Czy to pasożyty? Mam się martwić czy mu przejdzie?

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Stricte
Posty: 5
Rejestracja: śr cze 28, 2017 7:27 pm

Czy to pasożyty? Mam się martwić czy mu przejdzie?

Post autor: Stricte »

Kilka tygodni temu kupiłam dwa szczury (mężczyzn :D), jeden z nich (prócz tego, że zachowuje się dziko) jest całkiem normalny. Drugi jednak ciągle się drapie, ma kroski na uszach i taki dziwny ogon (jakby ranki?). Poza tym jego sierść jest rzadka i miękka (nie taka jak pierwszego szczura). Ma też białe, malutkie kuleczki na futerku, które wyglądają jak kurz (Prawie w ogóle nie daję go do klatki, siedzi ze mną wiekszą część dnia, więc możliwe, że łapie kurz). Nie wiem czy mam iść z nim do weta, zwłaszcza, że nigdy tam nie byłam, nie wiem jaki jest.

To raczej nie przez uczulenie, bo od początku tak ma. Prócz tego nie wykazuje innych oznak - biega, bawi się.

Czy może mieć pasożyty? Co mu podać, jeżeli tak?
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy to pasożyty? Mam się martwić czy mu przejdzie?

Post autor: IHime »

Pasożyty to standardowy gratis ze sklepu, a twój szczurek ma typowe objawy.
Leczyć trzeba obu kawalerów, nawet jeśli drugi się nie drapie.
Trzeba iść do weta, koniecznie takiego, który zna się na gryzoniach, bo niestety taki od psów i kotów może nie wiedzieć, że niektóre leki na pasożyty są śmiertelnie niebezpieczne dla szczurów (np. fipronil, czyli wszystkie leki w sprayu!).
Bezpiecznie można podać Ivermektynę (wet musi obliczyć dawkę i podać ją w kroplach na kark lub w zastrzyku). Potem trzeba urządzić wielkie sprzątanie w domu (odkurzanie, pranie narzut, mycie i wyparzanie klatki), a po 7-10 dniach podać kolejną porcję leku na kark i powtórzyć sprzątanie. Dla bezpieczeństwa często podaje się trzecią dawkę po kolejnych 7-10 dniach. Lek jest tani.
Mogą też dostać Selamektynę (czyli np. preparaty dla kotów, które zawierają tę substancję), ale lekarz wet musi obliczyć i odmierzyć odpowiednią dawkę, bo cała porcja dla kota będzie oczywiście za duża. Ten lek podaje się raz i działa przez 6 tygodni. Oczywiście, trzeba też posprzątać.
Leczyć trzeba, samo nie przejdzie, zwierzak się męczy, a z czasem będzie jeszcze gorzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”