Ciężkie oddychanie, osowiałość

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
ookris
Posty: 5
Rejestracja: pn cze 17, 2013 9:55 am

Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: ookris »

Witam, od kilku dni mój szczurek ciężko oddycha i to przez pyszczek. Na dodatek jest jakiś mało ruchliwy i z tego co zauważyłem lekko schudł. Co może być tego przyczyną i jak ewentualnie pomóc szczurkowi?
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: akzi »

koniecznie musisz iść do wterynarza, szczur nie może oddychac , męczy sie bardzo, albo ma dusznosci spowodowane sercem albo zapalniem płuc, konieczna jest wizyta natychmiastowa by mu ulzyć bo ci sie udusi !!!!!

skąd jesteś pomoge ci znaleźć odpowiedzniego wterynarza w twoim mieście
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: smeg »

Ciężkie oddychanie pyszczkiem to już duszności, Twój szczur się dusi. Koniecznie idź z nim natychmiast to dobrego weterynarza, znającego się na szczurach. Zapewne to problemy z sercem, które są przyczyną problemów oddechowych - to zawsze jest ze sobą powiązane. Im szybciej pójdziesz, tym większa szansa, że uda się mu pomóc.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ookris
Posty: 5
Rejestracja: pn cze 17, 2013 9:55 am

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: ookris »

Dzięki za szybką odpowiedź. A znacie może dobrego weta w Bolesławcu lub okolicach?
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: akzi »

niestety nie znalazłam nigdzie kliniki polecanej u ciebie w mieście
podzwoń tutaj i popytaj czy ktoś z nich specjalizuje sie w gryzoniach
http://www.vetopedia.pl/weterynarz-1-5- ... awiec.html
jeżeli wte nie bedzie sie znał może coś podpowiesz
najlepiej jak by szczur dostał Furosemid, został pożadnie osłuchany i powinien dostać leki jeżeli to serce prawdopodobnie prilium bądx digoxynę o ilę stan jest poważniejszy.
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
KDe93
Posty: 17
Rejestracja: wt lis 06, 2012 12:31 am

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: KDe93 »

Witam,
mój 1,5 roczny ogonek od 2-3 dni jest osowiały ,nie ma apetytu i dosyć ciężko oddycha z charakterystycznym dźwiękiem :-[ czy to może być zapalenie płuc? Byłam wczoraj u weta dostał 2 zastrzyki, Pan doktor stwierdził przeziębienie i powiedział po osłuchaniu Go że z jednej strony mu gwiżdże, a dokładnie że ma jeden gwizd O.o . Dzisiaj byłam z nim na drugim zastrzyku i jutro też mam doktora w tym celu odwiedzić. Szczurek dostał dodatkowy gruby ręcznik i butelkę z gorącą wodą w skarpetce żeby miał się jak grzać - ponieważ jest dosyć zimny.
Ponieważ nie zauważyłam żeby pił (a doczytałam że najgorsze w takim wypadku jest odwodnienie) mama poradziła mi żebym mu dała ciepłej wody z rozpuszczoną odrobiną cukru - tak jak się podaje niemowlętom (przez strzykawkę i trochę wypił).
Niestety mieszkam w małym miasteczku w którym ciężko o specjalistę, a ten weterynarz jest podobno najlepszym.

Wiem, że podobne wątki już były, przestudiowałam je... Jednak mojemu maluchowi nie cieknie nic z noska , żadnego kichania itp. objawów.

I chciała bym zapytać jak jeszcze, może w jakiś domowy sposób? Mogła bym mu pomóc? Przeczytałam na którymś z forów że można podać ogonkowi esencje z herbaty (2 torebki), bo podobno działa ściągająco. Czy to prawda?

Dodam że jestem trochę przewrażliwiona, z powodu iż w zeszłym roku straciłam ogona na ciężkie zapalenie ucha środkowego :(
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: noovaa »

Jeśli to zapalenie płuc, szczurek powinien dostawać antybiotyk. Pewnie dostaje, ale zapytaj weterynarza o nazwę leku.
Jeśli szczurek ma duszności, można też podać furosemid, powinien ściągnąć płyn z płuc. Ale przy tym leku, ważne jest by szczur pił.

Niejedzący, osowiały szczur powinien dostać steryd, po którym na kilka dni zyska energii. Pomoże mu to przetrwać okres, zanim leki zaczną działać.
W domu, możesz mu podać wodę z miodem, lekko go wzmocni i jest szansa że będzie chciał pić.

Pamiętaj też że przy antybiotykach trzeba podawać też probiotyki ( np. lakcid ). Wielu weterynarzy o tym zapomina.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
KDe93
Posty: 17
Rejestracja: wt lis 06, 2012 12:31 am

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: KDe93 »

A gdzieś w jakimś poście przeczytałam o ACC, czy może on zastąpić furasemid? i w jakich dawkach?
Awatar użytkownika
KDe93
Posty: 17
Rejestracja: wt lis 06, 2012 12:31 am

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: KDe93 »

Moja mam powiedziała że furasemid strasznie odwadania , więc narazie się z nim wstrzymam. Przynajmniej do czasu aż zacznie pić. Wody z miodem nie chciał. A jutro zapytam co dostaje dokładnie w zastrzykach. Strasznie się martwie :(
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: Paul_Julian »

ACC jest na infekcje oddechowe, a furosemid "ściąga" wodę z organizmu. To są zupełnie inne leki.
Twoja mama ma rację, ze odwadnia, bo tę całą wodę ( siedzącą np. w płucach ), trzeba gdzieś potem oddać. czyli wysikać. Ale jesli sie pozwoli na pozostawienie wody, to szczur po prostu się może udusić. Dlatego Noovaa pisze o tym, ze szczurek musi pić, albo np. wcinać gerberka, czy kaszkę, albo owoce - bo tam jest woda, i wtedy nie chce sie pić.

Nie ma sensu dodawać ACC, skoro już dostaje zastrzyki. Mozesz spisać jakie leki szczurek dostał. Bardzi dobre efekty daje połaczenie enro ( od 5 mg/kg wzwyż) z doxycykliną ( 1/40 tabletki Unidox 100).
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
KDe93
Posty: 17
Rejestracja: wt lis 06, 2012 12:31 am

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: KDe93 »

Dla tego furosemid odpada, szczurek nie chce NIC jeść (próbowałam wszystkiego od karmy , przez warzywa, owoce i gotowaną marchewkę a nawet gotowanego kurczaka czy jajko... )i dobrze jest jeśli wypije 1/3 małej strzykawki :-\ Dopiero teraz po delikatnym wymieszaniu herbaty z wodą z miodem sam próbował chlipać ze strzykawki (zawsze mi sam wypija herbatę z kubka) ::) .
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: Paul_Julian »

Niedobrze, że nie chce jesc. Ale może dostał od weta NaCl ( kroplówka) - to taki duży zastrzyk, chyba kilka ml. I po tym nie musi jesć. Dlatego warto zawsze zapytać jakie leki dostaje, bo wtedy łatwiej o skorygowanie dawek np. z innym lekarzem ( lub na forum) itd.
Spróbuj go skusić kaszką, gerberkiem ? Niech sobie pije wody z miodem ile chce. Mozesz spróbować rozciapać biszkopta, albo herbatnika.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
KDe93
Posty: 17
Rejestracja: wt lis 06, 2012 12:31 am

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: KDe93 »

Ok jutro rano "polecę" do sklepu i coś z tych rzeczy kupię. Dzisiaj Wet powiedział że jak do jutra go nic się nie zmieni , to jutro dostanie coś żeby go ruszyło. Mam nadzieje że to że zaczął sam pić to już coś?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: Paul_Julian »

Tak, to zawsze jest plus jak pije. Na "ruszenie" jest steryd. Mozesz kupić gerberka ( moje wolały takie owocowe, albo ryż z owocami), albo sama taki zrobić (rozciapać ryż albo ziemniaczki), albo kaszkę dla dzieci. Albo kupić sinlac , ale to jest już drozsze, ale bardziej odzywcze.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
KDe93
Posty: 17
Rejestracja: wt lis 06, 2012 12:31 am

Re: Ciężkie oddychanie, osowiałość

Post autor: KDe93 »

Wielkie dzięki za wskazówki. Też tak myślę że o steryd chodziło. A jutro coś do jedzonka mu kupie z tego co pisałaś .
Ogonek własnie wypił pół strzykawki wody z miodem + herbaty z domowym sokiem z malin powinno go też trochę rozgrzać. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”