Chore oko szczura chore szczury

Wszystko inne, czego nie można zakwalifikować do żadnego z podanych działów. Na przykład: kilka objawów, dotyczących ogółu zachowań chorobowych, czy niewydolność kilku organów, obejmujących zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
To jest dobry dział, jeśli nie wiesz gdzie możesz umieścić swój post - by najlepiej pasował.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
AsiaAsia98
Posty: 1
Rejestracja: pn lip 02, 2018 12:07 am

Chore oko szczura chore szczury

Post autor: AsiaAsia98 »

Witam. Od jakis dwoch miesiecy mieszkaja ze mna dwa samce Timon i Gargamel sa one rodzenstwem wzielam je jak mialy 2-3 msc z ogloszenia na portalu olx .Dotychczas wszystko bylo w porzadku szczurki czasami "poklocily " sie. w klatce ale uwazalam to za normalne . 4 dni temu rano podchodzac do klatki zobaczylam u Timona wielkie na pol pyska oko cale czerwone z jakims strupem na srodku galki ocznej i spuchnieta polowa czaszki . Szczurek wtedy byl bardzo osowialy nie chodzil nie mogl utrzymac rownowagi . Zabralam go do weterynarza ktory stwierdzil ze Gargamel jest sprawca i pogryzl Timonowi oko po czym zakropil mu je i dodal ze nie trzyma sie dwoch samcow w jednej klatce i wkoncu sie pozagryzaja i nawet kastracja nie pomoze . Nie znam sie kompletnie na tych zwierzetach sa to moje pierwsze szczurki ale czytalam ze wcale tak nie jest i sa osoby ktore maja po 6 samcow w jednej klatce .Ale wracajac do Timona po zakropieniu na drugi dzien oczko wygladalo lepiej przedewszystkim zmniejszylo sie i Timon mogl normalnie chodzic , utrzymywal rownowage i byl o wiele bardziej smialy i ruchliwy . Timona z Gargamelem odwazylam sie spowrotem umiescic w tej samej klatce ktorych oczywiscie bacznie obserwowalam , wedlug mnie zadnego konfliktu nie bylo Gargamel iskal Timona oraz lizal mu te chore oko tak jakkby chcial mu pomoc do dzis wszystko bylo ok ale wydaje mi sie ze Timonowi znowu spuchla polowa pyszczka z tym chorym okiem [img]<a%20href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/df2b054c ... ""%20/></a>[/img]
[img]<a%20href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/56e3fd8e ... ""%20/></a>[/img], wedlug mnie znow jest taki osowialy , i ma problem z rownowaga oraz zachowuje sie tak jakby nie mogl utrzymac jedzenia podaje mu je ja i troche sie musze nacwiczyc zeby wogole chcial podejsc. dodam takze ze gdy sie go gwaltownie zlapie strasznie piszczy a w dzien kiedy uleglo urazowi jego oko odczas gdy moj narzeczony wzial go na rece Timon go ugryzl co nigdy sie wczesniej nie zdarzalo .Do czego daze ? Dotychczas myslalam ze to faktycznie pogryzienie ale zastanawia mnie ich dziwne zachowanie poniewaz Timonowi nagle sie pogorszylo ale co najdziwniejsze z Gargamelem tez cos jest nie tak duzo spi , nie podchodzi jak sie otwiera klatke gdy go dotchne odwraca sie ode mnie i dalej spi oraz jedno z jego oczu jest mniejsze [img]<a%20href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/d2d3c568 ... ""%20/></a>[/img]
[img]<a%20href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/a8eb1123 ... ""%20/></a>[/img]
w dodatku z tego co wyczytalam maja objawy choroby co chwilke sie drapia lub myja , kichaja i glosno oddychaja .Jesli chodzi o podloze jakie stosuje jest to zwirek drewniany i od paru dni do niego dodaje im takze siano poniewaz wydaje mi sie ze sianko daje im cieplo . Prosze o pomoc bo martwie sie ze zsechna pomimo jutrzejszej wizyty u weterynarza chcialabym znac wasze zdanie na ten temat . Z gory przepraszam za chaotycznosc i nie zwiezlosc tekstu , tekst pisany w pospiechu .
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Chore oko szczura chore szczury

Post autor: ol. »

AsiaAsia98 skąd jesteś ? Wet nie wygląda na kompetentnego w temacie szczurów, więc jeśli to tylko możliwe znajdź takiego, który się zna i będzie w stanie pomóc.

Oko Tymona wygląda jakby uformował się w nim ropień, albo w wyniku wcześniejszego urazu, albo samoistnie. Na to nie pomoże jednorazowe zakroplenie sterydem. Oczko powinno być regularnie zakraplane antybiotykiem aż do wyleczenia (co najmniej antybiotykiem, być może potrzebne będzie coś jeszcze - nie jestem wetem). Przydałyby się też leki przeciwbólowe. W razie gdyby nie udało się w ten sposób powstrzymać ropnia (bo np. jest za głęboko), w razie perforacji, albo nawrotów może być nawet potrzebne chirurgiczne usunięcie oczka. I tak u szczurów jest możliwy taki zabieg, szczury bez oczka świetnie sobie radzą (zresztą jest spore prawdopodobieństwo, że Tymon i tak stracił już w nim widzenie).

Tu masz artykuły na te temat:
http://ratguide.com/health/eyes/corneal_ulcer.php
http://ratguide.com/health/figures/corn ... gure_1.php

Myślę, że gryzł po prostu z bólu, a brak równowagi i trzymania w łapkach pewnie wynikał z ucisku wewnątrz czaszki na jakieś nerwy albo mózg. Także działaj szybko i z kompetentnym wetem.

Co do oka Gargamela tutaj wygląda jakby miał je po prostu przymrużone, co się zdarza jak szczury polegują w fazie półczuwania. Z tego zdjęcia trudno ocenić czy dzieje się coś więcej. Jeśli nie ma żadnych wycieków, ani opuchlizny, to po prostu obserwuj. Możesz go też zabrać do weta z drugim szczurem, żeby to sprawdzić. Zresztą jeśli, jak piszesz, oba szczury mają też inne objawy, jest jak najbardziej wskazane, żeby oba zostały osłuchane. Kichanie i głośne oddychanie to niepokojące objawy, szczury mają wrażliwe układy oddechowe, jeśli się coś takiego dzieje, trzeba zdiagnozować przyczynę i leczyć, albo usunąć czynnik drażniący.
Siano usuń w pierwszym rzędzie - może pylić, powodując albo zaostrzając objawy oddechowe, mogą w nim być pasożyty (też do zweryfikowania u obu szczurów), a jeszcze przy chorym oczku zwiększa możliwość jego urażania. Jeśli chcesz dać szczurom coś ciepłego daj im polar pod dupki, grubsze hamaki. Żwirek jako ściółka całkowicie wystarczy, chociaż nie wiem czy na czas leczenia oczka nie zrezygnowałabym też z niego na rzecz bezpiecznych ręczników papierowych albo właśnie polaru.
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Chore oko szczura chore szczury

Post autor: ol. »

A jeszcze jedno, teraz kiedy Tymon ma problem z jedzeniem, podawaj mu mokre, niewymagające gryzienia (które pewnie nasila ból) posiłki. Możesz zrobić kaszkę, kleik, ugotować papkę z warzyw i kaszy, jeśli jako karmy używasz granulatu, można go rozmoczyć w wodzie i podać w ten sposób, albo zetrzeć na tarce i wymieszać z "gerberkiem". Przydatne w takich przypadkach są bezmleczne kaszki typu sinlac. Wszystko żeby utrzymać choruszka przy sile.
No i przy antybiotyku oczywiście flora bakteryjna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne / ogół objawów”