problem z płucami nawrót choroby na antybiotykach

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
malalady
Posty: 8
Rejestracja: śr paź 17, 2012 7:24 pm

problem z płucami nawrót choroby na antybiotykach

Post autor: malalady »

Witam,

Mój szczurek ma problem z oddychaniem. od 2 tyg Ami (około 5tyg) jest na antybiotykach (amoksycylina i jeden chyba coś z detokcycyliną dokładnej nazwy nie pamietam, podobno bardzo dobre dla młodych szczurów)
Obojawy zaczeły sie około 2 tyg temu zauważyłam że oddycha pyszczkiem, bardzo swiszczy, podałam jej amoksycyline i po 3 dniach zaczeło się polepszac, dostała rownież drugi lek typowo na dolegliwości oddechowe i niby wsjo było ok, szczur biega, zaczepia inne, je i pije, aż nagle wczoraj znow wróciły duszności i oddychanie pyskiem ;/
Zrobiliśmy jej inhalacje 20 min, potem poszła spać na godzine i znow wstała jak nowonarodzona.

Chciałabym sie dowiedzieć, czy ktoś z Was miał podobną sytuajce, (takie wzloty i upadki samopoczucia szczura na antybiotyku) czy to jest normalne?
wiem, ze kuracja antybiotykowa jest długa, zwłaszcza przy problemach z płucami
ps. (moja mała nie miała podanych sterydów, nie było to konieczne)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: problem z płucami nawrót choroby na antybiotykach

Post autor: Paul_Julian »

A moze warto spróbowac jeszcze dawac Furosemid ? Codziennie 2 krople , weterynarz moze wypisac recepte na lek dla ludziw ampułkach.
Furosemid ściąga wodę z płuc, a szczurki jak mają zalane płuca, to mają dusznosci.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Hexen
Posty: 2
Rejestracja: wt cze 26, 2018 12:46 pm

Re: problem z płucami nawrót choroby na antybiotykach

Post autor: Hexen »

Wiem że to stary post ale nie chciałam zakładać nowego. Mój szczuras w przeciągu półtorej miesiąca ma 3 raz problemy z drogami oddechowymi. Zaczęło się od zapalenia oskrzeli po antybiotykach przeszło dość szybko po niedługim czasie nawrót i znowu szybki efekt po antybiotykach. Teraz 3 raz z tym walczymy, od wczoraj jest mega poprawa, ale zastanawiam się czy już tak cały czas będzie czy już do końca mój Franek będzie regularnie ba lekach. Miał ktoś coś podobnego?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: problem z płucami nawrót choroby na antybiotykach

Post autor: Paul_Julian »

Hej
Przede wszystkim antybiotyk nalezy podawać min. 2-3 tygodnie, a nawet 40 dni. Napisz co dostawał i w jakiej dawce i co dostaje teraz.
Jakie masz podłoże ? jeśli siano czy trociny, to mogą prowadzić do problemów z płucami.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Hexen
Posty: 2
Rejestracja: wt cze 26, 2018 12:46 pm

Re: problem z płucami nawrót choroby na antybiotykach

Post autor: Hexen »

Tak szczerze nie wiem jak ten antybiotyk się nazywał be de jutro na wizycie kontrolnej to się dowiem. Podłoże wyrzuciłam, pościeliłam tylko ręczniczki papierowe. Czyli ten antybiotyk który teraz dostawał z przerwami nic nie da?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: problem z płucami nawrót choroby na antybiotykach

Post autor: Paul_Julian »

Antybiotyk z przerwami to tylko tak zalecza na jakiś czas :( Jak ludzie chorują , to tez lekarze mówią, żeby brać antybiotyk do końca, a nie przerywac w razie polepszenia :) Polepszenie jest, ale choroba nadal gdzieś działa.
Na choroby płuc można podawać enrobioflox 5 mg na 1kg szczura, czyli 1/3 tabletki Baytril 15mg.
Mozna tez podawać ACC mini ( ten w proszku, dla bobasów, nie musujący) przez tydzień 1/6 saszetki 2x dziennie.

Warto tez robić inhalacje : http://www.ogonek.waw.pl/weterynaria-w- ... lacje.html Ja robiłem np. z herbaty miętowej, jak nie miałem innych nadających sie ziół ( zwykle daje się Septosan, albo kilka kropli olejków eterycznych).
I dobrze by było zrobić RTG np. po 2-3 tygodniach i zobaczyć co sie tam dzieje z płuckami. Najlepiej by było zrobic 1 zdjęcie teraz , a drugie np. po 3-4 tygodniach antybiotyku.

I koniecznie 1-2 h po podaniu antybiotyku podawaj jakiś probiotyk np. lakcid ( tak spory okruch 5x5 mm)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”