Coś na noskach

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
trusik
Posty: 11
Rejestracja: pn cze 25, 2012 8:57 pm

Coś na noskach

Post autor: trusik »

Witam. Mam dwa szczury, jeden ma ciemny nos więc u niego jest to słabo zauważalne, ale drugi jest biały i ma nos różowy. Ale przejdźmy do sedna. Na nosach moich szczurów, tak po bokach pojawia się taka ciemna wydzielona, tzn jest w formie "strupka". Co to jest?
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Coś na noskach

Post autor: akzi »

zapewne to porfinka
szczurki wydzielaja ja z noska oczków jak się stresują , lub jak sa osabione lub jakaś choroba jest

poczytaj sobie te tematy :
http://szczury.org/search.php?keywords=porfina

jeżeli nie zauważasz innych objawów jak np kichanie charczenie lub inne niepokojace to moze byc poprostu oslabienie organizmu.
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
BlackRat
Posty: 2542
Rejestracja: pt maja 04, 2012 12:22 pm
Numer GG: 5750987
Lokalizacja: Ska

Re: Coś na noskach

Post autor: BlackRat »

Jeszcze alergia. Jeśli używasz trocin (a pewnie tak, skoro szczurki kupiłaś/eś w zoologu) to może być od tego. U mnie jeszcze pojawia się czasem, jak zabraknie mi naszego płynu do prania i muszę w zwykłym uprać hamaczki.
"And If You're Not Down With That, I've Got Two Words For You..."
Moje dzieciaczki: Kane, Kofi, Triple H i Goldust Obrazek nasz temacik

[*][/b]: MoDo,Łatka,Gacuś,Piwniczuś,Myszka,Złośniczka,Ogryzek,Wisienka,Achmedzik,Porzeczka,Dustie.
trusik
Posty: 11
Rejestracja: pn cze 25, 2012 8:57 pm

Re: Coś na noskach

Post autor: trusik »

Witam, od tygodnia używam żwirku drewnianego a jeden szczurek i tak ma to czerwone na nosku
saszenka
Posty: 2138
Rejestracja: ndz cze 10, 2012 10:59 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Coś na noskach

Post autor: saszenka »

Z doświadczenia wiem, że żwirek drewniany (zwłaszcza ten tańszy) też może uczulać
saszenka
Stado: Turkuć, Podjadek, Pafnucy, Milord, Gimel

Na tymczasie: cała wataha
Awatar użytkownika
BlackRat
Posty: 2542
Rejestracja: pt maja 04, 2012 12:22 pm
Numer GG: 5750987
Lokalizacja: Ska

Re: Coś na noskach

Post autor: BlackRat »

trusik pisze:Witam, od tygodnia używam żwirku drewnianego a jeden szczurek i tak ma to czerwone na nosku
To "coś" to porfiryna :] Może być z uczulenia, ale może równie dobrze być ze stresu (na przykład związanego z nowym otoczeniem) lub z choroby.
"And If You're Not Down With That, I've Got Two Words For You..."
Moje dzieciaczki: Kane, Kofi, Triple H i Goldust Obrazek nasz temacik

[*][/b]: MoDo,Łatka,Gacuś,Piwniczuś,Myszka,Złośniczka,Ogryzek,Wisienka,Achmedzik,Porzeczka,Dustie.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Coś na noskach

Post autor: noovaa »

Porfiryna nie wydziela się od alergii ..

Wydziela się często bez powodu, kiedy szczur śpi, ale wtedy jest tego odrobinka i często nie zauważamy jej w ogóle, bo szczurek się po spaniu czyści.

Większa ilość, zauważalna częściej, wydziela się przy osłabieniu organizmu. To z jakiego powodu jest to osłabienie, zależy od innych objawów. Może to być stres, choroba, alergia itp. Ale sama porfiryna nie jest objawem żadnej choroby.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
saszenka
Posty: 2138
Rejestracja: ndz cze 10, 2012 10:59 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Coś na noskach

Post autor: saszenka »

Czyli jednak alergia może być pośrednią przyczyną? Moje tylko się drapały po żwirku.
Ociupinkę porfirynki było widać przy noskach podczas tych koszmarnych upałów, ale po wymyciu się pysie były czyste :)
saszenka
Stado: Turkuć, Podjadek, Pafnucy, Milord, Gimel

Na tymczasie: cała wataha
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Coś na noskach

Post autor: noovaa »

saszenka przyczyną porfiryny może być wszystko. Szczura nie leczy się "na porfirynę" :). Zwiększona ilość, albo pojawienie się porfiryny u szczura który nigdy nie miał, ma jedynie zwrócić naszą uwagę że "coś" może się dziać i zaostrzyć czujność.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
saszenka
Posty: 2138
Rejestracja: ndz cze 10, 2012 10:59 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Coś na noskach

Post autor: saszenka »

Dzięki :)
tyle już tutaj wyczytałam, tak tylko się wtrąciłam bo ktoś napisał, że trociny uczulają i poszło w stronę żwirku...
Moje paskudniki nie porfirynkowały, tylko po prostu się po nim drapały :]
Natomiast troszkę śladów przy wącholach było jednego dnia i to tylko rano, gdy zaczęły się upały. Nie powtarza się to ani nic się nie dzieje niepokojącego, więc łączę to ze zmianą temperatury (zresztą gdzieś tu wyczytałam, że gdy gorąco i duszno to tak właśnie może być)
saszenka
Stado: Turkuć, Podjadek, Pafnucy, Milord, Gimel

Na tymczasie: cała wataha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”