Strupek.

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Kałlach
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 25, 2016 7:59 pm

Strupek.

Post autor: Kałlach »

Witam wszystkich forumowiczów. Forum odkryłem dopiero dzisiaj i mam pytanie dotyczące mojego ogonka.
A więc zaczne moze od początku. Mój szczurek nazywa się Zuza ma około 9 miesiecy.

Jej Jadłospis :

Ogorki - Tylko surowe obrane ze skórki
Marchewka - Obrana surowa
Ziemniaki Gotowane bez przypraw -
Pomidor czasami
Banan po malym kawałeczku
Jabłko od swięta bo nie lubi
Sucha karma
Kalarepka czasami (bardzo żadko)

Moj szczurek nagminnie się drapał po brzuchu i po pleckach, Póltorej miesiąca temu byłem z nią u weta dostała zastrzyki przeciw robakom i na świąd ponieważ miała strupki. Dało to słaby efekt szczurek sie drapał troszke mniej , ale się drapał.
Około tydzień temu rozdrapała sobie skóre i powstał strupek. Oczywiście poszedłem odrazu do weta który dał jej znowu zastrzyk na robaki i przeciw świadowy oraz przeciw bakteriom do pyszczka. Teraz aplikuje jej samodzielnie w domu bo dostałem strzykawke z lekarstwem od lekarza. APLIKUJE jej w sposób nie stersujący dla szczurka o dziwo lek jej tak smakuje ze sama wypija określoną dawke. Niestety nazwy leku nie mam jak podać bo nazwa jest napisana tak nieczytelnie że nie idzie tego rozczytac.

Lekarz zalecił diete tzn wyeliminować smaołyki typu Dropsy,Krakersy itp i to zrobiłem je teraz tylko suchy chlebek, woda , suchy pokarm, banan + ziemiak i ogórek.

Pytanie mam teraz do was takie czy moge dalej podawać szczurkowi Zupki Gerber? w małych ilościach : łyzeczka od herbaty raz dziennie w porze obiadowej. I czy jest to możliwe zeby ona drapała sie przez te zupki?

Jest leczona 5 dni i dalej sie podrapuje i przyjmuje dalej lek ktory dostalem.

Dodatkowo ogonek spi na żwirku i po każdym sprzataniu zmieniam jej szmatki ktore robie z moich starych podkoszulek.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Strupek.

Post autor: Paul_Julian »

Przede wszystkim trzeba by sie dowiedzieć co to za lekarstwo dostała. Najlepiej zawsze pytac lekarza i sobie zapisywać razem z dawkowaniem. Warto prowadzić taki szczurzy dzienniczek.

Jesli to Ivermektyna ( przeciw pasożytom) to powinna dostać kropelkę na kark , i następną kropelkę za 10 dni. A potem jeszcze następną za 10 dni. Moze tez dostać ten lek w zastrzyku , ale wtedy tez co 10 dni , i potem następny zastrzyk za kolejne 10 dni.
Innym lekiem jest Stronghold - jest droższy, ale o wiele bardziej skuteczny , wystarczy 1 kropla i nie trzeba powtarzać.

Podejrzewam, ze po prostu nie dostała leku odpowiednio często, stąd nawrót choroby - Ivermektyna działa tylko na dorosłe osobniki.

Szczurki nie powinny dostawac zadnych dropsów, ponieważ zawierają za dużo cukru. Mogą dostawac ciasteczka dla gryzoni ( takie w kształcie poduszeczek) , ale takie zwykłe, żadne serowe. A najlepiej to dawać smakołyki typu banan, suchy lub ugotowany kawałek makaronu czy troszkę gerberka.

Moze sie też drapać od nadmiaru białka , ale w Twojej diecie nadmiaru nie ma - raz w tygodniu moze zjeść kawalek sera, twarożku lub mięska.

Masz możliwośc zrobić skan ew. dobrą fotkę z nazwą leku ? Moze sie komuś uda rozczytać.

I czy szczurka tylko sie drapie ? zauwazyłes moze jakies robaczki, białe paproszki ( szczególnie na kuperku) , strupki na uszach i nosie czy na ogonie ?

Antybiotyk wg mnie dostaje zupełnie niepotrzebnie. Nie ma sensu obciążać organizmu. Najlepiej byłoby podac stronghold i wytłuc wszystko raz a dobrze.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Kałlach
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 25, 2016 7:59 pm

Re: Strupek.

Post autor: Kałlach »

Dostała 3 razy Ivermektyna w zaszczyku. Nizej wkleje zdjecie z napisem na leku.


Ten Lek ze zdjecia podaje sie 0,1 ml do ust prosto.

http://imgur.com/sHp0FWU


Polecasz ten Stronghold ? sadzisz ze dal by rade pomoc?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Strupek.

Post autor: Paul_Julian »

Ten lek to Enrofloksacyna, standartowy antybiotyk. Nie łapię tylko po co go podawać. Jest niepotrzebny jesli szczurka nie choruje.

Ivermektynę powinna dostać 3 razy, ale co 10 dni.
Czyli pierwszy zastrzyk 1dnia, następny 10 dnia i ostatni 20 dnia. Jesli którys z zastrzyków był za pózno, np. 14 dnia , to pasożyty wróciły, i trzeba znowu podawac od początku.

Stronghold naprawdę daje dobre efekty, jesli podłożem sa pasozyty. Rzadko zdarza sie uczulenie na konserwanty w karmie.

Przede wszystkim warto by było pobrac zeskrobinę i zbadac pod mikroskopem na obecność pasożytów. Zeskrobina to pobrany przez lekarza kawałek futerka i naskórka.
Przejrzyj dokładnie szczurze futerko. Moze miec robaczki białe lub czerwonawe, przyklejone jajeczka do włosków, biały łupież. Charakterystyczne też są strupki/pogryzienia na uszach.

Napisz jeszcze jaką karme dajesz - może jest po prostu niezbyt dobra ?
Tutaj sa polecane karmy http://szczury.org/viewtopic.php?f=32&t=34608
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Kałlach
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 25, 2016 7:59 pm

Re: Strupek.

Post autor: Kałlach »

Ivermektynę wlasnie dostala 3 razy co 10 dni i nic. Zadnych robaczkow ani pogryzien nie widze. Bede musial widocznie jeszcze raz isc i powiedziec zeby zostala pobrana zeskrobina i zbadana przez lekarza. Do lekarza pojde po 10-tym bo zaczyna mi sie urlop no i wyplaty przychodza. Zastanawiam sie czy nie sprobowac tego Strongholda

Dzieki za odpowiedzi teraz ze spokojnym sercem moge jej podawac Gerberka.

Na poczatku jadla karme na kilogramy ale ok 3 dni temu temu zmienilem na Veltale Laga RAt Natture cos w tym stylu
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Strupek.

Post autor: Paul_Julian »

Versele laga Rat Nature :) To dobra karma.

Jest jeszcze możliwosc, ze szczurka jest uczulona na np. proszek do prania czy płyn do mycia klatki. Nie powinien byc mocno pachnący, a zamiast proszku warto użyć zwykłego białego/szarego mydła.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Kałlach
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 25, 2016 7:59 pm

Re: Strupek.

Post autor: Kałlach »

Jeszcze takie pytanko mam. Czy lepiej dawaj szczurkowi szmatki do zrobienia sobie gniazda czy moze zakupic sianko ? Chodzi mi tylko o miejsce w ktorym spi oczywiscie sciółka to zwirek a sianko bylo by zamiast szmatek
carola138
Posty: 176
Rejestracja: pn sty 24, 2011 1:18 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Strupek.

Post autor: carola138 »

Lepiej szmatki.W sianku może siedzieć jakieś dziadostwo i znów będzie problem ;)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Strupek.

Post autor: Paul_Julian »

Carola ma rację, w trocinach i sianku zawsze coś moze siedzieć.
Mogą być ręczniczki papierowe zamiast szmatek.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Kałlach
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 25, 2016 7:59 pm

Re: Strupek.

Post autor: Kałlach »

dzieki za informacje :P A jakiego buraczka moge dac mojej szczurce ? gotowanego surowego ? to samo sie tyczy brokulka prosil bym o rade bo chce jej urozmaicic dietke :p
Kałlach
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 25, 2016 7:59 pm

Re: Strupek.

Post autor: Kałlach »

A i jeszcze jedno pytanko. A jezeli chodzi o Soki to jakie moze pic ? Np mogla by wypic Bobofrut?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Strupek.

Post autor: Paul_Julian »

Soki są niepotrzebne. Najlepiej dawać owoce i warzywa. Większość warzyw spokojnie moze jesć i gotowane ( bez przypraw) i surowe.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Kałlach
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 25, 2016 7:59 pm

Re: Strupek.

Post autor: Kałlach »

A buraczka czerwonego to lepiej ugotowac prawda ? i moze dostac wiekszy kawalek czy raczej maly. I jakie twarozki moze jesc? tzn twarog zwykly , serek homogenizowany bo nie bardzo wiem jaki ten twarozek :p
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Strupek.

Post autor: Paul_Julian »

O rety, cały dzial Karmienie masz :D
Buraczek moze być surowy, jak najbardziej :) I mozesz dać taki kawałek jak np. połowa kciuka i potem zobaczysz czy zje. A co do twarożku, to najlepiej taki biały. W ogóle najlepsze jedzonka to sa nieprzetworzone, a taki homogenizowany czy Danone to nie bardzo. Oczywioscie nie sa to trujące rzeczy, ale lepiej np. dac orzeszka w skorupce. Od razu sobie ząbki stępi na takim orzeszku.
Trzeba tylko uważać na warzywa wzdymające ( czyli kukurydza, fasola, bób, groch). Lepiej nie podawać za duzo.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”