Podrapana szyja

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Alszwek
Posty: 3
Rejestracja: pt lip 10, 2015 10:57 pm

Podrapana szyja

Post autor: Alszwek »

Witam, od niedawna u mojego szczurka pojawiły się dziwne rany na całej szyji. W kącikach oczu pojawiła się jakaś wydzielina, wyglądająca jak krew. Szczurek bardzo często się drapie. Je normalnie, pije również. Nie schudł. Co to może być? Link do zdjęć : https://drive.google.com/folder/d/0B32X ... dvLTA/edit. Z tego co wyczytałem na forum do tej pory to swierzb, ale nie jestem pewien. Nie mogłem znaleźć zdjęć. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podrapana szyja

Post autor: unipaks »

Wygląda to na rany spowodowane przez pasożyty
Na wszoły i świerzb najlepiej zastosować Ivermektynę (Biomectin), najlepiej w 3 -ch dawkach co 7- 10 dni każda: zakropić 1-2 krople na karczek z tyłu głowy, gdzie szczurowi ciężko dosięgnąć i nie zliże. Zastrzyki też są, ale niestety z rzadka zdarza się, że Ivermektyna w zastrzyku może poważnie zaszkodzić szczurkowi, krople są bezpieczniejsze. Należy tylko ostrożnie podawać, by zbyt mocno nie nacisnąć tłoka strzykawki bo cała zawartość wyleci naraz, na szczura albo na podłogę. Czasem wet podaje też od razu szczurkowi coś przeciwświądowego. Ivermektyna nie jest droga, jak kiedyś właśnie wylało mi się ze strzykawki i poszłam do najbliższego (innego) weta po prośbie, to za sporą ilość w strzykawce zapłaciłam jedynie kilka złotych
Wystrzegaj się preparatu o nazwie Frontline, dla szczurów bywa bardzo toksyczny a nie wszyscy weci to wiedzą i podają, a skutki potrafią być opłakane. Podobnie lepiej także żeby wet szczurka nie obsypywał żadnym preparatem w proszku, bo źle zaaplikowany – na sierść zamiast dokładnie pod włos na skórę, zostaje przez zwierzątko zlizany i może ono paść. Trudno upilnować szczurka by nie lizał, jak się wraca od weta autem czy tramwajem, a nawet wychodząc z gabinetu
Po 3 dniach od 1-szej dawki Ivermektyny trzeba klatkę i pokój zdezynfekować, np umyć mocno rozcieńczonym Domestosem i wielokrotnie dokładnie wypłukać.
Tkaniny wyprać na gorąco, ściółkę wywalić (pasożyty często właśnie w ściółkach i w sianie sprowadzamy do domu...). Drewniane wyposażenie – jeśli nie jest zaimpregnowane – można wyprażyć na gorąco w piekarniku
To czerwone w oczach/nosie to porfiryna; jest przejawem choroby, stresu
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
Alszwek
Posty: 3
Rejestracja: pt lip 10, 2015 10:57 pm

Re: Podrapana szyja

Post autor: Alszwek »

Dzięki wielkie za tak obszerną odpowiedź. W takim razie w poniedziałek idę do weterynarza.

P. S Z wypowiedzi rozumiem, że ten lek można dostać bez problemu u weta. Dobrze myślę?
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podrapana szyja

Post autor: unipaks »

Zazwyczaj weterynarz chce przedtem obejrzeć szczurka. Szczurek będący wtedy pod moją opieką już wcześniej był na wizycie u innego weta, a wobec niefortunnego wylania się leku najbliższy weterynarz życzliwie sprzedał mi potrzebną ilość :)
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
Alszwek
Posty: 3
Rejestracja: pt lip 10, 2015 10:57 pm

Re: Podrapana szyja

Post autor: Alszwek »

Już byłem u weterynarza. Szczur został zakropiony. Dostałem tez leki do podawania mu na skórę w domu.
Diego<3
Posty: 586
Rejestracja: śr lut 25, 2015 10:07 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Podrapana szyja

Post autor: Diego<3 »

A czy weterynarz powiedział ci co to jest? Czy to faktycznie świerzb lub pasożyty? Może ma pchły? :-\
W szczurzym niebie: Hero (moja mała iskierka),Diego, Montana, Hana Shrek, Bob, Jack, Blake, Michael.
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Podrapana szyja

Post autor: Tofcia »

To świerzb w czystej postaci.
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Diego<3
Posty: 586
Rejestracja: śr lut 25, 2015 10:07 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Podrapana szyja

Post autor: Diego<3 »

Lepiej zacznij to leczyć .Wypisal coś mocniejszego?
W szczurzym niebie: Hero (moja mała iskierka),Diego, Montana, Hana Shrek, Bob, Jack, Blake, Michael.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podrapana szyja

Post autor: smeg »

Diego<3 pisze:Lepiej zacznij to leczyć .Wypisal coś mocniejszego?
Przeczytałaś poprzednie posty? Szczur jest już leczony.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Diego<3
Posty: 586
Rejestracja: śr lut 25, 2015 10:07 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Podrapana szyja

Post autor: Diego<3 »

Chodziło mi raczej jakie leki wypisał? ;)
W szczurzym niebie: Hero (moja mała iskierka),Diego, Montana, Hana Shrek, Bob, Jack, Blake, Michael.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”