 2011 7:31 pm

pomocy - 4 tyg. szczurek kicha

Post autor: chomniuk »

Wiem,że tego jest ogrom na forum, ale nie wiem właściwie która z wypowiedzi jest właściwa. Moja 4
tygodniowa Niunia cały czas kicha i kaszle. Biedactwo męczy się cały czas. Jets ruchliwa, aktywna i ma apetyt ale ciągle kicha. Może już mi się zdaję ale ma też opuchnięty pyszczek. Jej siostrze nic nie jest. Nie jest to też na pewno alergia na ściółkę, bo na razie trzymam je tylko na papierze. Dostają czystą wodę i jedzonko dla szczurków, świeże jabłuszko lub marchewkę. Do weterynarza jestem umówiona na jutro. Kazał mi jej podać rutinoscorbin. Ale może jest jeszcze jakiś sposób by jej pomóc? ja nie śpię już drugą noc. Czuwam przy klatce. Jak kicha to z noska rozpryskuję się "woda", nie ma żadnego koloru ani nic, kupkę też robi normalną. Dostała przed chwilą ćwiartkę rutinoscorbinu w tabletce...co mam dalej robić by choć do jutrzejszej wizyty u weterynarza jej pomóc?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: pomocy

Post autor: Paul_Julian »

Zamiast rutinoscorbinu daj sporą szczyptę wibovitu bobas.
Rutinoscorbin jest kwasny, szczurek nie wypije takiej wody, a zmienia się ją codziennie. Szczurka jest jeszcze malutka, więc na pewno enro jej nie poda. Tym bardziej , ze tylko kicha, gorzej jeśli zacznie chrumkać czy ćwierkać.

Możesz podawać jej tran w tabletkach- zapytaj o taki w aptece. Tabletkę nakłuj grubą szpilką , wycisnij na łyzeczkę i daj małej kilka razy liznąć, sama mozesz wziąć resztę.

TYlko wtedy albo tran albo vibovit.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
chomniuk
Posty: 16
Rejestracja: pt lip 15, 2011 7:31 pm

Re: pomocy - 4 tyg. szczurek kicha

Post autor: chomniuk »

ale właśnie o to chodzi,że ona jeszcze chrumka do tego. Zachowuję się cały czas jakby jej coś utkiwło w nosku :(
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: pomocy - 4 tyg. szczurek kicha

Post autor: Paul_Julian »

Skoro chrumka, to sam rutinoscorbin czy tran to zdecydowanie za mało, bo już coś moglo wejśc na płucka.
Enrobioflox (baytril) mozna dawać dopiero od 3miesiąca, moze zaburzać rozwój kości.
Pewnie bedzie mozna dać Bactrim , albo biseptol w syropie.

Mojej malej Florce podawano Biseptol- powiedz wetowi , bo akurat ten syrop mozna kupić w aptece, a jest bananowy i chętniej go zliże. Florka go brała chyba przez 2 tygodnie, potem zmieniliśmy na zastrzyki z enro, bo Biseptol nie pomógł.

Przed kazdym podaniem leku zapytaj weta co podaje. Nawet jesli ma już lek w igle. Masz prawo wiedzieć, co szczurek dostanie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
xxx
Posty: 823
Rejestracja: sob lut 11, 2006 6:31 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: pomocy - 4 tyg. szczurek kicha

Post autor: xxx »

Ojej, enrofloksacyna dla 4 tyg. malca nie jest zbyt dobrym wyborem :/ może spowodować poważne deformacje wraz z wrostem szczura :/ Biseptol też jest tu średnim wyborem... najbezpieczniej podać amoksycyline z klawulanowym(np Synergal, Synulox, smaczne tabletki), lub gentamycyne (tylko zastrzyki lub nebulizator) lub biotyl (nie dawać zastrzyków- bardzo bolesne, formę iniekcyjną można podawać doustnie) przy przeziębieniu amoksycylina powinna pomóc, przy czymś poważniejszym lepiej podawać gentamycynę( zastrzyki się rozcieńcza) lub ew. biotyl (gorzki jest) dziesiątki razy miałam u siebie chore maluszki, mój wet jak i wielu innych wet. zawsze polecali ten zestaw antybiotyków. Enrofloksacyne u takich malców stosuje się w absolutnej ost. gdy te 3 antybiotyki nie przynoszą rezultatów, a ew, poważne skutki uboczne przegrywają z desperackim ratowniem życia malca, bezpiecznie moza ją podawać od 3-4 mies. życia gdy szczur już tak intensywnie nie rośnie.U takiego maluszka koniecznie trzeba spr, też serce (rtg od razu pokaże wszystko) infekcje u takich szkrabów często są wtórną lub pierwotną przyczyną zmian w sercu.
xxx
Posty: 823
Rejestracja: sob lut 11, 2006 6:31 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: pomocy - 4 tyg. szczurek kicha

Post autor: xxx »

pardon paul, umknął mi gdzieś twój tekst o enro. :-[ :-X
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: pomocy - 4 tyg. szczurek kicha

Post autor: Paul_Julian »

Nie ma sprawy, nigdy dośc dodatkowego info ;)

Gentamycyna wg mnie będzie za mocna. Z moim wetem mielismy kolejnośc wg "mocy i skutków ubocznych" :
1.enro
2. enro+doxycyklina
3. gentamycyna (sama lub z enro lub z doxy)

Moze najlepiej by było wykonać rtg i jesli serce jest ok, to wtedy zapytac o Synergal , Synulox ? Xxx, co o tym myslisz ?
Ja nie znam leków dla maluszków ( z malych to chorowaly mi tylko albinosy, a one sa "inne").
A skoro ten Synergal jest slodki, to wtedy szczurek chętnie zliże całą porcję i największą pewnośc, że wyzdrowieje.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
xxx
Posty: 823
Rejestracja: sob lut 11, 2006 6:31 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: pomocy - 4 tyg. szczurek kicha

Post autor: xxx »

Paul, Enro i doxy są bezpieczniejsze jako leki "na poważniejsze sprawy"(choć doxy też taka ekstra bezpieczna nie jest, bo mocno jedzie po wątrobie) ale nie można ich stosowac u 4 tyg. szczura, więc jeśli maluch ma zap. oskrzeli /płuc to gentamycyna jest proporcjonalna do skali problemu ze zdrowiem, to bardzo dobry antybiotyk, trzeba dbać by szczur dużo pił, niegdy nie miałam malucha z skutkami ubocznymi po genta. ;)ale fakt faktem weci często drżą przed jej zastosowaniem z uwagi na nerki ::) jeśli to tylko mocniejsze przeziębienie, a dźwięki są z noska/gardła ( czasem przy wadzie w budowie np. tchawicy szczur wydaje takie dźwięki- trzeba zrobić RTG -koniecznie) to amoksycylina z klawulanowym wystarczy, wszelkie moje zwierzaki chętnie ją jadły, ale ona jest słaba jako antybiotyk, więc tylko na lekkie problemy czy przewlekłe infekcje wtórne u starszych szczurów ( przy gentamycynie i amoksycylinie trzeba też spr. czy na RTG nerki nie mają jakiś zmian, te dwa leki mogą źle wpłynać na nerki) Jest też jeszcze azytromycyna, ma szerokie spektrum działania( podobne do enrofloksacyny ale nie powoduje tego typu skutków ubocznych), ale jest dość rzadko stosowana u szczurów, mało który wet. "ją zna" w leczeniu u szczurów. Wszystko oczywiście trzeba skonsultować z wetem, powinien wiedzieć jaki lek dobrać widząc RTG i osłuchując szczurka, spr. na forum jaki wet jest w Twoim mieście polecany, dużo wetów ma blade pojęcie o leczeniu szczurów.U takiego maluszka trzeba działać szybko i zdecydowanie, zadbaj by miał ciepło( wet. powinien zbadać mu temp. jak ma a niską to daj mu butelkę z ciepłą wodą owiniętą szmatką, jak w normie to tylko np. polarek by mógł się w nim zagrzebać), dbaj by sporo jadł( kaszki dla dzieci są dobre) i pił, koniecznie lek na regeneracje wątroby ( bardzo dobry jest heparegen na takiego malca 1/20 tab 1 xdziennie), no i osłonowo lakcid, nawet jeśli dostanie antybiotyk w zastrzykach, jeśli furkotanie jest z płuc do być może będzie trzeba dodać furosemid lub flegaminę ( zależy to od charakteru tego co zalega w oddechowym i stanu serca)
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: pomocy - 4 tyg. szczurek kicha

Post autor: nausicaa »

ja u moich małych szczurów podawałam też oksytetracyklinę. ale to też słabszy antybiotyk, którego nie polecałabym przy silniejszych chorobach. ale z tego, co piszesz, jeśli szczurek jest aktywny i tylko kicha, to może nie jest najgorzej i takie słabsze antybiotyki starczą.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”