Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Wszystko inne, czego nie można zakwalifikować do żadnego z podanych działów. Na przykład: kilka objawów, dotyczących ogółu zachowań chorobowych, czy niewydolność kilku organów, obejmujących zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
To jest dobry dział, jeśli nie wiesz gdzie możesz umieścić swój post - by najlepiej pasował.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: nausicaa »

ojej, przykro mi[*]


tak, koniecznie weź drugiego szczurka, inaczej Czarna będzie smutna, bo szczurki to zwierzęta stadne. teraz jest bardzo dużo miotów dziale adopcje, na pewno znjadziesz. możesz też poszukać starszej szczurki w podobnym wieku. jest wątek transportowy, więc możesz spokojnie adoptować z innego miasta (święta idą, ludzie więcej jeżdżą). poczytaj sobie też o łączeniu szczurków:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: Nakasha »

Szczury to zwierzęta stadne, więc zdecydowanie potrzebuje towarzystwa. ;)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Hooda
Posty: 183
Rejestracja: śr maja 09, 2012 4:40 pm
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: Hooda »

Mam pytanie dotyczące wagi, mój szczur też schudł, dlatego myślę, że piszę w dobrym temacie.
3 tygodnie temu moje szczury zaczęły leczyć się na świerzb. Później pojawiły się problemy ze strupkami, dostały maść i chyba jest lepiej, ale dzisiaj zauważyłam, że jeden z moich szczurów stracił na wadze. Zrobił się naprawdę chudszy. Zdaje się, że je normalnie, chociaż nie jestem pewna, bo zawsze jadł mniej niż drugi. Czy możliwe, że jest to po prostu efekt uboczny po zastrzykach?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: Paul_Julian »

Najlepiej zacznij go ważyć np. co kilka dni. Jeśli zauwazysz faktyczny spadek w ciągu 2ch tygodni- idz do weta. Ile szczurek teraz wazy i w jakim jest wieku ? Jakies inne objawy ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Hooda
Posty: 183
Rejestracja: śr maja 09, 2012 4:40 pm
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: Hooda »

3 tygodnie temu był ważony, ma 300g, drugi 500. zawsze był dość mały, oba mają trochę ponad pół roku. innych objawów nie zauważyłam, ale gdy go chwytam to naprawdę czuję, że jest go mniej. w piątek idę z nimi na kontrolę to powiem, żeby go zważono. mam nadzieję, że może to "tylko" przez te antybiotyki...
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: Nakasha »

Antybiotyki na świerzb?... A jaką maść dostały? Na świerzb najlepsza jest ivermektyna w zastrzyku lub kropelkach. ;)

Co do chudnięcia, jest to prawie zawsze sygnał alarmowy i nie można tego "zostawić samemu sobie".
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Hooda
Posty: 183
Rejestracja: śr maja 09, 2012 4:40 pm
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: Hooda »

No dostawały zastrzyki, po pierwszym też jakąś tabletkę, weterynarz mówił, że antybiotyki, szybko pomogło. A na strupki mają oxycort (w tym też chyba jest antybiotyk z tego co czytałam).

O kurczę, to w piątek z nim lecę :(
majulina
Posty: 646
Rejestracja: ndz lip 15, 2012 11:59 am
Numer GG: 2708907

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: majulina »

a dajesz szczurkowi sinlac albo http://www.krakvet.pl/royal-canin-conva ... -2000.html to jest dobre i zawiera wszystko co potrzeba:D
nasz temat http://www.szczury.org/viewtopic.php?f= ... 3&start=45

Ze mna PUszysława NÓzia Rózia KOko i LOko

Mysia kochana, Loko (Sucharek) mój [*]
Awatar użytkownika
Hooda
Posty: 183
Rejestracja: śr maja 09, 2012 4:40 pm
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: Hooda »

O, nie słyszałam o tym, dziękuję :)
maciak
Posty: 4
Rejestracja: śr kwie 30, 2014 11:28 am

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: maciak »

Witam,
Przepraszam ze odswierzam stary temat ale mam problem ze szczurkiem. Ma 1,5 roku od lutego zaczal dosc znaczaco chudnać. Zaczne moze od poczatku. Na poczatku lutego zauwazylismy ze Scotty lezal w rogu klatni nie ruszajac sie za bardzo (Zawsze byl najbardziej ruchliwy z calej trojki braci) Zabralismy go szybko do Veta tam uznano iz ma problem z przysadka. Dostal steryd i witaminki i pod wieczor ruszal sie prawie normalnie. Troche dziwnie ruszal tylnymi lapkami ale nie wiele roznilo sie to od jego normalnego chodu. Po tym zaczal chudnac. Bylismy juz u wielu vetow i kazdy ma inne zdanie ale zadna opcja mu nie pomaga. Ogolnie wygladalo to tak ze po sterydach ok 5-7 dni wszystko jest dobrze a potem wraca do stanu z poczatku ze nie moze sie prawie wcale ruszac. Apetyt ma dosc duzy. Obecnie wazy ok 300g a waga poczatkowa byla ponad 500g. Juz nie wiem co robic. Obecnie dostaje jakes hormony na przysadke encorton jako steryd i co ok tydzien dodatkowy zastrzyk ze sterydem ale caly czas chudnie. Prosze o jakies rady bo naprawde nie chce go stracic. Widac w nim ewidetna chec zycia wiec naprawde chce zrobic wszystko co w mojej mocy aby go uratowac.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: smeg »

Samo chudnięcie i brak chęci ruchu to niezbyt wyraźne objawy, moim zdaniem nie sugerują guza przysadki. Do przysadki potrzebne byłyby problemy z utrzymaniem jedzenia w łapkach, czasem z równowagą.

Myślę, że warto byłoby mu zrobić badania krwi i moczu. Miałam szczura, który z grubaska stał się dosłownie skórą i kośćmi - po badaniach okazało się, że ma cukrzycę, wymagał specjalnej diety. Brak chęci ruchu połączony z częstym odpoczywaniem głową w dół (np. leżąc na półce), intensywne ruszanie boczkami przy oddychaniu - może sugerować chorobę serca.

Możliwe że ma zarówno problemy z przysadką, jak i jakąś dodatkową chorobę, bo sam guz przysadki nie powoduje chudnięcia.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
maciak
Posty: 4
Rejestracja: śr kwie 30, 2014 11:28 am

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: maciak »

Przepraszam, za malo uscislilem brak ruchu. On sie nie rusza bo nie moze. Ledwo jest w stanie glowke podniesc. Jak zaczyna mu sie pogarszac przestaje utrzymywac jedzonko w lapkach i ma takie wyprostowane wyciagniete do przodu. Potem tylne lapki wysiadaja i juz tylko lerzy na boku. Dostaje obecnie Dexafort i po ok 6h dosc znacznie mu sie poprawia. Niestety juz ponad 200g schudl a to mnie bardzo martwi :(
maciak
Posty: 4
Rejestracja: śr kwie 30, 2014 11:28 am

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: maciak »

Przepraszam ze post pod postem ale nie widze opcji edycji.
Na poczatku siadly mu przednie i tylne nozki, nie mogl utrzymac jedzenia w lapkach byl bardzo slaby i przewracal sie na boki, w krytycznym stanie rozkladal nozki do przodu, a ostatnio zwinal sie z bezwladu w litere C. Zaczal drastycznie chudnac od marca, a najgorzej w kwietniu. Dostaje leki na odbudowe miesni i duze dawki witaminy b i b12. Diagnozy byly rozne najpierw rak przysadki, potem zwyrodnienie i kazdy wet w tym zwyrodniwniu lub upadku na kregoslub dopatruje sie przyczyny chudniecia.

Dodatkowe pytanie:
W przypadku cukrzycy jaka najlepiej diete stosowac?
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: smeg »

Ok, teraz to rzeczywiscie wyglada na przysadke. Pisałeś, że dostaje "hormony na przysadkę". Jaki to dokładnie lek i w jakiej dawce? Powinien dostawać Galastop/Dostinex w dość dużych dawkach - 0,6 mg na 1 kg masy ciała co 3 dni (dla przeciętnego szczura to ok. 4 ml Galstopu lub 1/4-1/2 tabletki Dostinexu). To ten lek jest najważniejszy w leczeniu guza przysadki, steryd powinien być tylko wspomagający. Często jednak weterynarze boją się go podawać albo podają w zbyt małych dawkach, żeby miały szanse zadziałać.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
maciak
Posty: 4
Rejestracja: śr kwie 30, 2014 11:28 am

Re: Szczur mi schudł bardzo. Co robić?

Post autor: maciak »

Galastop napewno dostawal doustnie to pamietam. Przez 3 dni miał go brać niestety nie pamietam dawki. Potem była jakaś tabletka rospuszczona i mial dostawac 0,1mg dziennie zdaje sie ale moge sie teraz mylic. Tak czy inaczej dawka najprawdopodobniej byla zdecydowanie za mala bo wrocid do stanu bezruchu po 3 dniach wiec znow wrocil do sterydu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne / ogół objawów”