Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwięki

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
kerussm
Posty: 17
Rejestracja: śr sie 07, 2013 11:16 am

Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwięki

Post autor: kerussm »

Witam was serdecznie, po kolejnej sesji leczenia Smoki'ego, szczurek nadal ma objawy drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami jednocześnie. Do tego w nocy budzi mnie wydając dźwięk jakby psa błagającego o coś, ale zdecydowanie ciszej. Dodam że szczurek znowu zaczął często kichać i coraz częściej widzę jakby nim rzucało (patrząc na klatke piersiową jak oddycha, to tak jakby blokował kaszel) Szczurek ma 1,5 roku i mieszka ze swoim bratem Maćkiem któremu nic nie jest.

Byłem u weterynarza w piątek i zdecydował się odstawić jeden z trzech leków którym byl Baytril - dostawał 0.2ml strzykawką prosto do pyszczka. Strasznie tego nie lubiał, ciągle to wypluwał i wycierał się o wszystko co stanęło mu na drodze.

Szczurek nadal dostaje antybiotyk, Gentamicynę, poprzez nebulizer 2-3 razy dziennie po 10 min. Zamykam go w dużym plastikowym pudełku z dziurkami na tlen. Lek dostałem w jakby kroplówce, w której jest roztwór 25ml Gentamicyny oraz 500ml sterile saline (mieszkam w UK) Po każdej saunie, przecieram zimną mokrą szmatką jego prawe oko, nad którym notorycznie pojawia się czerwony wyciek. Kiedyś miał to w nosie, przed pierwszym leczeniem, ale przeszło.

2 tygodnie temu został mu przypisany trzeci lek, jest to steryd Prednicare Tabs 1mg. Dostaje ćwiartke pigułki dwa razy dziennie. Gniotę pigułkę i dodaję w postaci proszku do jogurtu.

Zauważyłem że jest coraz bardziej obojętny, kładzie się w takich pozycjach jakby mu ciężko było oddychać. Nie chcę go męczyć i nie chcę też go usypiać, ale faktem jest że mykoplazma nie jest uleczalna. Chciałbym wiedzieć czy istnieje jakiś lek który można jeszcze spróbować by poczuł się trochę lepiej, ale tak by mógł żyć ?


Tutaj jest Maciek (Ciemny), a Smokey (Szary) :
Obrazek
Obrazek



Gdy Smokey pierwszy raz zachorowal, mial wydzieline z nosa:
Obrazek



Wyleczono go i byl zdrowy przez 1,5 miesiąca:
Obrazek



A tak wygląda jego oczko PO przetarciu mokrą ścierką, zawsze po saunie z Gentamicyny:
Obrazek
Dodam że za uszkiem ma takie dwie czerwone kropki o średnicy niecałego milimetra.

Proszę o jakąkolwiek pomoc gdyż chciałbym spróbować wszystkiego co mogę, byle on dłużej nie cierpiał i mógł przy tym żyć
kerussm
Posty: 17
Rejestracja: śr sie 07, 2013 11:16 am

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: kerussm »

Nie wiem jak edytowac post wiec napisze pod nizej, linki do zdjec nie zadzialaly :(


Tutaj jest Maciek (Ciemny), a Smokey (Szary) :
Obrazek


Gdy Smokey pierwszy raz zachorowal, mial wydzieline z nosa:
Obrazek


Wyleczono go i byl zdrowy przez 1,5 miesiąca:
Obrazek


A tak wygląda jego oczko PO przetarciu mokrą ścierką, zawsze po saunie z Gentamicyny:
Obrazek


Dodam że za uszkiem ma takie dwie czerwone kropki o średnicy niecałego milimetra.

Proszę o jakąkolwiek pomoc gdyż chciałbym spróbować wszystkiego co mogę, byle on dłużej nie cierpiał i mógł przy tym żyć
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: Paul_Julian »

Z opisu to się zastanawiam, czy tam jeszcze nie ma problemów z sercem. To drganie oczek to tzw. pulsowanie. To reakcja mięsni przy zgrzytaniu zębami. Albo przy przyjemnosci albo przy bólu. http://www.youtube.com/watch?v=g8ZaaMGmqqU
Gentamycyna jest bardzo silnym lekiem, to taki jeden z ostatnich w kolejnosci. Ale jesli ma problemy z sercem i duszności, to inhalacje jeszcze pogorszą sprawę.

Dobrze by bylo osłuchać mu serce, tu masz jeszcze temat z filmikami http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=32626

Można by spróbować słabszych leków dopyszcznie Enrobioflox + doxycyklina
W tym poscie http://szczury.org/viewtopic.php?p=5218 ... 771#p52180 są dawkowania.
Nie wiem jakie leki ( i jaka zawartość mg w tabletce) są w UK.
Ale tutaj http://www.rmca.org/Articles/dchart.htm jest tabela leków.
Tabletkę Doxycykliny 100 mg najlepiej podzielić na 10 części i podawać 1/10 zamiast rozpuszczać w wodzie.
Enro ( baytril) to w Polsce tabletka 15 mg , dzielimy ją zwykle na 6 części. Mozna na mniej, nawet 3 cześci ( to wtedy bedzie dawka 5 mg na pół kilo szczura).

Doxycyklina ( unidox) jest słodka , Enrobioflex mozna wymieszać ze słodkim syropem.

Jesli masz mozliwosc - zrób rtg. Pokaze to stan płuc, a to dosyc wazne.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
kerussm
Posty: 17
Rejestracja: śr sie 07, 2013 11:16 am

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: kerussm »

Z tych filmików to po nim poznaje tylko ten:

http://www.youtube.com/watch?v=YztFFus8 ... re=related

Czasami tak robi, jest osowiały i noskiem odpycha rękę.

Pytanie tylko czy jak brał teraz mocniejsze leki i jego stan się pogarsza, czy biorąc słabsze leki mu się polepszy?

Jutro idę do weterynarza i mógł bym poprosić o inne leki. Weterynarz uprzedził mnie że mykoplazma nie jest uleczalna a leki w końcu przestaną działać, ale że można próbować innych ale jest ich nie wiele.
kerussm
Posty: 17
Rejestracja: śr sie 07, 2013 11:16 am

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: kerussm »

Od kilku dni, po odstawieniu Baytril 'u zaczął się tak jakby rzucać, smutno mi się robi jak widzę że jest w takim stanie. Chcę mu pomóc a nie wiem jak :(

Ten filmik nakręciłem dzisiaj
http://www.youtube.com/watch?v=DKOf9q-IXIU
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: Paul_Julian »

Osobiscie to mam wrazenie, ze mykoplazmozę diagnozuje sie za bardzo na wyrost. Identyczny zestaw leków podajemy przy przeziebieniu, zapaleniu płuc czy oskrzeli.

Jest mozliwosc , ze po słabszych lekach sie polepszy, ponieważ jest to przede wszystkim zmiana leków. Doxy jest dośc mocne ( koniecznie podawaj lakcid lub jakis osłonowy 2 godziny po leku). Np. mozna dawac enro rano, a doxy wieczorem. i tak spokojnie przez 20 dni, potem np. 10 dni enro.
Jesli nie brał jeszcze doxy, warto spróbować. Innym dobrym lekiem jest Oxyvet ( zastrzyki) , ale nie wiem czy jest w UK.

Ja bym spróbował ze słabszymi lekami i wtedy zrezygnować z Gentamycyny. Zapytaj o podanie Furosemidu. To lek, który ściąga płyn z płuc. Głównie stosuje sie go razem z lekami na serce, ale jesli płyn zalewa płuca ( obrzęk płuc) , to tym samym bardzo utrudnia oddychanie, a szczur zwyczajnie się udusi.
W zastrzyku działa bardzo szybko ( juz w ciagu max 2 h). http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=174&t=12579

Skonsultuj to z wetem.

No i rtg, koniecznie.
Nie trzeba szczurka usypiać do rtg. Wystarczy, jesli wet dobrze chwyci za futerko na karku, a Ty za tylnie łapki. Wiele sprzętów do rtg ma pilota, wiec wet wolną ręką wciska przycisk i robi zdjęcie.
Na rtg bedzie tez widac serce, zdjecie musi być zrobione z boków, i na płasko ( tylko nie pamietam czy na plecach czy brzuszku). Pokaze tez stan płuc i bedzie latwiej sprawdzić na ile sa zniszczone i czy nie ma tam np. jakiegos guza.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
kerussm
Posty: 17
Rejestracja: śr sie 07, 2013 11:16 am

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: kerussm »

Zapytam o enrobioflox i doxycyklinę. Co do furosemidu, gdyby mi sie udalo namowic veta na takie "trzymane" rtg, I wyszlo by ze ma plyn w plucach to wtedy moglbym o niego zapytac. Chodzi o to ze tez nie chce mu dawac na zas bo duzo przeszedl a na takim RTG tez czekal by go stres. Co do gentamicyny i sauny to ona wlasnie wyleczyla go z wydzielin z noska. Mysle ze warto by mu bylo robic nadal takie sauny, ale mniej, i nie koniecznie z gentamicyna. Moze jakis srodek antybakteryjny w malutkiej ilosci rozpuszczony w wodzie by wystarczyl?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: Paul_Julian »

Płyn w płucach mozna tez usłyszeć. Nie pamiętam czy pokaże wodę w płucach lub ropnie. Na pewno pokaże czy serce jest powiększone, czy w płucach (lub gdzieś indziej) nie ma guza, albo na ile zniszczone sa płuca.
Po prostu wspomnij lekarzowi o tym leku, niech pomysli.
Mozna robić inhalacje z innymi środkami, jak najbardziej.
Tutaj http://www.ogonek.waw.pl/weterynaria-w- ... lacje.html jest opis inhalacji takich zwykłych, a na dole z użyciem nebulizatora.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
kerussm
Posty: 17
Rejestracja: śr sie 07, 2013 11:16 am

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: kerussm »

Ok, mam nadzieje ze jutro znajdzie dla nas czas. dam znac po wizycie, dziekuje za pomoc
kerussm
Posty: 17
Rejestracja: śr sie 07, 2013 11:16 am

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: kerussm »

Właśnie wróciłem od weta, mówił że Enrobioflox dał na początku, na pierwszym leczeniu więc chyba nie zapamiętałem nazwy. I że doxycykliny by nie podawał razem z Enrobioflox. Zapisał mi Veraflox 25mg/ml w buteleczce 15ml, oraz witaminy AviPro Plus 100g które mam podawać w ilości 1 łyżeczki na 100ml wody do picia. Jeśli do poniedziałku, wtorku nie bedzie poprawy, mam zadzwonić i umówić się na takie "trzymane" RTG. Mialo by to na celu sprawdzenie stanu płuc i serca oraz oszacowanie ile prawdopodobnie Smokey będzie mógł żyć. Dał mi do zrozumienia jakby wiedział że na RTG wyjdzie coś złego, tak jakby miałby to być ostateczny werdykt. Przy każdej wizycie, oddech szczurka jest sprawdzany przez słuchawkę.

Takze aktualnie Smokey ma podawane:
Rano i wieczorem - steryd Prednicare Tabs 1mg (po ćwiartce)
środek dnia - Veraflox 25mg/ml (Przez strzykawkę 0.3ml do pyszczka)
Oraz sauny z gentamicyny 2-3 razy dziennie po 10 minut o których pisałem wcześniej.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: Paul_Julian »

Tutaj są informacje nt. podawania enro+doxy przy mykoplazmozie. Sprawdza sie również przy innych chorobach płuc/oskrzeli:
http://ratguide.com/health/bacteria/myc ... smosis.php

Najpierw podaje się enro lub doxy, jesli nie pomaga to enro+ doxy, a jesli to nie pomaga - dodajemy do tego inhalacje z gentamycyny.
Możesz wydrukowac cały ten artykul ( z linku) i pokazać wetowi.
Mój wet nie był przekonany do tego połączenia ( mimo, że inni weci w Polsce np. z W-wy stosowali juz enro+doxy) , ale przyniosłem mu artykuł i zdecydowalismy sie spróbowac z pozytywnym skutkiem.
Wiadomo, ze Twój wet widzi szczurka i może powiedzieć wiecej o jego stanie, ale zawsze warto podrzucic jakiś artykuł lekarzowi do poczytania.
Treatment
The following listed treatments are those that have been successfully used in rats to control clinical signs of respiratory illness attributed to mycoplasmosis. For more information on the individual drugs, their dosages and usage see the Rat Medication Guide.

For mild upper respiratory illness or rhinitis, one of the following antibiotics such as:
Tylosin or the tetracyclines (e.g., tetracycline, doxycycline, or minocycline) or enrofloxacin, may be sufficient to control mild symptoms.
However, if clinical signs become chronic or more serious with lung involvement the use of an additional antimicrobial, along with nebulization treatments, and/or the addition of corticosteroids may be required.

For treatment regimens see the section below on: Early or moderate illness, or the section on: Advanced or more difficult to treat illness.

Early to moderate illness
The following medications for use in rats with early to moderate infection suspected to have Mycoplasma as the pathogen, are recommended by Dr. Michael Hutchinson, DVM; Animal General, Cranberry Township, PA., and are based on his experience treating rats and current literature:

Enrofloxacin (Baytril) 15 mg/kg BID PO (oral) for 10 to 30 days
or
Doxycycline 5 mg/kg BID PO (oral) for 10 to 30 days

If not responding within a reasonable time frame:
give both enrofloxacin and doxycycline at the above doses for 10 to 30 days

If still not responding within a reasonable time frame, continue the meds as described and add nebulization with the following mixture:

Nebulize 15 minutes, 2 to 3 times a day, for 14 days
8 mL sterile saline
0.5mL Gentocin injectable 100 mg/mL
0.5mL Albuterol 0.083% Inhalation
*Note: excess mixture for nebulization can be refrigerated for up to 3 days.

If mild to moderate lung involvement is present, and the animal is not responding to antibiotics or nebulization, add dexamethasone at the following dosage schedule:

Dexamethasone at 0.5 mg/lb can be added to the treatment regimen, weaning down as follows:

0.5 mg/lb BID injectable or PO (oral) for 3 days
0.5 mg/lb SID for 3 days
0.25 mg/lb SID for 3 days
0.25 mg/lb orally every other day, three doses

Advanced or more difficult to treat illness
If no response or poor response to one of the above medications, or if illness or symptoms advance to include middle to inner ear infection or more serious lower respiratory infections medications such as: azithromycin (Zithromax), chloramphenicol, or combination therapy such as enrofloxacin (Baytril) plus doxycycline, azithromycin (Zithromax) plus doxycycline, or the addition of an aminoglycoside (like gentamicin), can be instituted.
You will note that enrofloxacin (a bactericidal antibiotic) plus doxycycline ( a bacteriostatic antibiotic) are listed as one of the combination’s to be used in mycoplasmosis infection. Normally bactericidal agents and bacteriostatic agents are not used in combination. However, their efficacy in controlling clinical signs of illness, in rats, due to mycoplasmosis has been documented.

The following treatment regimen, for advanced or more serious difficult to treat respiratory illness with Mycoplasma as the suspected agent, has been used with great success by Dr. Michael Hutchinson:

Enrofloxacin (Baytril) 15 mg/kg BID, PO (oral) for 10-30 days
Doxycycline 5 mg/kg BID PO (oral) for 10-30 days
nebulization for 15 minutes, 2 to 3 times a day, for 14 days, with the following mixture:
8 mL sterile saline
0.5mL gentamicin injectable 100 mg/mL
0.5mL Albuterol 0.083% Inhalation
*Note: excess mixture for nebulization can be refrigerated for up to 3 days.

Dexamethasone 1 mg/lb BID, then weaned down as follows:
1 mg/lb BID injectable or PO (oral) for 3 days
1 mg/lb SID for 3 days
0.5 mg/lb SID for 3 days
0.5 mg/lb orally every other day, three doses

Other veterinary recommended dosing and reduction schedules for dexamethasone may also be used.

Trudno powiedzieć, czy wet przeczuwa coś złego na rtg czy nie. Po prostu na zdjęciu bedzie widać wyrazniej to czego nie słychać. Nie mysl negatywnie.

Co do Verafloxu niestety nie mam pojęcia :( nie udało mi się też za bardzo nic znaleść, oprócz info , ze nie jest dla karmiących i dla młodych szczurków.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
kerussm
Posty: 17
Rejestracja: śr sie 07, 2013 11:16 am

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: kerussm »

Dziekuje za artykul, dam go przy najblizszej wizycie, w poniedzialek mam dzwonic i powiedziec jak szczurek czuje sie na nowym leku veraflox. W poniedzialek albo wtorek mozna mu zrobic zdjecia RTG. Rozumiem ze RTG mam zrobic nie zaleznie od tego jak szczurek bedzie sie czul? Dzisiaj byl wazony i podobno przytyl, wazy 700 gramow heh Mozliwe ze te dwie czerwone kropki co ma za uchem, ktore ciagle drapie, to sprawa pasorzytow?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: Paul_Julian »

Co do RTG to ja robiłem szczurkom w róznym stanie zdrowia. Medycznie nie ma p/wskazań, ale u niektórych może to wywołać stres, czy atak dusznosci ( szczególnie u sercowców)
Najlepiej spróbowac i jesli szczurek bedzie za bardzo zestresowany- zrezygnować. Trudno oceniac online.
Co do tych dwóch kropek, to mógł się sam zadrapac :) Sprawdz, czy nie ma gdzies dalej na ciałku wiecej tych kropek.
Trzymam kciuki, żeby ten nowy lek pomógł !
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
kerussm
Posty: 17
Rejestracja: śr sie 07, 2013 11:16 am

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: kerussm »

Te kropeczki to ma juz z pol roku i w tym samym miejscu, nigdzie indziej :( Zapytam o RTG ile bedzie kosztowac bo sam chce wiedziec czy cos mu sie tam w srodku dzieje. Dzisiaj na wizyte poszlo £58 funtow :(
laralara
Posty: 58
Rejestracja: czw sie 02, 2012 3:20 pm

Re: Drgania gałek ocznych i zgrzytania ząbkami, dziwne dźwię

Post autor: laralara »

Czy ten antybiotyk Veraflox pomógł?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”