Pomocy! Szczur wymiotuje !

Wszystko inne, czego nie można zakwalifikować do żadnego z podanych działów. Na przykład: kilka objawów, dotyczących ogółu zachowań chorobowych, czy niewydolność kilku organów, obejmujących zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
To jest dobry dział, jeśli nie wiesz gdzie możesz umieścić swój post - by najlepiej pasował.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
aleksa98
Posty: 1
Rejestracja: ndz sty 06, 2013 10:37 pm

Pomocy! Szczur wymiotuje !

Post autor: aleksa98 »

Pomocy przed chwilą zauważyłam że mój szczur wydziela (wymiotuje) różowy płyn. Leży w klatce, zachowuje sie tak jakby go żołądek bolał, cały czas zachowuje sie jak by sie rozciągł, ma troche brzuch wzdęty. Kiedyś też coś takiego zauwazyłam tylko że nie wymiotował. Co mam robic ? Prosze o pomoc :-[
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Pomocy! Szczur wymiotuje !

Post autor: Paul_Julian »

http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=16878 Tu fragment : Zadławienie/zakrztuszenie

Masuj mu brzuszek i delikatnie poklep po pleckach i zapewnij spokój. Szczury nie wymiotują, pewnie coś mu wpadło do gardła.
Powinno samo przejść.
Z powodu budowy szczurzego gardła, prawdziwe zadławienie należy do rzadkości. Jeśli twój szczur sprawia wrażenie, jakby się dławił, najprawdopodobniej kawałek pokarmu lub inna substancja utknęła w jego gardle. Może to powodować krztuszenie się i ślinienie. Dławiący się szczur otwiera pyszczek i w charakterystyczny sposób kładzie po sobie uszy [zachowuje się bardzo podobnie do mającego mdłości psa – przyp. tłum.].

Tak długo, jak szczur może oddychać, nie rób nic poza dodawaniem zwierzakowi otuchy. Cokolwiek byś nie zrobił, by pomóc szczurowi, może pogorszyć sytuację. Zaklinowany w gardle kawałek pożywienia w większości przypadków w końcu zostanie wykrztuszony lub przełknięty. Możesz spróbować zaoferować szczurowi mały kawałek chleba, żeby sprawdzić, czy to pomoże przepchnąć zalegający w gardle pokarm do przełyku. Nigdy nie podawaj zwierzakowi miękkiego, zakalcowatego chleba, bo to może jeszcze zaszkodzić.

Jeśli twój szczur ma prawdziwe problemy ze złapaniem oddechu, a nie tylko trochę utrudnione oddychanie, możesz spróbować manewru Heimlicha [10]. Ściśnij energicznie boki szczura poniżej żeber w kierunku ku pyszczkowi.

Możesz też zastosować sposób wykorzystujący siłę odśrodkową. Jedną dłonią stanowczo przytrzymaj szczura wokół szyi, drugą schwyć go u podstawy ogona, żeby ci się nie wyślizgnął. Upewnij się, że nie ma dookoła żadnych przedmiotów leżących na wyciągnięcie ramienia. Unieś szczura nad głowę i szybkim ruchem opuść go w dół (mając wciąż wyprostowane ręce), tak, żeby znalazł się w pozycji łebkiem do dołu, ogonem do góry. Możesz powtórzyć ten manewr 3-4 razy, potem pozwól szczurowi odpocząć, sprawdź, jak oddycha i zobacz, czy nie widzisz w jego pyszczku obiektu, który spowodował zadławienie. Ta metoda jest niezwykle skuteczna w usuwaniu różnych przedmiotów lub śluzu z gardła szczura.

Jeżeli żadna z wyżej podanych technik nie pomaga, możesz objąć pyszczek szczura ustami i spróbować wyssać z niego obiekt torujący drogi oddechowe. Upewnij się, że nie zakrywasz także nosa szczura. Jeśli szczur wciąż ma duszności, podaj mu zastrzyk z deksametazonu.

Jeśli krztuszenie się i dławienie utrzymuje się dłużej niż przez 6 godzin, zabierz szczura do weterynarza. Możliwe, że w jego gardle utknął obiekt za duży, by szczur mógł go samodzielnie usunąć lub że pojawił się guz lub inny problem. Czasami choroby układu oddechowego mogą spowodować krztuszenie się i dławienie z powodu obrzęku dróg oddechowych i/lub dużej ilości wydzielanego śluzu.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne / ogół objawów”