Strupki na skórze

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Nomiona
Posty: 3
Rejestracja: pn sty 13, 2014 1:40 pm
Lokalizacja: Kraków

Strupki na skórze

Post autor: Nomiona »

Hej,
od dłuższego czasu przeglądam forum jednak teraz postanowiłam się zarejestrować jako że mam problem.
Mam trzy szczurki ok. 1,5 roku każda. Miesiąc temu zauważyłam pod pyszczkiem jednej z nich kilka strupków - myślałam że może została za mocno wyiskana (jedna ze szczurzyc -Kosma chyba nie ma wyczucia bo jak iska dwie pozostałe to te popiskują), sprawdziłam resztę ale żadnych strupków nie znalazłam.
A teraz, od jakiegoś tygodnia strupki ma też druga szczurzyca i ze dwa znalazłam u Kosmy, a do tego czasem je sobie wyrywają z kępką przyklejonej do nich sierści.
Nie drapią się więcej niż zawsze, klatkę mają czyszczoną co trzy dni, pozwalają się normalnie po tych strupkach macać.
Teraz nie wiem czy iść z nimi do weterynarza czy to faktycznie może być z powodu zbyt mocnego iskania? ???
Awatar użytkownika
Nomiona
Posty: 3
Rejestracja: pn sty 13, 2014 1:40 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Strupki na skórze

Post autor: Nomiona »

Dodam, że to moje pierwsze szczury w życiu i mimo czytania o nich, brakuje mi doświadczenia.
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Strupki na skórze

Post autor: ssylvusia »

To najprawdopodobniej świerzb. Dziewuszki mogły go podłapać ze ściółki/karmy lub mogłaś go przynieść też do domu z zewnątrz. To nic groźnego, jednak wymaga przeleczenia iwermektyną podaną w trzech dawkach w odstępach 10 dni. Musisz też usunąć z klatki wszelkie podejrzane rzeczy, najlepiej trzymać przez ten czas ogony na ręcznikach papierowych, co się da wyrzucić, a resztę porządnie wyparzyć i wysprzątać wszystkie miejsca, w których ogony bywają :)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Nomiona
Posty: 3
Rejestracja: pn sty 13, 2014 1:40 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Strupki na skórze

Post autor: Nomiona »

ssylvusia pisze:To najprawdopodobniej świerzb. Dziewuszki mogły go podłapać ze ściółki/karmy lub mogłaś go przynieść też do domu z zewnątrz. To nic groźnego, jednak wymaga przeleczenia iwermektyną podaną w trzech dawkach w odstępach 10 dni. Musisz też usunąć z klatki wszelkie podejrzane rzeczy, najlepiej trzymać przez ten czas ogony na ręcznikach papierowych, co się da wyrzucić, a resztę porządnie wyparzyć i wysprzątać wszystkie miejsca, w których ogony bywają :)

Dziękuję za szybką odpowiedź :).
Czy możliwe jest że podłapały go z trocin kupionych w zoologu? Na ogół mają żwirek ale była wyjątkowa sytuacja.
Czyli należy wybrać się z nimi do weta żeby przepisał iwermektynę?
I jeszcze jedno pytanko - mam w mieszkaniu oprócz szczurków świnki morskie - czy świerzb może przenieść się też na nie? Nie mają bezpośredniego kontaktu ze szczurami.
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Strupki na skórze

Post autor: ssylvusia »

Tak, trociny są głównym podejrzanym jeśli chodzi o przyniesienie świerzba i innych pasożytów.
Musisz iść do weta, iwermektynę podaje się na kark lub iniekcyjnie. Dopilnuj, żeby weterynarz nie podał leków w stylu Frontline itp, one są toksyczne dla szczurów.
Wydaje mi się, że pasożyty mogą się przenieść na świnki, jeśli miały kontakt z miejscem uczęszczanym przez szczury lub jeśli nie umyłaś rąk po kontakcie ze szczurem, ale może w tej kwestii niech wypowie się ktoś bardziej obeznany ;)
ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”