[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
pegazus83
Posty: 6
Rejestracja: śr lis 09, 2005 7:10 pm

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: pegazus83 »

Witam wszystkich szczurzych wielbicieli! Mam ogromny problem z moim szczurkiem. Juz od jakiegos roku chodze z nim do weterynarza z powodu plam na skórze. Na początku bylo ich kilka.Czipi ciagle sie drapał, mial szybki oddech, często kichal,sapał, coraz wiecej sypiał, był osowiały, a miejscami agresywny-szczególnie jak sie go dotykalo w okolicach tylnych łapek. Weterynarz nafaszerowal go zastrzykami i skwitowal ze to prawdopodobnie alergia. Wizyta dała ulge Czipiemu zaledwie na 3 dni. Objawy wróciły ze zwojoną siłą. Byłam u weterynarza jeszcze 4 razy, potem poszłam do innego i nic nie pomoglo. Plamy rozlaly sie na całą skórę a sierść z niebieskiej stała sie pomarańczowa.. Nie wiem juz co moge jeszcze zrobić. Kocham mojego zwierzaka i chce mu pomóc bo boli mnie jak sie tak męczy..Pomóżcie mi, prosze..
pEgAzUs

ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: ESTI »

Trudno cokolwiek okreslic...ale na samym poczatku pomyslalam o grzybicy. Moze od tego te plamy. Oczywiscie byc moze, bo nie wiem jak te plamki wygladaja. Dodatkowo moze ma jeszcze pasozyty, dlatego kichanie, drapanie i osowialosc. To, ze reaguje agresja to normalne przy takim stanie szczura, bo cierpi, jest mu zle...sama nie bylabym zadowolona...
Ogolnie organizm jest oslabiony i wycieczony.

Piszesz, ze od roku chodzisz... :shock: to kawal czasu. Napisz jakie leki dostawala.

Pomysle jeszcze chwile, bo ja na razie nic innego nie przychodzi mi do glowy...czy te plamy sa wypukle?
Obrazek
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: WildMoon »

Napisz tez czym go regularnie karmisz i jakie podajesz mu smakolyki, bo to rowniez moze miec wplyw na jego stan zdrowia.
Jakiej uzywasz sciolki, czym myjesz klatke, itd.
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
Beeata
Posty: 923
Rejestracja: sob lut 28, 2004 12:48 pm

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: Beeata »

." a siersc stala sie pomaranczowa" A przypadkiem to nie samczyk a te plamy to pomarnczowe,cio?
"Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości." A .Einstein
pegazus83
Posty: 6
Rejestracja: śr lis 09, 2005 7:10 pm

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: pegazus83 »

ESTI-niestety nie jestem w stanie powiedziec jakie leki podawal wet- przewaznie ladowal po 2 zastrzyki(jeden w kark, drugi w miesnie) , ja dostalam clotrimazo do smarowania i jakis proszek do mieszania z woda. powiedz, bo jestem jeszcze niedoswiadczona w tych sprawach-czy wet powinien zrobic jakies badania krwi czy kału?bo w naszym przypadku ograniczyl sie tylko do wywiadu srodowiskowego..a co do plamek to nie sa wypukle- wygladaja raczej jak pomaranczowe piegi. moze faktycznie to grzybica??

WildMoon-Co do sciolki to zmienialam kilkakrotnie rodzaj podloza- najpierw stosowalam trociny ale wet powiedzial ze to wlasnie one mogly uczulac. potem przeszlam na siano ale objawy nie ustapily , a poza tym nieciekawie pachnialo w pokoju. potem na takie paleczki - w zoologicznm sprzedawca polecil je ale moja "kruszynka" unikala wtedy akwariumu jak ognia:( wiec ostatecznie wrocilam do trocin bo generalnie na nich Czipi czuje sie najpewniej. Akwarium myje pod goraca,biezaca woda- nie uzywam zadnych srodkow czystosci bo nie wiem czy moge. czy to zle? moze moglbys cos polecic?
a czym karmie?- no przewaznie dostaje gotowe karmy np. z vitapolu, ale czesto tez dostaje zolty ser(uwielbia go!:)) ostatnio zoledzie, no i generalnie wiekeszosc tego co ja mam na talerzu bo nie trzymam go w zamknieciu wiec czesto podjada to, na co ma ochote..

Beeata-Faktycznie Czipi jest samczykiem. I faktycznie plamy sa pomaranczowe, ale siersc tez zmienila barwe.
pEgAzUs

Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: Lulu »

[quote="pegazus83"]WildMoon-Co do sciolki to zmienialam kilkakrotnie rodzaj podloza- najpierw stosowalam trociny ale wet powiedzial ze to wlasnie one mogly uczulac. potem przeszlam na siano ale objawy nie ustapily , a poza tym nieciekawie pachnialo w pokoju. potem na takie paleczki - w zoologicznm sprzedawca polecil je ale moja "kruszynka" unikala wtedy akwariumu jak ognia:( [/quote]

to moze sprobowac bawelne (firma euro zoo, a nazywa sie to no smell)? trociny i sianko az za czesto przenosza swinstwa, a skoro zwirek jej przeszkadza?


[quote="pegazus83"]a czym karmie?- no przewaznie dostaje gotowe karmy np. z vitapolu, ale czesto tez dostaje zolty ser(uwielbia go!Smile) ostatnio zoledzie, no i generalnie wiekeszosc tego co ja mam na talerzu bo nie trzymam go w zamknieciu wiec czesto podjada to, na co ma ochote.. [/quote]

ser bym odstawila, tuczy, poza tym moze to alergia na bialko? nie dostaje zadnych warzyw ani owocow? no wazne tez jest co Ty jesz. ja swoim z talerza wyjadac nie pozwalam, bo nawet jezeli jem zrowe, dobre dla nich rzeczy to ja musze przyprawidz, a to dla szczura dobre nie jest...
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: ESTI »

Pomaranczowy lupiez to standard u samczykow i tym nie ma co sie martwic.

Jesli chodzi o badania, to malo wetow podejmuje sie tego u szczurkow, jesli juz to proponowalabym zrobic zeskrobiny naskorka lub strupkow, ktore sa na skorze. Wtedy po badaniach moze wyjdzie co w skorze siedzi.

Poczytaj tez >>tu>tu<< o grzybicy.
Obrazek
falka
Posty: 838
Rejestracja: pn paź 11, 2004 12:06 pm

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: falka »

Jeżeli nawet to nie jest alergia, to proponuję zmiany w diecie. Ser żółty nie jest zbyt zdrowy dla szczurków, ani to co my jemy też nie, zwłaszcza jeśli jest solone i przyprawione. U mojej szczurci alergia pokarmowa występuje po dropsach jogurtowych, które są przecież produkowane dla zwierząt, więc nigdy nic nie wiadomo. Powodzenia w leczeniu, trzymam kciuki!
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: Ania »

Pomarańczowy łupież powstaje na skutek nadmiernej ilości łoju na skórze, jest też, z tego co doczytałam, związany z nadmierną produkcją testosteronu u samców.
Może i nie ma się czym martwić, ale szczura to ewidentnie wkurza / swędzi. Z tym natomiast nhależałoby coś zrobić.
W wielu przypadkach pomaga kastracja.
Zeskrobiny, też powinno się zrobić (jak napisała Esti) i to na pierwszym miejscu, nawet dwukrotnie, żeby wykluczyć pasożyty.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Beeata
Posty: 923
Rejestracja: sob lut 28, 2004 12:48 pm

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: Beeata »

Szczur czasami jest agresywny bo pewnie jest w okresie dojrzewania,przejdzie mu to z wiekiem:))) Moj tez sie drapie niestety ,ale wierzcie mi ze nic nie stwierdzono u niego oprocz lupiezu . Ostatnio dowiedzialam sie ,ze na ilosc lupiezu wplyw ma to co szczurek je ,proponuje odstawic zolty serek i "ludzkie" jedzenie . Warzywa,sucha karma ,nieduzo nabialu itd. Nie chce cie martwic ale to nie zniknie ,chyba ze szczura wykastrujesz .To moj 3 samiec i jako pierwszy ma to swinstwo na skorze .
"Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości." A .Einstein
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: ESTI »

To moze ustalmy jakiego koloru sa te plamy?
Bo mi sie wydawalo, ze autor pisal o plamach i o lupiezu. :roll: A nie tylko o lupiezu, o tym bylo juz walkowane na forum...
Obrazek
Beeata
Posty: 923
Rejestracja: sob lut 28, 2004 12:48 pm

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: Beeata »

Esti ,zanim futerko robi sie obrzydliwe to na skorze jest pomaranczowy nalot ,wyglada o jak zolte plamy ,potem te swinsewka przerzucaja sie na futro bo szczur sie drapie i przenosi ( zeskrobuje to sobie ze skory) . Wet mowil ze zla ditea bedzie podwyzszala poziom hormonow wiec nalezy uwazac co da sie jesc szczurkowi. kapiele nie pomagaja.Wyglada to lepiej zaraz po myciu ,ale pozniej wraca ze zdwojona energia...niestety:-/
"Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości." A .Einstein
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: ESTI »

Dzieki Beata za wyjasnienie, ale ja wiem jak to wyglada, tez mam samca. ;)

Chodzi mi o to, ze autor napisal:
[quote="pegazus83"]Juz od jakiegos roku chodze z nim do weterynarza z powodu plam na skórze. Na początku bylo ich kilka.[/quote]
Wiec tu moje pytanie, jakie to plamy...bo jesli pomaranczowe, to problem z glowy, a jesli nie to moze byc np. grzybica...
Obrazek
Beeata
Posty: 923
Rejestracja: sob lut 28, 2004 12:48 pm

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: Beeata »

"Beeata-Faktycznie Czipi jest samczykiem. I faktycznie plamy sa pomaranczowe, ale siersc tez zmienila barwe. "
"Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości." A .Einstein
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[SIERSC I SKORA] plamy, alergia

Post autor: ESTI »

No i wszystko jasne...jak zwykle nie doczytalam. :oops:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”