Rana

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Natax
Posty: 3
Rejestracja: pt gru 06, 2013 6:54 pm

Rana

Post autor: Natax »

Jakiś czas temu moje szczurki miały pchły, jednemu z nim zrobił się strupek od drapana, oczywiście pozbyłam się intruzów, ale szczur zdrapał strupa i zrobiła się ranka... To powinno samo przejść, ale niestety rana stawała się większa. Byłam 2 raz u weta, powiedziała mi, że to przejdzie, teraz jest to duże łyse miejsce. Pcheł już nie ma, a znajoma weterynarz powiedziała, że to alergia... Zmieniłam dietę na TYLKO ziarna dla szczurów, chwilowo było ok ale teraz zauważyłam, że znowu wydrapał sobie troszkę więcej... Wiem, że powinnam iść znowu do weta, ale chwilowo nie mamy pieniędzy, więc może ktoś z was się z tym spotkał i powie mi co to jest. Rana nie krwawi, tylko dookoła niej jest czerwone, ale raz na jakiś czas cieknie z niej przezroczysty płyn (soczewica?).

Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Rana

Post autor: Paul_Julian »

Soczewica na pewno nie ( soczewica to takie fasolki do jedzenia, jesli juz to osocze).

Same ziarna dla szczurów to zapewne za mało. Zmień dietę na zbilansowaną karmę ( nie piszesz jakiej marki masz karmę). Daj szczurki na papierowe ręczniczki. Może to alergia na żwirek, trociny, może płyn w jakim pierzesz hamaki ... Moze to być tez przebiałczenie - szczurki mogą 1 x w tygodniu dostać białko ( ser, twaróg, śmietanka, jajko, mięso). Jak dostana częsciej to mogą mieć własnie strupki.

Ranka pewnie się goi i swędzi, a przez to szczurek drapie sie wiecej. Kup w aptece octenisept i pryskaj nim codziennie ten strupek ( uwazaj na oczka). na pewno pomoze.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Natax
Posty: 3
Rejestracja: pt gru 06, 2013 6:54 pm

Re: Rana

Post autor: Natax »

Papierowe ręczniki mają zawsze, a hamaki i inne szmatki piorę w samej wodzie, także ściółka jest nieuczulająca. Możliwie, że przebiałczenie ( nawet nie wiedziałam, że jest coś takiego ), bo jedzą wiele mięsa i sera, tylko co wtedy innego im podawać, skoro to chyba główny pokarm. A co zakupu... Nie wiem, czy zadziała, cokolwiek nie posmaruje w ciągu paru minut jest zlizane...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Rana

Post autor: Paul_Julian »

Nie mogą jesc duzo białka. Tak samo jak nie moga jesc ludzkiego jedzenia, albo tylko ziarna.
Są przecież bardzo dobre rózne karmy. Mozna kupić np. Vilmie na zooplusie, albo pomieszać Versele laga z Vitapolem Premium Line.
Tutaj jest cały dział o karmieniu http://www.szczury.org/viewforum.php?f=32 , poczytaj. Najtansze karmy lub takie które mają dużo żarówiastych chrupek ( np. Megan) , albo dużo ziarna ( np. zwykly vitapol czy Animals) się nie nadają, bo nie mają tyle wartości odzywczych ile powinny.
Ziarna używane w karmach to tzw. ziarno paszowe. To są zboża gorszego gatunku, często np. puste łuski, i wiele zwierząt ich nie je.

Zrezygnuj czasowo w ogóle ze ściółki ( bo być możę uczula) , nie dopusc do przebiałczenia, a do prania kup np. Ludwik pomaranczowy, albo mydło powszechne ( sprawdz w składzie czy nie ma sodium laurel sulfate). Pranie w samej wodzie to nie pranie. Swoją bieliznę tez przeciez pierzesz w proszku ;) a hamaki są czesto zasikane.

Jak zliżą octenisept to nic się nie stanie. Poza tym mozesz prysnąc i zająć szczurka na kilka minut :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Natax
Posty: 3
Rejestracja: pt gru 06, 2013 6:54 pm

Re: Rana

Post autor: Natax »

Dziękuję bardzo za pomoc :) Żadne lekarstwa nie były potrzebne, na szczęście. To faktycznie musiało być przebiałczenie - po 2 tygodniach bez jajek, mięsa i sera rana zniknęła :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”