[SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Wszystko inne, czego nie można zakwalifikować do żadnego z podanych działów. Na przykład: kilka objawów, dotyczących ogółu zachowań chorobowych, czy niewydolność kilku organów, obejmujących zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
To jest dobry dział, jeśli nie wiesz gdzie możesz umieścić swój post - by najlepiej pasował.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

[SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Post autor: katkanna »

Z obserwacji Ramzesa już od pewnego czasu zauważyłam, że miewa momenty szybkiego oddychania, robienia boczkami, a nawet czegoś jakby kaszlu lub napadów czkawki. Ramzesik już facet dojrzały, bo ponad 2 latka, więc zaczęłam podejrzewać infekcję dróg oddechowych, ale z oglądu i osłuchu u weterynarza nie wynikało, że płucka są zajęte. Jednak objawy nasiliły się: Ramzesik widocznie "faluje" podczas stresu lub po wysiłku. Jednak po uspokojeniu objawy ustają, czyli nie są to płucowe problemy z oddychaniem (miałam jedną szczurkę chorą na raka płuc i wiem, jak taka niewydolność oddechowa wtedy wygląda).

Pani dr postawiła diagnozę: wyraźna tachykardia i ogół objawów wskazuje na problemy sercowe, przypuszczalnie nadciśnienie. Dostaliśmy buteleczkę Prilium do roztworu 1 x dziennie i przykazanie, żeby się natychmiast zjawić, jeśli objawy się zaostrzą.

Pytanie moje jest takie: czy ktoś już leczył szczurki tym lekiem na serce, jakie są rokowania, czy stan się raczej ustabilizuje czy może pogorszyć? Podzielcie się doświadczeniami z leczenia szczurzych sercowców. Pani dr co prawda uspokajała, że szczury dobrze na ten lek reagują, ale wiecie jak to jest, serce matki drży z niepokoju ;)
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: [SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Post autor: IHime »

Ten lek jest często z powodzeniem stosowany u szczurów, chociaż u nas akurat jeszcze nie był w akcji.
Generalnie, szczury z problemami sercowymi żyły u mnie na lekach długo i szczęśliwie.
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Post autor: katkanna »

Będzie już tydzień jak aplikujemy Ramzesowi naszą mieszankę, niezbyt mu się to podoba, bo dostaje ją strzykawką do dzioba :D Porfiryna zniknęła, szczurek jest bardziej ożywiony i widocznie mniej się męczy, ale napady czkawki/ciężkiego oddychania wciąż jeszcze się zdarzają. Wiem, że lekarstwa na serce muszą swoje potrwać, żeby "ustawić" pacjenta. No nic, będę obserwować go dalej.
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: [SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Post autor: Cyklotymia »

Jako wet ludzki, powiem tyle: u ludzi też się stosuje, jest to lek na nadciśnienie. przy okazji działa ochronnie na nerki. Na niewydolność serca u ludzi stosuje się raczej inne ACEI, ale przyznam że nie wiem jak te inne leki z grupy ACEI działają na ogonki.

Dziubole dla Ramzesa, to jest lek przebadany dla ludzi, a jak wiadomo najpierw bada się na zwierzakach, więc dla szczurów też jest dobry :)
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Post autor: katkanna »

Eeeech no stosujemy, stosujemy... efekty na początku dobre, teraz jednak im dłuższy czas mija od ostatniej dawki, tym gorzej Ramzes wygląda. Futerko przerzedzone, ciężki oddech, porfiryna. Wieczorem po podaniu jest ożywiony, je i zachowuje się normalnie, niestety następnego dnia koło południa już nie ma apetytu :(
Byłam dzisiaj na kontroli i zwiększamy dawkę 2x. Zobaczymy, czy to pomoże.
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: [SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Post autor: Saaa »

ja jutro ide do weta z moim Wallym wlasnie boje sie choroby serca, bo ma podobne objawy jak Ramzes jak wychodzi z klatki to chwile pobiega i idzie spac. Jak sie zestresuje to grucha:( zaczynam sie bac. Powiedz mi ile kosztowaly cie wizyty u weta, ile kosztowal ten lek i na ile starcza. Z gory dzieki
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Post autor: katkanna »

Ten lek starcza na bardzo długo, bo tabletkę dzielisz na części i te części rozpuszczasz w wodzie. Ja mam buteleczkę 10 ml z rozpuszczoną 1/3 tabletki i podaję strzykawką po 0,1 - 0,2 ml dziennie. Czyli starcza na długo. Zapłaciłam 70 zł za całą dawkę, za badanie poza tym nic.
Dzisiaj (po podwójnej dawce) chyba poprawa - Ramzes miał ładniejsze futro, jest ożywiony, wychodzi z klatki, ma apetyt. Podałam wieczorem znowu podwójną dawkę, zobaczymy efekty.
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: [SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Post autor: Saaa »

Ja dostalam 2 insulowki z prilium i jedna z furosemidem bo tak jak mowilam problemy z serduszkiem
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Post autor: katkanna »

Poprzedni tydzień minął spokojnie. Do Prilium doszła tabletka furosemidu rano - rozpuszczam w serku, jogurcie albo rozciapcianym babanie 1/8 tabletki. W ten sposób Ramzes ładnie ciągnął aż do poniedziałku. We wtorek 2.12 zaczęło się pogarszać, wieczorem już ciężko oddychał, dostał też krwawienia z moczem :( Byliśmy przerażeni, Ramzes nie chciał za bardzo jeść ani pić, wmusiłam w niego trochę gerberka na palcu, zlizał ledwie ledwie, widać było, że się męczy. W środę rano byłam gotowa lecieć z nim do weta przed pracą, ale krwawienie ustało, więc poszłam po południu. Nie krwawił, ale nie jadł i nie pił, miał zmierzwione futerko, zaropiałe oczki, a boczki mu chodziły jak miech kowalski :-[ Byłam już przekonana, że to koniec, siedziałam w poczekalni zapłakana, bo byłam pewna, że idziemy na uśpienie... pani doktor obejrzała go dokładnie i powiedziała, że nie pozwoli go jeszcze uśpić, bo będziemy walczyć.

No to walczymy: dostał enrobioflox na infekcję dróg moczowych i digoksynę. Kwestia była prosta: albo się poprawi albo... na szczęście poprawa od wczoraj jest znaczna. Ramzes znowu się odżywia (boczki od razu zaokrąglone), futerko gładkie, zwiedza klatkę i wybieg. Oddech wciąż trochę nierówny, ale mamy świadomość, że już mu młodości żadne leki nie wrócą, można tylko zapewnić w miarę komfortowe i normalne życie. Powiem szczerze, wolałabym, żeby odszedł ze starości w hamaczku przytulony do kolegów niż w stresie na stole w gabinecie weterynarza, w cierpieniu.

Obecnie podajemy:

Prilium 2 kreski insulinówki x 1 dziennie
furosemid 1/8 tabletki 1 x dziennie
digoksyna 2 kreski insulinówki 1 x dziennie
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: [SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Post autor: Saaa »

biedny Ramzes ;( Trzymam za niego kciuki i nie puszczam. U mnie tez spora poprawa ;) Wally biega po domu juz nie siedzi non stop w gniazdku ;)
Wally dostaje:
prillium- 3 kreseczki insulinowki 1xdziennie
Furosemid- kropelka (mniej wiecej tez 3 kreseczki) 2x w tygodniu
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: [SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Post autor: katkanna »

Ramzes odszedł wczoraj w nocy. Ale nie wpadaj w panikę, bo on był już stary i to było raczej naturalne zejście. Śmierć miał spokojną, nie cierpiał. Podaliśmy mu digoksynę, kiedy pojawiły się duszności. Trzymam kciuki za Wally'ego.
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: [SERCE] Nadciśnienie, tachykardia

Post autor: Saaa »

bardzo mi przykro:( Najardziej boli jak odchodzi nasz przyjaciel :(
Trzymaj sie :-*
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne / ogół objawów”