Szczur nagle dostał ataku kichania i duszności

Cały, osobny dział. Problemy z drogami oddechowymi, to jedna z najczęstszych przypadłości szczurków, z jakimi się borykamy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Amarel
Posty: 8
Rejestracja: wt lut 10, 2015 4:19 pm

Szczur nagle dostał ataku kichania i duszności

Post autor: Amarel »

Witam,
przed chwilą mój szczurek dostał ataku kichania przeplatającego się z czymś co było słyszalne jako fukanie i duszność (przypominało trochę pociągnięcie zatkanego nosa). 5 minut wcześniej spożywal jedzenie, ale nie sądzę aby to było zadławienie. Próbowałem mu pomoc, umieściłem go głową do dołu i lekko pukałem ręką w grzebiet przez co ten odgłos był jeszcze głośniejszy. Kiedy przyłożyłem rękę do grzbietu poczułem wibracje (takie jak w telefonie). Widziałem, że w momencie tego dźwięku duszności szczur miał otwarty pyszczek, wyglądał jakby łapał powietrze. Atak trwał około 10 minut, w tym czasie szybko spakowałem go do transportera i niosłem do najbliższego weterynarza. Kiedy dotarłem atak ustał. Okazało się niestety, że weterynarz był zamknięty więc nadal nie wiem czy to coś niepokojącego.

Szczur był wcześniej zupełnie zdrowy, jedynie ma dużą nadwagę. W tym momencie, po ataku, zachowuje się zupełnie naturalnie i nic mu nie dolega.

Pomocy!!!
Amarel
Posty: 8
Rejestracja: wt lut 10, 2015 4:19 pm

Re: Szczur nagle dostał ataku kichania i duszności

Post autor: Amarel »

Dodam jeszcze, że szczur od 2 dni jest w "nowym" miejscu, w którym mieszkał 3 miesiącemu temu.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczur nagle dostał ataku kichania i duszności

Post autor: smeg »

Duszności są często oznaką niewydolności serca, dodatkowo ta choroba występuje często u szczurów z nadwagą, najczęściej w wieku powyżej 1,5 roku, a objawy nasilają się w upały. Koniecznie wybierzcie się do weterynarza - specjalisty od gryzoni, nie pierwszego lepszego z osiedla. Najlepiej zrobić RTG i jeśli jesteś z Warszawy, to także echo serca. Wczesne wdrożenie leków (np. Vetmedin/Cardisure, Furosemid, Prilium/Enarenal - weterynarz musi dobrać) poprawia stan szczura, ułatwia krążenie i oddychanie i przedłuża mu życie, choć nie da się tego wyleczyć.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drogi oddechowe”