[SIERŚĆI SKÓRA] otarcia na przednich łapkach

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
karol1001

[SIERŚĆI SKÓRA] otarcia na przednich łapkach

Post autor: karol1001 »

Ostatnio zaobserwowałem u szczura otarcia po wewnętrznej stronie łap. Nie na samych "dłoniach" tylko w miejscu gdzie kończy sie sierść i zaczyna łysa skóra łapek. Otarcia są na obu przednich łapkach. Przypuszczam że powstaja od tego że przy myciu sie szczurek przygryza sobie łapki (przypuszczam bo nie wiem czy to normalny sposób mycia czy nie). :(

P.S Szczur po przyniesieniu ze sklepu miał wszy, które udało mi sie wyleczyć. Futro jest zdrowe i gęste, nie widać żadnych pasożytów.
Awatar użytkownika
Angua
Posty: 513
Rejestracja: śr sie 20, 2003 9:17 pm
Lokalizacja: Poznań

pododermatitis???

Post autor: Angua »

A czy twój szczuras mieszka w klatce z gołą drucianą podłogą? Podobno wtedy u szczurów moze sie rozwinąc na łapkach pododermatitis (nie jestem za dobra w terminach medycznych ale przypuszczam ze chodzi o rodzaj owrzodzeń, raczej nie otarcia) - info na stronie http://www.spoiledratten.com/housing.html
Hmm... brzmi groźnie, ale moje szczurki maja podłogi druciane, przykryte tylko siankiem i nic sie nie dzieje z ich łapkami. Poza tym kazdy szczur uwielbia wspinać sie po drucianych sciankach klatki, wiec dlaczego niby podłogi z drutu mają być niezdrowe?
Co do mycia, to moje szczury też czasem iskają sie, wyglada to faktycznie jakby gryzły łapy, ale chyba same sobie nie ocierają?
Niektóre opowieści się kończą, ale inne stare historie wciąż trwają. - T. Pratchett
Z nami: Charlie
Odeszły: Miłka +++ Cykoria +++ Jeżu +++ Smużka +++ Spłoszka +++ Strzyga +++ Bezik +++ Chrupek +++ Pippi +++ Bravo
karol1001

[SIERSC I SKORA] otarcia na przednich łapkach

Post autor: karol1001 »

hmmmmm... ma normalną klatke z plastikową podłogą... ale przyszło mi do glowy że on bardzo lubi spać na pięterku które jest z drutów! Czy to możliwa przyczyna? Co zrobić z tymi otarciami? Zostawić żeby same sie goiły czy jakoś dyzynfekować?
Awatar użytkownika
Angua
Posty: 513
Rejestracja: śr sie 20, 2003 9:17 pm
Lokalizacja: Poznań

[SIERSC I SKORA] otarcia na przednich łapkach

Post autor: Angua »

Tak jak mówiłam to jest tylko przypuszczenie, wiekszosc szczurów ma pięterka z drutu i nic im nie jest
Czy to są otarcia do krwi, czy po prostu zaczerwienienie? szczury maja samą "dłoń" jasniejszą od reszty lapki, wiec moze to co bierzesz za otarcie to naturalny kolor skóry szczura. Proponuje zostawic w spokoju i zobaczyc czy sie nie bedzie zmieniać. A na pieterku mozesz zrobic szczurowi hamaczek, będzie wniebowzięty :wink:
Niektóre opowieści się kończą, ale inne stare historie wciąż trwają. - T. Pratchett
Z nami: Charlie
Odeszły: Miłka +++ Cykoria +++ Jeżu +++ Smużka +++ Spłoszka +++ Strzyga +++ Bezik +++ Chrupek +++ Pippi +++ Bravo
Awatar użytkownika
jokada
Posty: 1918
Rejestracja: pn mar 24, 2003 8:25 pm
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

[SIERSC I SKORA] otarcia na przednich łapkach

Post autor: jokada »

[quote="Angua"]Czy to są otarcia do krwi, czy po prostu zaczerwienienie?[/quote]
z moich obserwacji wynika że ta częścia łapki szczurasy sie myją
i faktycznie nie maja tam sierści
u Mori zaobserwowałam często w tym miejscu czerwono-brunatne zabarwienie
ona po prostu musiała zetrzec sobie porofiryne z noska
po potarciu wilgotna chusteczka schodzi to

tak to wygląda u Morii http://upload.miau.pl/7.jpg
i u Olafa http://upload.miau.pl/8.jpg
sory za jakość zdjęć

może to to :roll:
karol1001

[SIERSC I SKORA] otarcia na przednich łapkach

Post autor: karol1001 »

Wielkie dzięki Aś - to właśnie to :) Uspokoiłaś mnie :)

Olaf wygląda dokładnie tak samo jak Katar czyli mój szczurek 8)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”