[MARTWICA] Strup, krwiak po zastrzyku - objawy i leczenie

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Dinusia
Posty: 352
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 12:19 pm

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: Dinusia »

Ja na martwice Solcoseryl dalam plamce i szybko sie zagoilo tylko teraz niewiem czemu nieodrastaja wloski :(
Ze mna Plamcia z plamcia na brzuszku Rati(kapturka blaze), Panda i Emka...Zagladajcie do mojej galerii! :D
GG:5641215
.....................................................................
Chomiczka Misia i wyjatkowy kot Mycior zawsze w moim sercu! :cry:
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: Arbor Vitae »

:/ jak jodyna moze szczypac skoro nie ma kontaktu z zywa tkanka?
a o solcoserylu slyszalem takze jakies pozytywne slowo...
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: krwiopij »

coz, ja nie uzywam nic, jesli ranka sie nie paprze... poki szczur tego nie rozdrapuje, jego organizm sam powinien poradzic sobie z gojeniem... ;)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Wadera
Posty: 163
Rejestracja: śr gru 03, 2003 7:02 pm

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: Wadera »

Dziwi mnie troche propozycja uzywania oxycortu (antybiotyk + steryd) na niezainfekowane rany. Antybiotyk nie ma na co pomoc, a sterydy spowalniaja tworzenie sie blizny, czyli gojenie (szczegolnie niekorzystne jest stosowanie ich prze dluzszy czas - skora staje sie cienka i przeswitujaca, a naczynka kruche)
W sytuacji uczulenia na zastrzyk steryd moglyby faktycznie pomoc, ale raczej nie po kilku dniach, a jedynie na początku, gdy owrzodzenie dopiero się tworzyło.

A jodyny nie stosuje sie na otwarte rany, gdyż:

"Jod jest silnym środkiem antyseptycznym stosowanym do odkażania skóry nieuszkodzonej. Działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo, drażni tkanki, wywołuje powierzchniową nekrozę (martwicę) posmarowanej tkanki. Dawniej drażniące działanie jodu wykorzystywano do polepszenia ukrwienia skóry i tkanki podskórnej, co przyśpieszało resorpcję wysięków zapalnych (skórę nad wysiękiem pędzlowano jodyną kilka razy dz.). Jod jest stosowany do obecnych czasów w formie 315110% roztworu w 70% lub 95% alkoholu etylowym (Solutio Iodi Spirituosa – jodyna; synonim Tinctura Iodi, nalewka jodowa). Jod reaguje z grupami aminowymi białek, hamując ich aktywność. Wyzwala również tlen z roztworów wodnych co uzupełnia działanie odkażające. Roztwory alkoholowe jodu denaturują białka strukturalne i enzymatyczne bakterii i grzybów. 7% roztwór jodu w alkoholu zabija bakterie w ciągu 15 sekund. Bezpośrednio na ranę można stosować wodne roztwory jodu w jodku potasu – płyn Lugola - Solutio Ioidi Lugoli (Solutio iodi aquosa Lugoli) lub wodny roztwór jodyny (1-2% roztwór). Preparaty jodu nie są praktycznie stosowane do odkażania z powodu właściwości korodujących jodu."

http://www2.pwsz.krosno.pl/~henroz/antisepticum2002.htm
Bestyj; Cessi; Kruca vel Foczka; Myszorek; Suska; Baryłka; Nerwusek... .. .
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: limba »

Ja tylko podaje to czego sama uzywałam i co zostało mi polecone przez weta...i pomogło...
i zgodze sie z krwiopijką ze jesli sie nie paprez to lepiej zostawic...
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
martwa
Posty: 616
Rejestracja: pt paź 03, 2003 1:53 pm
Kontakt:

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: martwa »

..popieram krwiopijkę - Bronx miał martwicę pozastrzykową w dwóch punktach, na obydwu "pośladkach" - zmartwiała tkanka odeszła niczym strup, rany powolutku same się zabliźniły i niepotrzebna była żadna interwencja z tym, że właściwe włosy na zmartwiałych plackach nigdy nie odrosły - wyłącznie biały puszek i tak Bronek ma do dziś.. tak więc przede wszystkim obserwować co się tam dzieje! :)
czasami po prostu brakuje kamieni
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: merch »

To ja tak tylko dla archiwum
1 jak suche można nie robić nic
2. na pewno nie stosować jodyny
3. Jesli jest zapalone lub ropieje to antybiotyk w sprayu ale raczej neomycyna niż oxycort , bo ten jest ze sterydami które uposledzają gojenie.
4. Solcoseryl nie powinien zaszkodzić.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Shady Lane
Posty: 279
Rejestracja: sob cze 04, 2005 4:53 am

Martwica - objawy i leczenie

Post autor: Shady Lane »

Jestem w trakci leczenia Lory.Od jutra będe dawać jej zastrzyki :
- Nootropil 0,05 ml
- Enrobioflox 5% 0,005 ml
- Dexamenthosan 0,05 ml

Czy po tych zastrzykach może się u małej pojawić martwica?
Jak rozpoznać, czy szczur ma martwicę i jak to leczyć?
Byłabym wdzięczna za wszelkie informacje, a jeżeli taki temat był, to uprzejmie prosze o podanie linku.
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: ESTI »

>>TU>TU>TU>TU>TU>TU FOTKA<<

Od siebie jeszcze dodam (swieze doswiadczenia), ze leczenie martwicy jest trudne i wszystko zalezy tez od charakteru szczurka. Ja teraz stosuje Chitopan, solcoseryl tez jest dobry.
Ostatnio zmieniony sob paź 01, 2005 9:18 pm przez ESTI, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: merch »

MOze zwlaszcza po enrobiofloksacynie , dlatego dobrze jest rozcieńczac sola do iniekcji przynajmniej 2 krotnie czyli jesli masz podać 0,2 ml to rozcieńcz co najmniej do 0,4ml a lepiej do 1 ml. Temat był , nawet kilka tematów . Czy naprawde masz dawac tak malo enrobiofloxu???Na ogól zalecana jest dawka 0,1- 0,3 ml 5% enrobiofloksacyny w zależności od masy szczurka i cięzkości choroby
Ostatnio zmieniony sob paź 01, 2005 9:23 pm przez merch, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: ESTI »

Wszystko tez zalezy od umiejetnosci podawania leku. Mam przyklady, kiedy wet papral robote i od razu robila sie martwica...natomiast u kilku wetow, taka rzecz nie miala miesca.

Aha, martwica nie robi sie tylko od baytrilu...Mika ma ja po ivomecu.
Obrazek
Shady Lane
Posty: 279
Rejestracja: sob cze 04, 2005 4:53 am

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: Shady Lane »

Tak, dokładnie tyle mam dawać

Ej, ja sie troche boje w takim razie to robić ... poszłabym do wetki niedaleko, żeby zrobiła, ale jutro nie przyjmuje ... nie wiem, jak ja małej dam trzy zastrzyki ...
Bardzo się boję tej martwicy ...napewno nie da się tego jakoś uniknąć?

P.S. Dzięki wielkie za linki :*
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: ESTI »

Shady Lane, czy Ty przeczytalas linki, ktore Ci podalam... :roll:
Najpierw przeczytaj, to co tu jest napisane (bo jest odpowiedz na Twoje pytanie), a pozniej linki...temat byl wielokrotnie omawiany. ;)
Obrazek
Shady Lane
Posty: 279
Rejestracja: sob cze 04, 2005 4:53 am

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: Shady Lane »

Dobra, w takim razie pytanie, na które tam nijak nie znalazłam odpowiedzi, choć czytałam wszystkie linki już dwa razy.
Czy jeżeli mam ten roztór przygotowany do zastrzyków, to czy taki można podać dopyszcznie, czy jakiś inny?
Wiem, że tak niezrozumiale to opisałam. Chodzi o to, że mam naszykowane dawki w strzykawkach, do zastrzyków. Więc jeżeli chciałabym dawać te leki, przynajmniej ten jeden, Enrobioflox, dopyszcznie, to czy musze iść od nowa do weta, żeby wydał Enrobioflox przeznaczony specjalnie do podawania dopyszcznego, czy moge podać ten, który mam juz w strzykawce, ew. rozcieńczony?
Na to pytanie odpowiedzi tam nie było, a jeżeli była, to znaczy, ze już najwyższa pora iść spać bo czajenie mi siada :)
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[MARTWICA] objawy i leczenie

Post autor: ESTI »

Hmmm nie jestem pewna...Enroxyl jest w tabletkach i taki podawalam dopyszcznie - najlepiej skonsultuj sie z wetem i wtedy bedziesz miala pewnosc.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”