rany i kichanie

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
karmelina
Posty: 1
Rejestracja: pn gru 21, 2015 4:20 pm

rany i kichanie

Post autor: karmelina »

Mam szczurka dwa tygodnie. Od kiedy tylko go wyciągnęłam z pudełeczka strasznie się drapał i prychał (wygląda mi to na kichanie). Kupiłam go w zoologicznym, który nie dba o zwierzęta (bardzo mi go było szkoda)- mieszkał z 3 innymi szczurami w kwadratowym akwarium ok. 30x30x30cm, jeden stał na drugim w dodatku 2 miały połamane ogonki. Planowaliśmy dokupić mu w innym zoogloicznym towarzystwo, ale boimi się, że może to być zaraźliwe. Ściułka to trociny, sprawdzone już na innych zwierzątkach wcześniej i nigdy nie było problemu(chociaż kto wie? może tym razem trafił mi się alergik). Żywiliśmy go nasionami, słonecznikiem (bez soli, czy prażenia), pestkami dyni, świeżymi warzywkami. Wode podajemy zawsze przegotowaną. Klatki mamy dwie, w obu mieszkały zwierzątka, które zdechły ze starości, a nim wprowadził się nasz Sajgon dokładnie wszystko wyczyściłam (sodą, octem, kwaskiem cytrynowym, wrzątkiem, czyli bez detergentów). Byłam też u weta, ale wyśmiał mnie, że przychodzę ze szczurem, cyt. "Co mi tu pani przynosi? Proszę go uśpić i kupić nowego". Mam nadzieję, ze tak szczegółowy opis w czymś pomoże. Wstawiam zdjęcie: http://zapodaj.net/9e8281508f649.jpg.html
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: rany i kichanie

Post autor: ol. »

Szczurek może być uczulony na trociny, które dodatkowo pylą i nie są specjalnie polecane jako ściółka (szczury mają delikatny układ oddechowy). Chociaż na czas ustalenia co Twojemu dolega zrezygnuj z nich na rzecz ręczników papierowych (neutralny i polecany materiał, ale niepraktyczny, do częstej wymiany), albo inną ściółkę: drewniane kołeczki, zrębki, granulat z kukurydzy itp.
Szczurek może też mieć infekcję dróg oddechowych i stąd częste kichanie. Na pewno nie zaszkodzi podać mu coś wzmacniającego: vibovit, echinacea, beta-glukan. Jednak jeśli przez kilka dni się nie poprawi, lub oprócz kichania zwierzę ma wydzielinę z nosa, wydaje dźwięki typu chrumkanie, gumkowanie lub inne, to powinien osłuchać go weterynarz. Nie to g... na które trafiłaś; w dziale weterynarze możesz poszukać wetów, którzy znają się na szczurach. Warto mieć kogoś takiego, bo szczury to chorowite zwierzęta, a niestety nie każdy lekarz potrafi się nimi zająć.
Ranki na skórze mocno wyglądają na pasożyta, dlatego szczurek się drapie. Należy go odrobaczyć - można zastosować preparat dla psów i kotów stronghold albo advocate (NIE frontline, fiprex ani nic z podobną substancją bywają toksyczne dla szczurów !), albo ivermektynę, dostępną u weterynarza.
Najlepiej jak byś się przeszła z ogonem na ogólny przegląd do rzetelnego weta, szczury ze sklepu niestety często wymagają doprowadzenia ich do formy zanim będzie się można cieszyć ze zdrowego i zadowolonego pupila.
Po wyleczeniu jak najbardziej poszukaj pupilowi towarzysza tej samej płci. Szczury muszą mieć kolegę :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”