Pytanie o uśpienie szczurka

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
quatroo
Posty: 66
Rejestracja: ndz cze 12, 2011 11:08 pm

Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: quatroo »

Witam

U mojego 2,5 rocznego szczurasa od dwóch tygodni zaczęły występować te same objawy które miał wcześniej jego starszy kolega który z tego powodu odszedł. Łapanie powietrza pyszczkiem panika, niedowład łapek i bieganie pod okno żeby zaczerpnąć powietrza. Od trzech dni ataki się nasilają, ja już wiem że raczej nie uda się nic zrobić. Wcześniej z szczurkiem miałem to samo, wet walczył długo ale nic to nie pomagało w końcu szczurek odszedł. Nie chcę dopuścić do takiej samej sytuacji i podjąłem decyzję o uśpieniu. Problem polega na tym że nie chcę zabierać szczurka do weta żeby narazić go na ogromny stres ( to praktycznie nie wchodzi w grę bo dla niego mały wysiłek to duży stres przez co łapie ataki ) Czy weterynarz może mi przepisać zastrzyk usypiający który podam szczurkowi sam w domu na spokojnie czy to w ogóle nie wchodzi w grę ?
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: IHime »

Nie, coś takiego nie wchodzi w grę. Ewentualnie możesz zapytać weta o wizytę domową, co oczywiście wiąże się z większym kosztem.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: smeg »

Nie zawsze w takiej sytuacji nic już nie można zrobić. Są leki nasercowe, niedrogie, które można podawać szczurom i pozwalają im one normalnie funkcjonować. Mam w moim stadzie 3 szczurki, które są chore na serce, wszystkie na lekach świetnie sobie radzą. Być może u Twojego starszego szczurka choroba była już zbyt poważna, ale nie znaczy to, że u tego będzie to samo. Nie wyobrażam sobie czekać 2 tygodnie bez wizyty i patrzeć, jak szczur się męczy. Spróbuj chociaż o niego powalczyć.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
quatroo
Posty: 66
Rejestracja: ndz cze 12, 2011 11:08 pm

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: quatroo »

To nie jest tak że ze szczurem nic nie robiłem. Szczurek dostawał leki, weterynarz go osłuchał dwa tygodnie temu i powiedział że jest to bardzo poważna sprawa i czarno to widzi ale jeszcze spróbujemy. Ogólnie to wszystko pojawiło się nagle z dnia na dzień i od tego czasu te ataki się nasilają a lekarstwa nie pomagają.
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: madziastan »

A skąd jesteś i czy weterynarz jest polecany na forum?
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: smeg »

I jakie dokładnie leki szczurek dostawał?
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
quatroo
Posty: 66
Rejestracja: ndz cze 12, 2011 11:08 pm

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: quatroo »

Co do weta to nie jest to typowy specjalista od gryzoni a w moich okolicach ciężko o takiego niestety ;/ Jakie lekarstwa dostawał nie mam pojęcia, ogólnie to dostał coś na poprawę oddychania i pracy serca + furosemid na ściągnięcie płynów z płuc. Szczuras został osłuchany i podobno ciężko to wygląda. Staram się mu sprawić idealne warunki, zanoszę go do klatki żeby jadł i pił i odnoszę na parapet na którym uwielbia spędzać czas, staram się żeby za dużo nie chodził bo te ataki występują często kiedy on chce coś zrobić na szybko. Jutro pojadę do weta i powiem żeby przepisał coś innego może macie jakieś propozycje które mógłbym zasugerować lekarzowi ?
quatroo
Posty: 66
Rejestracja: ndz cze 12, 2011 11:08 pm

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: quatroo »

Właśnie wróciłem od weta i dostałem na cztery dni w strzykawce do podania doustnego lek Prilium. Chciałem również Furosemid ale wet powiedział że spróbujemy najpierw to. Mam nadzieję że będzie poprawa i czy niezależnie od stanu od razu w poniedziałek jechać po kolejną dawkę na parę dni ?
quatroo
Posty: 66
Rejestracja: ndz cze 12, 2011 11:08 pm

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: quatroo »

Widzę że po tym Prilium w trzecim dniu leczenia wystąpiła poprawa, szczurek ostatni atak trwający około minutę miał wczoraj około 15. Od tamtej pory dużo odpoczywał, miał apetyt, nawet były momenty w których pozgrzytał sobie ząbkami. Przespał noc u mnie w łóżku w nogach a rano poszedł do klatki i siedzi tam do teraz do tego co jakiś czas wychodzi z domku po jedzenie. Prócz tego Prilium zastosowałem u niego również Rutinacea. Szczurek ma na nosie również lekkie oznaki porfiryny, przemywałem mu nos delikatnie wilgotną szmatką. Dzisiaj szczuras z tego co patrzę czuję się dobrze i mam nadzieję że ten stan się utrzyma. Na jutro mam jeszcze jedną dawkę Prilium a w poniedziałek pojadę na wszelki wypadek po następną dawkę i poproszę weta o przepisanie czegoś na porfirynę bo podejrzewam że przez to też mu się ciężko oddycha.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: noovaa »

Na porfirynę raczej nic nie ma ;)

Szczurek chory na serce z tego co wiem, powinien prillium już do końca życia brać.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
quatroo
Posty: 66
Rejestracja: ndz cze 12, 2011 11:08 pm

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: quatroo »

A czy Prilium powinien w tym wypadku przyjmować już każdego dnia czy tylko co jakiś czas ?
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: ol. »

Prilium podaje się codziennie, w przypadku schyłkowych niewydolności nawet 2 razy dziennie.
Niektóre lecznice sprzedają tabletki poporcjowane, w innych trzeba zamówic całe opakowanie. Najbardziej ekonomicznie wychodzi rozpuścić sobie 1/4 tabletki, jeden szczur nie zużyje więcej w ciągu 77 dni. Lek przechowuje się w lodówce.
quatroo
Posty: 66
Rejestracja: ndz cze 12, 2011 11:08 pm

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: quatroo »

Ja dostałem Prilium w strzykawce do podania doustnego cztery dawki i szczurek jak nowo narodzony. Nie wiem czy mogę od weterynarza załatwić więcej tego leku czy muszę uderzyć gdzieś indziej ?
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: ol. »

U weterynarza albo możesz się rozejrzeć na obu forach czasami ludzie mają do sprzedania niewykorzystany (nierozpuszczony) lek. Ale skoro dostałeś go bez problemu u siebie, to nie wiem czy jest sens sprowadzać z innego źródła.
quatroo
Posty: 66
Rejestracja: ndz cze 12, 2011 11:08 pm

Re: Pytanie o uśpienie szczurka

Post autor: quatroo »

Jutro pojadę do weterynarza i kupię więcej tego leku. Za strzykawkę 40ml zapłaciłem 5zł w tym szczurek na dzień przyjmuje 10ml. Poprawa jest naprawdę ogromna oby po tym leku mógł jeszcze długo cieszyć się życiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”