[KICHANIE] temat główny

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Gecko
Posty: 101
Rejestracja: wt paź 13, 2009 8:06 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: niepokojące psikanie

Post autor: Gecko »

rudalala pisze:Niestety to chyba nie to, ponieważ psikanie zaczęło się gdy miały właśnie żwirek, ale dziękuję!
Trociny są niezdrowe, pylą co może wywoływać kichanie, a dodatkowo najczęściej są z drewna drzew iglastych,
więc są szkodliwe. Na forum znajdziesz o tym masę tematów. Nie ma znaczenia, ze zmieniłaś iglasty żwirek na
iglaste trociny, bo one są jeszcze gorsze, przez to ze pylą (chyba, ze stosujesz jakieś dobre, drogie, bezpyłowe).

Zmień podłoże na jakieś polecane, np. żwirki Cat's Best, Pet's Dream; Chipsi Mais - Podściółka z kolb kukurydzy;
podściółkę Chipsi Super, i inne, które użytkownicy polecają na tym forum. Generalnie odradzane są tanie trociny.


Pozdrawiam! :)
rudalala
Posty: 3
Rejestracja: wt cze 22, 2010 3:21 pm

Re: niepokojące psikanie

Post autor: rudalala »

dziękuję bardzo za odpowiedzi, jutro w takim razie biegnę do sklepu kupić jakiś dobry żwirek. Napisze potem jak moje kochane szczuraski. :)
lab D.O.G.
Posty: 16
Rejestracja: pt cze 25, 2010 6:23 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: niepokojące psikanie

Post autor: lab D.O.G. »

na pewno to już gdzieś było na forum,

natomiast należy uważać na rodzaj żwirka.
Ten emulgujący, który po namoczeniu robi się jak zaprawa murarska jest śmiertelnie niebezpieczny dla szczurów
(oczywiście tylko w przypadku spożycia)
mój fuzz nie miał tendencji do zjadania podłoża, jednak młodszym szczurkom obawiam się dać do przetestowania

jeżeli szczurek sprawdza wszystko organoleptycznie, to lepiej zrezygnować z takiego żwirka
Gecko
Posty: 101
Rejestracja: wt paź 13, 2009 8:06 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: niepokojące psikanie

Post autor: Gecko »

lab D.O.G. pisze:na pewno to już gdzieś było na forum,

natomiast należy uważać na rodzaj żwirka.
Ten emulgujący, który po namoczeniu robi się jak zaprawa murarska jest śmiertelnie niebezpieczny dla szczurów
(oczywiście tylko w przypadku spożycia)
mój fuzz nie miał tendencji do zjadania podłoża, jednak młodszym szczurkom obawiam się dać do przetestowania

jeżeli szczurek sprawdza wszystko organoleptycznie, to lepiej zrezygnować z takiego żwirka
Pisałem ostatnio gdzieś na tym forum, że wyczytałem właśnie iż żwirek zbrylający, bo jak rozumiem o ten Ci chodzi, może być niebezpieczny. Pojawiło się kilka odp., że szczury tego nie jedzą i zagrożenia nie ma. Ciekaw jestem jednak jak to w końcu z tym jest? Jak widać opinie są skrajnie rozbieżne.
lab D.O.G.
Posty: 16
Rejestracja: pt cze 25, 2010 6:23 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: niepokojące psikanie

Post autor: lab D.O.G. »

zgadzam się, nie powinny tego jeść, ale zdarzają się i głuptasy, które muszą wszystkiego spróbować.
Skoro opinie są rozbieżne, to można na próbę użyć takiego podłoża i obserwować jak się zachowuje pupil, jeżeli nie pcha tego do paszczy, to niebezpieczeństwa raczej nie ma ;>
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: niepokojące psikanie

Post autor: alken »

jeśli szczur zje kilka grudek bentonitu to zapewne rozgryzie je a nie połknie w całości (z reszta nie można byc pewnym że jeśli coś przeżuwa to znaczy że zjada. szczury mają tak ukształtowaną jamę ustną żeby mogły gryźć bez ustanku coś, nie połykając przy tym ani nie zapychając sobie buzi - niechciany surowiec wychodzi wtedy bokami ;) )
więc nawet jesli pogryzie i połknie kilka grudek bentonitu to proszek wymiesza się z zawartością żołądka i najwyżej kupa będzie gliniasta :P
musiałby się nażreć naprawdę niewiarygodnych ilości połykanych w całości grudek żeby ulepiła mu się wewnątrz kula która go zatka.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
aleksa
Posty: 654
Rejestracja: wt cze 22, 2010 12:57 pm
Lokalizacja: Zwoleń

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: aleksa »

nie wiem czy mogę to tu napisać ale nie chce robic nowego tematu/ wątku

byłam z Lex u weta by zakroplic jej preparat od świerzbu i od tamtego dnia strasznie kicha ;/ i nie tak jak zwyjkle tylko tak dziwnie głośno i często..boje się że moze wet dał jej złą dawke leku...na dworze było ciepło nie gorąco i nie było wiatru mała była w transporterku wiec raczej sie nie przeziębiła.. nie wie od czego moze tak kichać...dodam że przy kichaniu nie ma żadnej wydzieliny z noska... kicha samym powietrzem
Ze mną Ahri, Fatum i Niva
Za tęczowym mostem Lexie [*], Heureux [*], Yumi [*]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: Paul_Julian »

Myślę , że to dobry temat, w końcu tez się tyczy kichania :D
Wprawdzie neiwiadomego pochodzenia, ale to zawsze kichanie.

Jaką ma ściółkę ? najlepsze byłyby reczniczki papierowe. Trocinki, siano sa pylace i alergiczne ( no i mogą tam być pasozyty) . Zwirek czasem pyli, wiec moze działac drażniaco w momencie choroby.

Czy wet ustalał dawkę ?
Podaj proszę nazwę leku, wagę szczurki , dawkowanie jakie dajesz.

Ja nie znam dawkowań, ale kilka osób na pewno pomoze ( chyba Nausicaa zna sie na dawkowaniach).
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
aleksa
Posty: 654
Rejestracja: wt cze 22, 2010 12:57 pm
Lokalizacja: Zwoleń

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: aleksa »

a wiec tak:

co do ściółki kupiłam ja w zoologu i tam byla w wiurkach... u mnie napierw miala żwirek i sianko i kichala wtedy czesciej
teraz znowu ma trociny i sianko i było dobrze... ale po powrocie od weta zaczela kichać ;/
teraz czekam az mi przyjdzie zamowiony na animali żwirek Hiltona zbrylajacy i takze Hiltona neutralizator bezzapachowy

nie wiem czy tego człowieka mozna okreslić mianem weterynarza ale ok ;/ Koleś miał problem z ustawieniem dawki bo Lex jest jeszcze mała i chudiutka nie powiedzial mi jaka dawke w końcu ustalil. na poczatku w ogole chcial jej zrobic zastrzyk ale mu zabronilam bo wyczytalam na forum ze malym szczurkom lepiej nie robic takich zastrzyków tylko zakroplic na kark.

Nazwa leku to Biomectin w środę mam jej zakroplić ostatnia dawke na kark ( drugą)co do dwaki to dostalam strzykawkę 5ml a dawka dla Lex to 2 kreski u góry nei wiem jak to przeliczyć mogę wysłać zdjecia strzykawki... nie wiem ile waży Lex bo on jej nie raczyl zważyć.. moge to zrobić jak się obudzi ale raczej duzo nei waży jest mała i nie ma nadwagi
Ze mną Ahri, Fatum i Niva
Za tęczowym mostem Lexie [*], Heureux [*], Yumi [*]
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: nausicaa »

mogę to przeliczyć, ale potzrbuję wagi szczurka:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: nausicaa »

a, nie ma edit. spróbuj jakoś mniej więcje ją zważyć. w senise podać czy waży np ok 200g czy może jakoś 300g...jeśli zakraplasz na kark, to nie powinno być dużej różnicy.
może masz taką wagę kuchenną, żeby tam ją zważyć?
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: nausicaa »

ostatni raz edit...

http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=10924&start=15 tu jest temat o dawkowaniu ivermentyny.

z tego, co wyczytałam, a to co masz, to jest 1%, to na szczura, który waży 500g czyli dość duży, podaje się 1 kreskę insulinową. z tym że tam było dopyszcznie. na ratgiude piszą, że taka dawka też jest nafutrznie (:P), ale nie jestem pewna czy wtedy nie ma gorszego działania. może ktoś, kto zna się na ivermektynie niech się wypowie, bo mnie zawsze wet to ustalał z góry.

nie wiem, czy podanie większej dawki na futerko szkodzi, bo do pyszczka na pewno ma skutki uboczne.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
aleksa
Posty: 654
Rejestracja: wt cze 22, 2010 12:57 pm
Lokalizacja: Zwoleń

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: aleksa »

dzięki wielkie

Lex waży ok. 150 - 170 g stasznie sie wyrywała i wierciła wiec trudno określić
Ze mną Ahri, Fatum i Niva
Za tęczowym mostem Lexie [*], Heureux [*], Yumi [*]
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: nausicaa »

kurcze to wychodzi mniej niż kreska na insulinówce...

ja podałabym na futerko 1 kreskę insulinową, z tym że żeby było łatwiej, możesz te 5ml rozieńczyć wodą np 2 razy. możesz wziąć do innej strzykawki 2,5ml ivermektyny i dociągtnąć wodą do 5 ml. wtedy podasz 2 kreski insulinowe, bo to chyba prostsze.
aha, możesz zapytać Ani, bo ona podawała duże dawki ivermektyny szczurkom, jak to jest z ubocznymi, gdy podasz więcej na futerko. http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=7571 w tym temacie jest jej gg
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
aleksa
Posty: 654
Rejestracja: wt cze 22, 2010 12:57 pm
Lokalizacja: Zwoleń

Re: [KICHANIE] temat glowny

Post autor: aleksa »

nie zrozumiałaś chodziło mi o to, że w 5ml strzykawce mam dwie kreski tego preparatu

czyli podać jej 1kreskę nawet nie całą tak?


dziękuję za kontakt do Ani nie bylam pewna czy do niej napisac bo kilka razy juz tam zaglądałąm i myślałam o tym ale Ty mnie przekonałaś :) tak więc wiadomosć na gg jej już wysłałam będę czekać na odpowiedź

dziękuję za pomoc
Ze mną Ahri, Fatum i Niva
Za tęczowym mostem Lexie [*], Heureux [*], Yumi [*]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”