Załamka

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
kiri
Posty: 53
Rejestracja: czw kwie 04, 2013 10:06 am

Załamka

Post autor: kiri »

Nie chciałam zakładać nowego wątku, ale już nie wiem co robić :(. Od 1 maja z Chrupkiem zaczęło coś się dziać- mocno oddycha bokami, wali mu serce, kicha. Oczywiście od razu po długim łikendzie pojechaliśmy do weta. Podała mu zastrzyk i kazała wrócić na drugi dzień- było trochę poprawy, ale dała encorton na 10 dni. Po podaniu encortonu było ok, potem po tygodniu znowu nawrót i znowu encorton do 4 czerwca. Od 4 czerwca było ok Chrupek nawet troszkę przybrał mi na wadze- mimo, że nie zauważyłam u niego podczas choroby spadku apetytu- w środę zaczęło się znów i znowu jest na encortonie od wczoraj. Najgorzej jest rano puszy się masakrycznie mocno pracuje bokami, serce mu wali jak oszalałe- już nie wiem co mam robić. Chrupek ma dopiero 17 miesięcy. Ja jestem załamana- 3ci raz na lekach. Nadmienię iż normalnie je, robi normalną kupkę, zaczął być tylko trochę bardziej płochliwy. Boję się i nie wiem co mam robić. Miał ktoś może taki problem? Pani doktor mówi, że to jakaś "duszność", nie wydziela żadnych płynów z noska ani z pyszczka. Na wybiegu lata, dalej przy głaskaniu merda ogonkiem, nie jest apatyczny. Proszę pomóżcie, bo ja nie wiem co ja mam robić już. Mam też pytanie do osób z Zielonej Góry. Czy można zrobić w Zielonej echo serca? I czy trzeba mieć skierowanie? Boję się, że coś mu się dzieje z serduszkiem- pani doktor też to podejrzewa. Muszę mu jakoś pomóc tylko naprawdę nie wiem już co mam zrobić.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Załamka

Post autor: Paul_Julian »

Można spróbować zrobić rtg serca - wtedy bedzie widać wady. Robi sie je bodajże z boku i z góry. Ewentualnie spróbowac wejść z lekami nasercowymi - szczególnie jesli pani doktor równiez podejrzewa serce. Wtedy podaje sie ok. 1/25 leku Vetmedin lub Cardiosure ( to zamiennik Vetmedinu). Jeden raz, lub dwa razy dziennie. To dawka na takiego doroslego ogona ok. 500 g. Poprawa powinna być od razu. Na duszności ( płyn zalewający płuca) podaje sie furosemid w zastrzyku. Jakies 0.05 ml.
Cardiosure nie jest drogi - kilka - kilkanascie złotych za tabletkę. Jedna tabletka to własnie takie ok. 20-25 porcji.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Załamka

Post autor: Paul_Julian »

Aha, tutaj http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=32626 są filmiki do obejrzenia - porownaj jak to u Twojego ogonka wygląda.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
carola138
Posty: 176
Rejestracja: pn sty 24, 2011 1:18 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Załamka

Post autor: carola138 »

Szczurek od początku choroby dostaje tylko encorton? :o To przeciwzapalny steryd i w sumie może mu się po nim poprawiać,ale chyba nie leczy.Antybiotyk jakiś dostawał,cokolwiek innego?Może to płucka,oskrzela,niekoniecznie serce.A może teraz i jedno i drugie.
kiri
Posty: 53
Rejestracja: czw kwie 04, 2013 10:06 am

Re: Załamka

Post autor: kiri »

Tak dostaje tylko encorton, dlatego ja już jestem załamana. Nie rozumiem jest mu lepiej, a potem znowu to wraca. Ale pani doktor nic innego nie daje. Chrupek jest pod stałą opieką. W sumie już mnie to wykańcza. Przy następnej wizycie zasugeruje jej inne leki i poproszę o te rtg. Chodzę do jedynego lekarza z Zielonej polecanego na tym forum, więc nie chciałabym podważać kompetencji. Ale skoro mam od dwóch miesięcy cały czas to samo. Chrupek się męczy, ja się wykańczam. Najwyżej mnie pogoni :p.
kiri
Posty: 53
Rejestracja: czw kwie 04, 2013 10:06 am

Re: Załamka

Post autor: kiri »

Acha, na początku choroby dostał zastrzyk, po którym mu się poprawiło i od tego czasu jedzie na tym encortonie.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Załamka

Post autor: Paul_Julian »

Bo steryd zwykle pomaga, ale to nie jest rozwiązanie. Steryd zmusza organizm do pracy i jest skuteczny np. przy leczeniu wylewów itd. U Twojego ogonka to może być serce albo płuca ( lub oba razem) i tutaj steryd w żadnym razie nie wystarczy.

Te dawkowania leków nasercowych ( mozna też podawać prilium, ale Cardiosure zwykle ma każdy wet , i jest to tanszy lek, a Prilium trzeba kupić cała butelkę) są od dr Rzepki z Warszawy i od dr Ani Bielskiej z Gdańska. Są to panie zajmujące się od lat ogonkami. Oczywiscie to tylko dawkowanie, ale jesli inne objawy wskażą na sercowy kłopot - warto spróbować. Na spokojnie obejrzyj filmiki- powinny pomóc.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
kiri
Posty: 53
Rejestracja: czw kwie 04, 2013 10:06 am

Re: Załamka

Post autor: kiri »

Dzięki. Po prostu nie będę czekać do następnej wizyty i po niedzieli udam się do pani doktor. Z tych filmików to dla mnie niestety najbardziej podobny do Chrupka wydaje się ten z chorym serduszkiem :(. Obawiam się tylko, że moja wetka nie ma rtg, bo patrzyłam na stronie lecznicy i nic o rtg nie wyczytałam, ale się przekonam. W każdym razie na encortonie nie spocznę.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Załamka

Post autor: Paul_Julian »

Zaproponuj pani doktor leczenie serduszka, opowiedz o filmikach. Bardzo często serce i płuca razem chorują. Chore serce nie ma siły dobrze pracować, chore płuca nie dostarczają tlenu, i kółko sie zamyka. Dodatkowo woda zalewa płuca.

Po zastrzykach z Prillium i furosemidzie poprawa u moich szczurków była już po 1 zastrzyku. Dosłownie. Po kilku godzinach z osłabionych ogonów zrobiły się brykające szczurki. Nie wiem jak to bedzie wyglądać po podaniu Cardiosure, bo to lek dopyszczny. Ale warto spróbować wg mnie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
kiri
Posty: 53
Rejestracja: czw kwie 04, 2013 10:06 am

Re: Załamka

Post autor: kiri »

Zrobiłam dzisiaj rtg, byłam we wtorek, ale Chrupek dostał zastrzyk ze sterydu tylko. Okazało się, że to i płuca i serce. Dostał zastrzyk z furosemidu i od jutra furosemid w tabletkach, a od soboty dodatkowo jeszcze Prilenal. No i cały czas ma dostawać Encorton.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Załamka

Post autor: Paul_Julian »

Będzie dobrze :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”