Czkawka?

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Advancerain
Posty: 50
Rejestracja: pt kwie 27, 2012 2:26 pm
Lokalizacja: Dolnośląskie Świebodzice, niedaleko Wrocławia

Czkawka?

Post autor: Advancerain »

Mój mały 7 miesięczny kluch ma dziwne objawy. trwają mniej więcej od tygodnia, w piątek tydzien temu umarł jego kolega na płucka, i martwię się że grubas też coś łapie, oglądałam masę filmików, nie wiem, niby czkawka, ale nie koniecznie musi nią być.
Pojawiło się w piątek, 2 razy, sobota 3 razy, niedziela 2, pon-wt-środa 2 razy, czwartek piątek sobota brak objawów, dziś 2 razy.
Szczurek dodatkowo ma przesiębionko któro nie chce się wyleczyć. Dostaje beta glukan (scanmune).
Zanim wejdę z wetką z jakimś antybiotykiem wolę napisać najpierw tutaj czy to nie jest zwykła czkawka..[może być mu zimno bo nie ma kto go ogrzać.. :( ]

filmik http://www.youtube.com/watch?v=5tdWwqcR ... e=youtu.be

informacja o antybiotykach "I think that if there is any doubt, though, that the rat should be put on a course of Baytril 15 mg/kg twice daily and doxycycline 5 mg/kg twice daily, for 3 weeks minimum. If it is, indeed, the start of nasal inflammation and narrowing due to Myco, then that will help beat back the infection. If it is not, and is really hiccups, the meds will not hurt the rat. " stąd http://www.joinrats.com/RatHealth/RatsD ... 54&k=Whyut prawdziwa? jeśli tak to napomknęłabym o nich mojej weterynarce.
Chcę jeszcze jutro podać vibovit, ktoś wie czy mozna go podawać ze scanomune i w jakich proporcjach ma być?
Jutro będę z nim szła więc dziękuję za wszystkie porady.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czkawka?

Post autor: Paul_Julian »

Spróbuj zamiast scanomune dac ACC mini:

ACC mini (w saszetce) . Przez 6-7 dni podawaj 1/6 albo 1/8 saszetki

Informacja o baytrilu+ doxy jest prawdziwa, ale tę mieszankę daje się jak już nic nie pomaga. Najpierw zaczynamy od enro, jesli chodzi o antybiotyki.

Daj ACC mini (innego nie), i zobacz po tygodniu czy jest poprawa.



Co do tej czkawki, to może być nerwowe. Mozna podawać Kalm Aid:
http://szczury.org/viewtopic.php?p=862506#p862506

U mnie tak Soran miał i pomagało.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Czkawka?

Post autor: akzi »

a ja słyszałam że czkawki są sercowe.
warto przejść się do weta by osłuchał serdusio.
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czkawka?

Post autor: StasiMalgosia »

Akzi czkawki mogą ale nie muszą sugerować problemów z sercem, powinny się pojawić i inne objwy. Poza tym czkawki u młodego szczura do ok roku nie są raczej związane z problemami sercowymi.

Advecarin zrób tak jak suygeruje Paul, ale pamiętaj ACC w proszku i mini. Trudno ostatnio dostać ale się da.
Obrazek
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Czkawka?

Post autor: akzi »

moga ale nie muszą dobrze powiedziane więc tak czy siak radze wybrać się do weta by osłuchał serdusio
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czkawka?

Post autor: StasiMalgosia »

Akzi jakie jeszcze inne objawy widzisz u tego szczura które sugeruja chorobe serca?

Ja nie widzę żadnych, a czkawka u szczura w wieku 7 miesięcy to nie jest objaw choroby serca.

Poza tym jeśli to nawet jest chore serce to
a) nie wyjdzie jeszcze na RTG szczur jest za młody
b)osłuchowo też nie będzie go słychać bo jeśli to dopiero początek

Podsumowując poco iść do weta żeby usłyszeć trzeba go obserwować, lepiej i tobie akzi też to radze poczyać o objawach choroby serca na tym i na drugim forum i obserwować szczura pod tym kątem.

Serce można rozpoznać najpierw przez obserwację potem przez RTG a potem osłuchowo.
Obrazek
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Czkawka?

Post autor: akzi »

Mój Gucio ma 7 miesięcy, tez miewał czkawki, na wizycie w medicavecie powiedziałam że niepokoją mnie jego czkawki, na to dr odrazu osłuchała serduszko,
więc nie wyssałam sobie tego z palca.
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czkawka?

Post autor: StasiMalgosia »

a ma chore serce?
Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czkawka?

Post autor: Paul_Julian »

Spokojnie, Akzi ma rację , ze może jeszcze być serce. Soran miał chore serce.
Ale przede wszystkim był od małego znerwicowanym szczurkiem ( i czkawki miał od dziecka).
Na rtg może wyjść, ale rtg musi byc zrobione pod kątem serca ( czyli podejrze z góry z boków) . I musi je oglądac lekarz od spraw sercowych! U Sorana nie było serca słychac ani osłuchowo, ani lekarz nie znalazł na rtg. Dr Kacprzak z Medicavetu wyjryla osłuchowo, ale ma doświadczenie z sercowcami.
Szczerze mówiąc nie pamietam, co mnie skloniło do przebadania serca, może 6ty zmysl. Albo moze Soran zaczął mniej wyłazić i szybciej się męczyć.

Ja bym sie najpierw zajął tym przeziębieniem. Czkawka może być z nerwów po smierci kolegi.

Skąd jesteś ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Advancerain
Posty: 50
Rejestracja: pt kwie 27, 2012 2:26 pm
Lokalizacja: Dolnośląskie Świebodzice, niedaleko Wrocławia

Re: Czkawka?

Post autor: Advancerain »

A po czym poznać serce? Szczurek jest grubiutki nie apatyczny, ostatnio jedynie odrobine mniej ruchliwy po śmierci kolegi. Kicha, jak napisałam w 1 poście.
Powiedzcie mi jeszcze czy ACC mini normalnie w jedzonku dawać?

Jestem ze świebodzic, byłam już u weterynarza z tamtym szczurkiem. Czy jest dobry? nie wiem. osłuchała ze cos jest nie tak, podała zastrzyk i kazała dawać antybiotyk do pyszczka, potem jak przyszłam mówiła że jest w porządku[mimo że szcurek otwierał nadal pyszczek i tak "klikał" oczywiście nie u weterynarza ::) a ja zbagatelizowałam chrumkania bo byłam przekonana że to normalny odgłos zwierzaka], kazała dawać scanomune a szczurek zdechł.
Dojechać do Wrocławia ze zwierzakiem nie bardzo mogę, raz zmeczy się ponad godzinną podróżą, dwa nie ma mnie kto zawieźć a to pewnie co 2-3 dni trzeba by było jedzić.

Dodam jeszcze, że czkawka nie pojawiała się zanim umarł pierwszy szczurek, jeden, jedyny raz zaobserwowałam ją w tamtym czasie, potem było wszystko w porządku jedynie ten katarek.
Czasem też zdarza mu się, gdy np stanie na dwóch łapkach i węszy to tak "szybciej" wciąga powietrze.
Jak jest zaciekawiony czy coś to też grucha, ale wyczytałam że właśnie szczurki wydają taki dzwięk typu "tutututu" .
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czkawka?

Post autor: Paul_Julian »

ACC mini mozesz podac z jedzeniem (ale jest kwasne, spróbuj z kaszką )

Co do godzinnej podrózy. Pojedz pociągiem. Ja jechałem z Gdyni do W-wy prawie 8 h z 2ma szczurami już chorymi na serce i nie biorącymi leków. Więc godzina to pikuś, tylko musisz sie umówić wczesniej.
Dostaliśmy leki, i po prostu następna wizyta była za kilka miesięcy "przy okazji".
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czkawka?

Post autor: StasiMalgosia »

Nadal uważam że to nie serce, a ACC możesz też spróbować dać samo niektórym szczurom bardzo smakuje i nie trzeba go przemycać. W ostateczności daj jak pisze Paul z kaszką, gerberkiem (kurczaczek) albo z masłem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Advancerain
Posty: 50
Rejestracja: pt kwie 27, 2012 2:26 pm
Lokalizacja: Dolnośląskie Świebodzice, niedaleko Wrocławia

Re: Czkawka?

Post autor: Advancerain »

Okej, dam to acc, wczoraj zamówiłam w aptece dzisiaj już będzie.
Kurcze macie tak bardzo podzielone zdania że nie wiem co robić.
Jadę w sobotę do wrocławia po szczurki od Jinx więc mogłabym wziąść i tego na badania, ale nie bardzo jak mam się umówić (nie mam pojęcia na którą tam będę) i czy to jest aż tak pilne, bo to jest na zasadzie że brat ma na 8 rano lekcje norweskiego do 11 przez trzy godziny i potem jedziemy po ogony. Nie miałabym co ze szczurem zrobić przez te trzy godziny, a chcę iść do galerii po koszyczki, więc ew podam mu to acc i jeśli czkawki będą występować nadal to pojechałabym za tydzień, co o tym myślicie? Nie za długo zwlekania?
Mógłby ktoś napisać na jakiej ulicy jest ten weterynarz i czy ew w niedziele ma otwarte? i w sobote w jakch godzinach?

Mogłabym jeszcze nagrać filmik jak szczurek się zachowuje jak jest poza klatką, jeśli to coś pomoże. Nie zauważyłam żeby jakoś męczył się szybko czy coś.
Awatar użytkownika
Advancerain
Posty: 50
Rejestracja: pt kwie 27, 2012 2:26 pm
Lokalizacja: Dolnośląskie Świebodzice, niedaleko Wrocławia

Re: Czkawka?

Post autor: Advancerain »

Ewentualnie mogłabym na te 3 godziny zostawić szczurka w aucie jeśli nie było by gorąco... ?
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czkawka?

Post autor: StasiMalgosia »

Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź na forum jak nie tym to drugim tam chyba nawet lepiej jest to spisane. Poczytaj o objawach choroby serca, generalnie jeśli nawet by to było serce to wiadomo im wczesniejsze leczenie tym lepiej ale jeden dzień w ta czy w tamta nic tu nie zmieni.
Jeśli możesz zabrać szczurka do weta to zrób to, nie ważne czy to serce czy drogi oddechowe weterynarz jest potrzebny.

Adres weterynarza polecanego znajdziesz w zakładce weterynarze polecani wpisz miasto w szukajce i tada :D

Ps auto to zły pomysł a nie może posiedzieć z bratem na zajęciach?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”