Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Dzoolka
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 8:37 pm

Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Dzoolka »

Wiem, że pewnie źle że zakładam nowy temat ale martwie się! Od pół godziny szukam w internecie co jest z moim szczurkiem. Moje dwa szkraby 3 miesieczne jak zwykle biegały sobie po łóżku. jeden z nich który zwykle sie chowa gdy go probuje wziac na rece byl dziwnie spokojny. nagle zaczal sie robic sie coraz bardziej ospany i polyzyl sie. zaczal szybciej oddychać i krztusic się. myslalam ze to alergia na sciolke wiec szybko ja zmienilam. potem zaczal sie dlawic. mylalam ze to moze zadlawienie wiec probowalam mu otworzyc pyszczek ale opierał się ze wszystkich sił. ciagle wymiotuje jakaś pianą. z noska leci mu krew albo jakas jasna czerwona wydzielina... nie wiem co się dzieje. rodzice upierają się że o tej godzinie nie pojadą do weterynarza! ratunku! a jak on nie przezyje nocy...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Paul_Julian »

Tu http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=16878 poczytaj o zakrztuszeniu. I spokojnie... ta krew z noska, to porfiryna ze stresu.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Dzoolka
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 8:37 pm

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Dzoolka »

Czytałam, próbowałam... Czyli tą porfiryną mam się nie martwić? (wystapila po tym jak probowałam metod właśnie spod tego linku). Są to moje pierwsze szczurasy i nie mam ich zbyt dlugo dlatego boje się że zrobię mu krzywde próbując pomóc... Co chwile probuje mu otworzyc pyszczek ale on sie wyrywa, jak mam to zrobić żeby cos tam w ogóle zobaczyc?...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Paul_Julian »

Nie martw sie porfiryną.
Co sie teraz dzieje ze szcurkiem? Usiłuje cos wypluć ? Lezy spokojnie i tylko co jakiś czas ma takie jaki "skurcze" jakby chciał zwymiotować ( uszy bedzie kłasc do tylu) ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Dzoolka
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 8:37 pm

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Dzoolka »

Uspokoił się. Jak poleży chwilkę bez ruchu nie "dławi" się tak często ale jezeli ruszy sie lub wezme go na rece usiłując otworzyc pyszczek wtedy cały czas.
Dzoolka
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 8:37 pm

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Dzoolka »

Chociaż w sumie... Są tylko momenty kiedy mu przechodzi ;/ a krztusi się cały czas...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Paul_Julian »

To niech sobie lezy teraz spokojnie. Już mu nie otwieraj pysia, bo teraz pewnie wszystko sie powoli przenosi do zołądka. Jak sie stresuje, to wtedy dostaje czkawki. To moze teraz potrwac z godzinke czy ze dwie , zanim sie połozy spac, ale najgorsze mineło pewnie.
Zobacz czym mógł sie zadlawić. Moze platek kukurydziany, suchy chleb ? maluchy często jedza zbyt lakomie.

Mozesz go delikatnie poklepywać po pleckach (jak sobie lezy).
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Dzoolka
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 8:37 pm

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Dzoolka »

Też mi sie wydaje że już lepiej... Booże jak ja się wystraszyłam... :) jeszcze czasami mu się pyszczek "cofa" ale widać poprawe :D chodzi po klatce, wspinać się nawet zaczyna. mam nadzieje ze do jutra wszystko będzie ok :D i dzieki wielkie za pomoc! :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Paul_Julian »

Zakrztuszenie zawsze żle wygląda, najwazniejsze to zachować spokój. Poszukaj, czym sie mógł zakrztusic, moje sie krztusily zawsze suchym chlebem, i go nie dostają.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Dzoolka
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 8:37 pm

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Dzoolka »

a ile czasu maksymalnie "cofał" im się pyszczek? wątpię żebym to znalazła bo szczurek w tym czasie leżał na łózku i nie wiadomo gdzie to moze byc ;)
Dzoolka
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 8:37 pm

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Dzoolka »

Nawet już próbuje jeść :) a wydaje mi sie ze mógl zakrztusić sie słonecznikiem (może połknął niechcacy łupinkę)...
Dzoolka
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 8:37 pm

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Dzoolka »

ehh. ;/ już było dobrze ale znów się jakby zawiesił i leży taki oszołomiony i tylko głowa mu się rusza jak próbuje przełknać albo zwymiotować... No i się dalej martwię...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Paul_Julian »

Takie "cofanie" pyszczka moze trwać róznie, czasem pół godziny, czasem dluzej, nawet kilka godzin.
Musi troszkę odchorować.
Łupinki pewnie nie zjadł, predzej jadł zbyt lapczywie (słonecznik jest smaczny)
Mozesz mu dac np. ziemniaczek na przepchanie.
Kiedyś mój Kropek sie zakrztusil przy kolacji, i był niepocieszony, bo do rana nic nie jadł, tylko leżał taki placek. a bardzo lubil jesc.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Dzoolka
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 20, 2012 8:37 pm

Re: Wymioty! Krew z noska! Duszności!

Post autor: Dzoolka »

Mój też uwielbia jeść :) Tylko mu się polepszyło a już się na miskę z jedzeniem rzucił :p
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”