PROSZĘ O POMOC DALEJ MAM PROBLEM PLIS

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
PotrzebujePomocy123
Posty: 7
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 9:34 am

Pilne Proszę o pomoc

Post autor: PotrzebujePomocy123 »

Mam szczura o imieniu albert ma już 2 lata .Przez pół roku jeździliśmy z nim obcinać zęby( cały czas mu rosły i wyrastały z buzi). Raz ząb wrósł mu się w gardło standardowo pojechaliśmy go obciąć . Po 3 dniach zaczął kaszleć gruchać ciężko oddychać jego tułów ciężko chodzi .Aż do dzisiaj. Pojechaliśmy do weta dawał zastrzyki :
1 dzień: 3 zastrzyki
2 dzień: 2 zastrzyki
3 dzień: 1albo 2 zastrzyki
4 dzień: 1 zastrzyk
5 dzień 0 zastrzyków
6 dzień : 1 zastrzyk
Teraz nie wiem dalej grucha i śwista jest coraz gorzej proszę o pomoc nie chcę żeby odszedł. :'(
PotrzebujePomocy123
Posty: 7
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 9:34 am

Re: Pilne Proszę o pomoc

Post autor: PotrzebujePomocy123 »

Jeszcze chciałbym dodać że nic nie i nie pije na początku jadł tylko jabłko a teraz je tylko kleiki ryżowe.A wode dałem mu prze z strzykawkę.
PotrzebujePomocy123
Posty: 7
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 9:34 am

Re: Pilne Proszę o pomoc

Post autor: PotrzebujePomocy123 »

I albert cały czas wychodzi z klatki nie che mu się tam siedzieć. CO go wsadzę to grzyzie kraty i
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pilne Proszę o pomoc

Post autor: smeg »

Jakie zastrzyki dostał? Antybiotyk, steryd? Przy problemach z układem oddechowym powinien dostać antybiotyk. Jeśli po 6 dniach nie ma poprawy, to prawdopodobnie jest źle dobrany. Nie każdy weterynarz zna się na szczurach, poczytaj tutaj: http://www.szczury.org/viewforum.php?f=13 i wybierz polecanego z Twoich okolic. Ten, do którego chodzisz, prawdopodobnie nie ma o nich pojęcia.

Dokarmiaj go dalej kleikami ryżowymi, ważne żeby nie były na mleku (mleko szkodzi szczurom), tylko na wodzie. Nie musisz mu dawać dodatkowo wody do picia, jeśli kleik nie jest bardzo gęsty. Możesz też kupić kaszkę niemowlęcą (nie mleczną), najlepszy dla szczurów jest Nestle Sinlac, chociaż kosztuje ok. 20 zł i jest dostępny w Rossmanie, czasami w Biedronce i w supermarketach typu Tesco. Pozostałe kaszki są tańsze, ale czasem mniej smakują szczurom.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pilne Proszę o pomoc

Post autor: unipaks »

Powinniście zapisywać, jakie leki i w jakich dawkach przyjmuje, bo czasem jest potrzeba wizyty w innej (np dyżurującej w weekend) lecznicy, i udzielający pomocy wet musi wiedzieć o zaordynowanych dotąd lekarstwach.
Zapewne dostawał antybiotyk, coś przeciwzapalnego i steryd, który w zależności od rodzaju działa dwa dni.
Jak długo gruchał i robił boczkami przed rozpoczęciem leczenia? Kiedy zaczął dostawać te zastrzyki? Uważaj, czy nie zaczyna oddychać pyszczkiem, bo to objaw ciężkich duszności
Zazwyczaj, jeśli po dwóch, trzech dniach nie ma poprawy, wskazana jest zmiana antybiotyku, czasem też podaje się dwa zestwione leki, by zwiększyć spektrum działania. Niekiedy wet zaleca podawanie leków wziewnie - za pomocą inhalacji w nebulizatorze, który w niektórych lecznicach jest do wypożyczenia. Skąd jesteś, z jakiej lecznicy korzystasz? W dziale Weterynarze można znaleźć polecanych w swojej okolicy.
Szczurkowi ciężko oddychać, a nagrzane powietrze z kaloryferów tego nie ułatwia - dobrze jest przewietrzać pokój pod nieobecność zwierzaka, a po lekkim nagrzaniu wpuszczać, przydają się też nawilżacze powietrza albo choćby naczynia z wodą. Zapewne też ciężko mu z jedzeniem, trzeba zadbać o mokry pokarm, nawet rozetrzeć ziarno i zmieszać z wodą/odrobiną jogurtu, podawać gerberki robione samemu lub kupne.
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
PotrzebujePomocy123
Posty: 7
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 9:34 am

Re: Pilne Proszę o pomoc

Post autor: PotrzebujePomocy123 »

Dzięukuje wszystkim za pomoc. Korzystam z lecznicy w Koszalinie weterynarz powiedział że trzeba czekać i zobaczyć .Jest jeszcze jedna lecznica w Koszalinie i nie wiem jaki antybiotyk szczur dostawał zapytam się go . Pojechać do innej Lecznicy ? Boczki chodzą mu już około tygodnia , ten kaszel gruchanie i tak dalej . Nie wiem co mam zrobić wiem że jest mu ciężko i chcem mu pomóc zaraz napisze jakie leki dostał ten sczur.
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pilne Proszę o pomoc

Post autor: unipaks »

Jeśli nie ma poprawy i jest gorzej, moim zdaniem trzeba zmienić antybiotyk ; niektórych nie wolno podawać z nabiałem więc trzeba pytać.
Gdy mam problemy z podaniem leku, ostrożnie podaję insulinówką (bez igły oczywiście), między przednie a tylne ząbki; nie za szybko, żeby się szczurek nie zakrztusił
Jeśli możesz, kup w aptece Nutri Drink (są różne smaki, wybierz), rozlej do pojemniczków na lód i trzymaj w zamrażalniku; wyciągaj po jednym - szybko się rozmraża, tylko nie podawaj zimnego. To wprawdzie słodkie, ale pozwala nie opaść z sił.
Lepszy byłby Convalescence Support dla kota (są też do kupienia w lecznicach, saszetka proszku kosztuje ok 5 zł chyba). Rozrabia się z wodą na papkę, możesz podawać choćby z palca, w razie czego zmieszać z rozgniecionym bananem lub czymś co lubi.
Do picia tak na cito można podawać wodę osłodzoną miodem.
Szczurek, który nie pije i nie je, czasem musi dostać u weta specjalną "kroplówkę" nawadniającą z witaminami, podaje się ją w boczek
Szczurek, który ma kłopoty oddechowe, często boi się być zamykany w klatce, możesz go wziąć bliżej siebie na wersalkę, żeby się nie stresował
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
PotrzebujePomocy123
Posty: 7
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 9:34 am

Re: Pilne Proszę o pomoc

Post autor: PotrzebujePomocy123 »

Byłem dzisiaj u innego weta powiedział : spróbuje mu pomóc zmienił antybiotyk zobaczył na wcześniejsze leki . Obsuchał powiedział że ma duszności ( od tygodnia nic nie je :/ ) dał mu lek na "sikanie" żeby zawiesina z płuc wyszła.Powiedział że jutro około 18 przyjechać na rentgen i zobaczy co tam jest w płucach.
PotrzebujePomocy123
Posty: 7
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 9:34 am

PROSZĘ O POMOC DALEJ MAM PROBLEM PLIS

Post autor: PotrzebujePomocy123 »

Ktoś mi pomoże? Proszę już w nic nie wieże dwa tygodnie jeżdżę do weta . Proszę macie jakieś pomysły.2,5 tygodnia już kaszle grucha śwista boczki się ruszają. Jeden dzień było lepiej gdy wet dał moczopędny i stwierdził że ma coś w płucach jakiś płyn.Powiedział że nie ma leków wydolnościowo-sercowych i że by było cięzko jeśli to sprawa serca nie wiem co zrobic nic nie je sam go karmie przez strzykawkę gerberkami nic po za tym. Czasami ma ataki (napady) skacze złożka i miota ciałem we wszystkie strony wkońcu pada i leży zmęczony. W poniedziałek jade na wizyte kontrolna wet myśli że mu pomoże antybioyk. NIe wiem sam prosze o rady ? Może sam go leczyć? Wet dawał mu jakieś inne leki wit. K i jakies inne rzeczy . Nie wiem pomogło mu tylko ten moczopędny lek raz jeden raz nieruszał boczkami po tym leku.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: PROSZĘ O POMOC DALEJ MAM PROBLEM PLIS

Post autor: noovaa »

Przeczytaj dział weterynarze i poszukaj polecanego w swojej okolicy.

Z objawów wychodzi serce. SERCE SIĘ LECZY . Na serce podaje się np. Prilium, jak było gorzej podawałam jednocześnie Prillium, Vetmedin i furosemid ( moczopędny ten właśnie ). Serce leczy się dożywotnio, ale leczenie może znacznie przedłużyć i ułatwić życie dla szczurka.

Żeby potwierdzić serce w 100% dobrze by było zrobić RTG/ECHO serca, ale musi to zrobić wet który będzie umiał odczytać wynik badania.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: PROSZĘ O POMOC DALEJ MAM PROBLEM PLIS

Post autor: Paul_Julian »

Dobry wet zbada serce osłuchowo lub zobaczy na zdjęciu rtg. Mozesz zaryzykować i poprosić o tabletkę Cardisure ( bodajże 2.5 mg) . Podaje sie 1/20 tabletki. Powinno sie poprawic w zasadzie już po 1-2 dawce. To jest zamiennik Vetmedinu, kosztuje kilka złotych. Prillium jest drozsze.

Obejrzyj filmiki z serduchem tutaj http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=32626
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: PROSZĘ O POMOC DALEJ MAM PROBLEM PLIS

Post autor: noovaa »

Przy czym na vetmnedin podobno dużo szczurów szybko się uodparnia i przestaje pomagać :/
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: PROSZĘ O POMOC DALEJ MAM PROBLEM PLIS

Post autor: Paul_Julian »

Ale jest większa szansa, ze wet ma ten lek. Prillium trzeba sprowadzać. Jesli Cardisure lub Vetmedin zaskoczy i podziała - wtedy mozna kupić Prillium 75 mg - najlepiej od kogoś z forum albo na spółę, bo to koszt 70-90 zł za cała butelkę ( za to wystarcza na dobre pół roku).
Cardisure podajemy 1/20 na 500 g szczura , a Vetmedinu 1/8.
Prillium nie pamiętam, bo to trzeba rozrabiać, ale jak będzie potrzebne dawkowanie, to jak najbardziej znamy :)
Na serce jeszcze jest Karsivan, ale nic o tym leku nie wiem.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: PROSZĘ O POMOC DALEJ MAM PROBLEM PLIS

Post autor: noovaa »

Najlepiej sobie zapisać wszystkie nazwy i brać co wet ma, ale dobrze by było znaleźć odpowiedniejszego weterynarza, takiego co wie że serce leczyć można. ... bo ten to prawdopodobnie nie umie :/
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: PROSZĘ O POMOC DALEJ MAM PROBLEM PLIS

Post autor: Paul_Julian »

Leczenie serca to nadal jest coś dziwnego dla niektórych wetów, a co dopiero wychwycenie tego.

PotrzebujePomocy123 , popieram Noovą. Spisz sobie te wszystkie nazwy (wraz z dawkowaniem) i pokaż wetowi.
Dawkowania są ustalone z wetami skutecznie leczący serce ( choćby dr Rzepka z Warszawy i wet Noovej)
Obejrzyj tez te filmiki, i jeśli objawy sa zgodne - to tym bardziej poproś o leki nasercowe. Antybiotyk nic nie zdziała, a szczurek sie będzie męczyć i po prostu umrze :(

Tu jest o Karsivanie http://szczury.org/viewtopic.php?f=174&t=1278
A tutaj o Prillium http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=15423 Prillium to taka wielka tabletka butelce. I tę tabletkę dzielimy na 4ry części.
susurrement pisze:Nikky, jeśli rozrobisz w 7,5 ml wody to 0,1 ml jest na 1 kg. czyli na szczura 0,5 kg powinnaś dać 0,05 ml (czyli 2 kreski w insulinówce z podziałką na 40u). możesz ew dać 3 kreski, mając na uwadze, że zawsze coś się marnuje.
Taki rozrobiony płyn przechowujemy w lodówce.

Nie możemy zdecydowac za Ciebie, ale jesli objawy z filmików sie zgadzają- warto zaryzykować. Po 1-2 podaniach zauwazysz działanie. U mnie zadziałało po 1dnej dawce, szczury brykały jak młodziaki. Do tego furosemid, i starszy szczurek spokojnie jeszcze może długo pozyć :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”