Karmienie szczurów z alergią na białko zwierzęce.

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Szczurówka
Posty: 135
Rejestracja: pt lip 26, 2013 9:06 pm
Numer GG: 43604796
Lokalizacja: Gliwice

Karmienie szczurów z alergią na białko zwierzęce.

Post autor: Szczurówka »

Witajcie.
Mam dwa szczury roczne szczury u których niedawno rozpoznano alergię na białko zwierzęce. (dwóch wetów to potwierdziło). I przy pierwszej wizycie u innego szczurzego weta (polecanego na forum) dostałam wskazówki dotyczące żywienia takich szczurów. Tj. że mam odstawić produkty mleczne, nabiał, jajka i mięso (co już dawno zrobiłam) i że mam u szczurów zrezygnować z typowo szczurzej karmy i karmić karmą dla szynszyli, królików lub świnek morskich.
I mam pytanie: czy ktoś się spotkał z alergią na białko zwierzęce u szczura?

Obecnie karmię taką karmą:
Obrazek
I planuje za jakiś czas zrobić mieszankę ale głównie z szynszylowych karm.

Proszę o porady dotyczące żywienia szczurów z alergią na białko zwierzęce. Z góry dziękuję ::)
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Karmienie szczurów z alergią na białko zwierzęce.

Post autor: IHime »

Nie ma czegoś takiego, jak alergia na białko zwierzęce w ogóle. Alergia może wystąpić na jedno, konkretne białko, np. owalbuminę jajka albo beta-laktoglobulinę mleka (wtedy wystarczy z diety wyrzucić to jedno białko), ale nie ma czegoś takiego, jak alergia na całe białko wszechświata.
Dosyć rzadko zdarzają się choroby, które powodują nietolerancję białka (w których wyrzuca się z diety większość wszystkich białek), ale jest to coś innego niż alergia. Choroby te nie są zakaźne, więc bardzo mała szansa, żeby oba szczury zachorowały na nie w tym samym czasie.
Czasami zdarza się coś takiego jak przebiałczenie u szczurów, czyli jeśli były karmione zbyt dużymi ilościami białka (codziennie sery, mięsko, wędliny, jajka, itd.), to organizm przestaje sobie z tym radzić, co objawia się m.in. świądem. W takiej sytuacji odstawienie białka na jakiś czas powoduje ustąpienie objawów. Czy szczury były tak karmione do niedawna?

Alergia na to samo, w tym samym czasie u dwóch szczurów jest bardzo mało prawdopodobna. Czy weterynarze sprawdzili skórę i futro pod kątem pasożytów? Czy było zrobione badanie zeskrobin? Pasożyty są bardzo częstym problemem, niektórych nie da się zauważyć gołym okiem. Biorą się ze ściółki, sianka, czasem z karmy, większość szczurów sklepowych dostaje je w gratisie.
Awatar użytkownika
Szczurówka
Posty: 135
Rejestracja: pt lip 26, 2013 9:06 pm
Numer GG: 43604796
Lokalizacja: Gliwice

Re: Karmienie szczurów z alergią na białko zwierzęce.

Post autor: Szczurówka »

Do niedawna karmiłam Versele Laga Crispy Muesli Hamster + Versele Laga Rat Nature
A jako ściółkę używam eko żwirku
Awatar użytkownika
Szczurówka
Posty: 135
Rejestracja: pt lip 26, 2013 9:06 pm
Numer GG: 43604796
Lokalizacja: Gliwice

Re: Karmienie szczurów z alergią na białko zwierzęce.

Post autor: Szczurówka »

Ja jak karmiłam szczury produktami z białkiem zwierzęcym to nie dawałam za dużo.
Awatar użytkownika
Szczurówka
Posty: 135
Rejestracja: pt lip 26, 2013 9:06 pm
Numer GG: 43604796
Lokalizacja: Gliwice

Re: Karmienie szczurów z alergią na białko zwierzęce.

Post autor: Szczurówka »

Najpierw Stefan dostał alergii i wystarczyło odstawić białko.
a po miesiącu lub półtorej Fred... miał strupy na mordce które nie chciały się goić i nie pomagały mu żadne leki typu Imaverol etc, i u poleconego szczurzego weta Fred dostał zastrzyk "przeciwalergiczny" z Dexafortu i po tygodniu widać duże zmiany i po strupach żadnego śladu.
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Karmienie szczurów z alergią na białko zwierzęce.

Post autor: IHime »

Imaverol to lek na grzybicę. Dexafort nie jest lekiem przeciwalergicznym, a sterydem, który wycisza wiele objawów choroby, niezależnie od tego, co ją spowodowało. Na Twoim miejscu dla spokoju sumienia zrobiłabym badanie zeskrobin (jest tanie i szybkie) i odrobaczyła zwierzyniec (Ivermektyną, leki zawierające Fipronil się nie nadają, trzeba pilnować weta, bo często zapominają).
Mogę zapytać skąd jesteś i co to za wet?
Awatar użytkownika
Szczurówka
Posty: 135
Rejestracja: pt lip 26, 2013 9:06 pm
Numer GG: 43604796
Lokalizacja: Gliwice

Re: Karmienie szczurów z alergią na białko zwierzęce.

Post autor: Szczurówka »

Jestem z Gliwic i byłam w Majka-Vet.

W Abacusie zaśpiewali mi 80 zł za zeskrobiny O.o a w Majka-vet muszę zapytać.

Proszę o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu ::)
Awatar użytkownika
Szczurówka
Posty: 135
Rejestracja: pt lip 26, 2013 9:06 pm
Numer GG: 43604796
Lokalizacja: Gliwice

Re: Karmienie szczurów z alergią na białko zwierzęce.

Post autor: Szczurówka »

Ja uważam że szczur potrzebuje białka zwierzęcego i aż serce mi się kraja jak muszę karmić inną niż szczurzą.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Karmienie szczurów z alergią na białko zwierzęce.

Post autor: smeg »

Strupki na mordce to zazwyczaj świerzb, szczury powinny dostać ivermektynę, nawet profilaktycznie bez zeskrobiny - nie zaszkodzi im. Po Dexaforcie może być lepiej, bo steryd działa między innymi przeciwświądowo, czyli przestały się drapać, ale nie leczy przyczyny - czyli pasożyta.

Na Twoim miejscu karmiłabym nadal szczurzą karmą, ale jakąś z zawartością białka ok. 12-14% (czyli bez przesady z Rat Complete albo Care+, które mają powyżej 20%) i ograniczyłabym całkowicie białkowe dodatki. Nawet jeśli to nie jest przyczyna strupków, to odpowiednia dla szczurów ilość białka dobrze im zrobi na nerki.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Szczurówka
Posty: 135
Rejestracja: pt lip 26, 2013 9:06 pm
Numer GG: 43604796
Lokalizacja: Gliwice

Re: Karmienie szczurów z alergią na białko zwierzęce.

Post autor: Szczurówka »

Ok, dzięki za rady :) to powrócę do starej karmy :)
Awatar użytkownika
Szczurówka
Posty: 135
Rejestracja: pt lip 26, 2013 9:06 pm
Numer GG: 43604796
Lokalizacja: Gliwice

Re: Karmienie szczurów z alergią na białko zwierzęce.

Post autor: Szczurówka »

Powróciliśmy do starej karmy dzisiaj i obserwujemy :) w sumie to dobrze bo na króliczej karmie zauważyłam duży spadek wagi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”