infekcja lona zaraz potym guz na gardle

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
szajbofury
Posty: 19
Rejestracja: sob mar 08, 2014 8:56 pm

infekcja lona zaraz potym guz na gardle

Post autor: szajbofury »

Moja szczurzyca Szajba ma nie cale 2 lata (w maju skonczy)
Zauwazylem ze zmienil sie u niej charakter ( posiadam jeszcze druga szczurzyce o pare miesiecy mlodsza)
Szajba zawsze byla lakoma na jedzenie, dominujaca , inwidualistka
od jakiegos czasu zaczela mniej jesc przestala zwiedzac zakamarki gdy szczurka puszczano z klatki raczej zaczela byc bardziej kontaktowa niz zwykle zaczela duzo sie klasc , tulic , lezec obok mnie i mojej dziewczyny
wczesniej szczurzyce duzo sie wzajemnie iskaly , Szajba lubila ganiac dla zabawy druga szczurzyce przestaly..... czy to starosc?

Wiec tak dalej przejde do rzeczy , jakos tak z 1,5 tyg po tych objawach zauwazylem ze leci jej krew z brzuszka bylem u weta jest to infekcja lona , Szajba dostawala lekarstwo - Baytril ( mieszkam w Szkocji nie wiem moze w polsce sa inne leki dla szczurkow)
lekarz powiedzial ze jak nie pomoze to szczurka uspic bo bedzie sie meczyc : (
lekarstwo jednak pomoglo! krew przestala leciec szczurek dostal troche energi lecz od 2 dni zaczalem slyszec ze dziwnie oddycha :-\ wydaje dzwieki niczym lekko skrzypiaca deska od podlogi nie mam pojecia jak to ujac i dzisiaj zauwazylem ze w okoliach pod gardlem w okolicy klatki piersiowej tak zaraz pod pyskiem zrobila sie jej gulka ,guzek , kuleczka i ma troche przedramiona od krwi i pyszczek brudny : / wczesniej miala pyszczek brudny poniewaz obmywala sie z krwi na brzuchu z tamtad juz nic nie leci


jezeli ktos moze mi poradzic czy to juz jest starosc i szczurek poprostu bedzie chorowac i predzej czy pozniej jak lekarz mowil uspic zeby nie meczyc ? : ( : ( chcialbym tego uniknac ale mam tez drugiego szczurka i nie wiem czy to dobrze dla niej bo zachowuja sie inaczej nie iskaja sie nie ganiaja spia razem lecz rzadko kiedys nie mogly sie oderwac od siebie...
czy ten problem z oddychaniem to jakas kontynuacja infekcji lona? boje sie ze znowu bede musial dawac Szajbie leki i zaraz znowu jakas choroba ja dopadnie bo poprostu sie starzeje : ( u Szajby apetyt zmalal strasznie oddycha slabiutko i nie jest juz taka energiczna...
bardzo prosze o opinie
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: infekcja lona zaraz potym guz na gardle

Post autor: Paul_Julian »

Prawdopodobnie ma zapalenie płuc ( dlatego skrzypi).
Sam antybiotyk to za mało - poszukaj dobrego weta, zeby zrobić USG okolicy szyi ( tego guza). Trzeba sprawdzić co to. Krew z brzuszka to ropomacicze lub krwiomacicze - tu konieczna jest sterylizacja, jesli szczurka jej nie miała. Mozkliwe, ze ten guzek przy szyi to guzek gruczołu mlekowego ( bo piszesz , że w okolicy klatki piersiowej).
Baytril w Polsce też występuje, to najbardziej popularny antybiotyk, ale nie rozwiązuje problemu.

/ It's probably some chest or lung problem ( inflammation?) - hence the squeeking sound. Maybe bronchitis. Anyway - good rat vet is a must- look and ask around on some local forums.
You need to find the vet doc who's able to make USG (ultrasonography) of that tumour thing on rat's neck. It might be neck/chest tumour (subdermal) , but if the rat isn't spayed it's probably Mammary gland's tumour.
It's very popular - just like the blood from genitals. The blood from there means there's some problem with female Reproductive System. Surgery is needed, cause baytril (though it's good medicine) doesnt solve the problem at all.

Links you should read and show your doc :
http://ratguide.com/health/lower_respir ... umonia.php
http://ratguide.com/health/neoplasia/mammary_tumor.php
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
szajbofury
Posty: 19
Rejestracja: sob mar 08, 2014 8:56 pm

Re: infekcja lona zaraz potym guz na gardle

Post autor: szajbofury »

bardzo dziekuje za odpowiedz !

wiec tak weterynarz tutaj mi powiedzial ze nie mozna wysterylizowac poniewaz zwierzatko jest za male : / ze gdyby to byl kot albo pies a szczurek jest zwierzaczkiem za malym ... tak mi powiedzial wet....
no nic jutro niestety niedziele w poniedzialek tak czy siak lece do weterynarza ale mimo wszystko dalsze opinie i jakie kolwiek skazowki bardzo doceniam! dziekuje
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: infekcja lona zaraz potym guz na gardle

Post autor: Paul_Julian »

Można sterylizować szczury, tylko wet musi umieć.
Najpierw trzeba wyleczyć płuca, bo choremu szczurowi nie ma sensu robić zabiegu.

Tutaj: http://ratguide.com/health/lower_respir ... umonia.php jest dawkowanie leku na choroby płuc. Mozesz to wydrukować i pokazać swojemu wetowi.
A treatment regimen for serious and advanced respiratory illness

The following treatment regimen for use in rats with advanced lung infection or more serious respiratory illness with Mycoplasma as the suspected agent , is recommended by Dr. Michael Hutchinson, DVM; Animal General, Cranberry Township, PA., and is based on his experience treating rats and current literature:

Doxycycline 5 mg/kg BID PO (oral) for 10-30 days
Enrofloxacin (Baytril) 15 mg/kg BID, PO (oral) for 10-30 days
Twój wet powinien dobrze osłuchać Szajbę, i jesli to problem z płucami - podać dawki leku z linku. Moga mu się wydawać za duże, ale są ok.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”