Szczur osowiały i chudnie. CO ROBIĆ???

Wszystko inne, czego nie można zakwalifikować do żadnego z podanych działów. Na przykład: kilka objawów, dotyczących ogółu zachowań chorobowych, czy niewydolność kilku organów, obejmujących zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
To jest dobry dział, jeśli nie wiesz gdzie możesz umieścić swój post - by najlepiej pasował.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
kubisia
Posty: 13
Rejestracja: pt mar 22, 2013 1:26 am

Szczur osowiały i chudnie. CO ROBIĆ???

Post autor: kubisia »

Witajcie.

Nie piszę tu często bo zazwyczaj nie mam problemów ze szczurkami. Niestety tym razem jest inaczej. Od roku mam dwie samiczki (obie właśnie skończyły rok). Jedna to Mufka - haski, druga Betka - albinos i właśnie z albinoskiem mam problem. Od samego początku Betka jest spokojniejsza od Mufki bo Mufka to taka, że wszędzie jej pełno. Ale problem jest taki, że od 2ch tygodni Betka jest spokojniejsza niż zwykle, taka jakby osowiała, ma porfiryne na nosku i dziś dużą ilość na oczkach. Nie psika, ani nie widać by miała duszności. Gdy zauważyłam te objawy to przez 3 dni dawałam jej ciutke rutinoskorbinu, ale że nie było poprawy to tydzień temu poszłam z nią do weterynarza. Wet osłuchał ją, zmierzył temperaturę, powiedział, że w płuckach nic nie ma a temp. jest w normie i nic nie stwierdził. Dał mi jakiś lek w proszku na wzmocnienie i preparat do rozpuszczania w wodzie (nazwa APL B complex + prebiotic exotica). Mija tydzień od wizyty, a Betka nie ma żadnej poprawy. Co mnie dziwi je i pije, a jest strasznie chuda. Jak leży to tak jakby była zdechła, w dodatku z otwartymi oczami. Wchodzi na pięterko, ale np. nie goni już Mufki. Jest taka obojętna. Zachowuje się tak jakby była starym szczurem, a ma dopiero rok. Szczuraski od początku różniły się temperamentem i masą ciała mimo, że gdy były ważone to miały równą wagę, ale teraz Betka to chudzina, a Mufka grubas. Już nawet część jedzenia daje im osobno, ale Betka nie przybiera na wadze :-( Poza tym jedzenia mają na tyle dużo, że jest dla obu. Zupełnie nie wiem co robić i jak jej pomóc. Ewentualnie do jakiego dobrego weta od szczurków iść w Poznaniu. POMÓŻCIE!
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczur osowiały i chudnie. CO ROBIĆ???

Post autor: unipaks »

Czy ma problemy z wypróżnianiem, sika więcej albo mało, czy jest bolesność przy obmacywaniu brzucha? Zaobserwuj, czy na pewno daje radę jeść twardy pokarm. Tymczasem wspieraj ją miękkim jedzeniem, gotuj warzywa z indykiem np, zmiksuj, możesz zaciąganąć czasem jajkiem, dawaj rybę gotowaną. U weta można kupić saszetkę Convalescence Support dla kota - proszek do sporządzania papki z wodą, dodawaj papkę do jedzenia, możesz też dawać namoczony zmielony lub roztarty na proszek granulat.
Nasza szczura nawet nie kichała, a płuca miała całe w ogniskach zapalnych.
Warto, póki mała jest jeszcze w miarę silna, zrobić choćby RTG
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Szczur osowiały i chudnie. CO ROBIĆ???

Post autor: ol. »

Szczurka potrzebuje rozpoznania przez dobrego weta, niestety objawy są tak niespecyficzne, że przez forum nie da się nic powiedzieć. Wybierz się z nią jak najprędzej do dr Hanny Lisieckiej (http://www.kobrawet.pl/kontakt.html - uwaga: wizyty są na zapisy). Dr jest jednym z najbardziej polecanych wetów od szczurów w Poznaniu. Mam nadzieję, że pomoże.
Ja mogę tylko podsunąć, że do podkarmienia chudzinki przydadzą się kaszki dla dzieci: sinlac, holle, babysun i inne (ważne żeby były bezmleczne, żeby nie wyołały rozstroju żołądka), odżywka dla psów Convalescence Support, a także gotowane lekkostrawne ryże i kasze: jaglana, jęczmienna - co szczurka lubi. Ale to oczywiście nie wyeliminuje przyczyny chudnięcia i osłabienia, do tego konieczna jest właściwa diagnoza weta i leczenie. Powodzenia :)
kubisia
Posty: 13
Rejestracja: pt mar 22, 2013 1:26 am

Re: Szczur osowiały i chudnie. CO ROBIĆ???

Post autor: kubisia »

jesteście kochani, dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Już wczoraj czytałam na forum dr Lisickiej i jutro od rana będę do niej dzwonić i próbować się dostać. Aha odpowiadając na pytanie, wydaje mnie się, że mała kupka i siusia normalnie, siuski ma tylko bardziej śmierdzące, ale to chyba od tych specyfików które dostaje. Nic ją chyba też nie boli bo przy chwytaniu itp. nie popiskuje. Jakby Wam jeszcze przyszło coś do głowy to piszcie, każde zdanie i rada są dla mnie ważne. Do usłyszenia.
kubisia
Posty: 13
Rejestracja: pt mar 22, 2013 1:26 am

Re: Szczur osowiały i chudnie. CO ROBIĆ???

Post autor: kubisia »

Hej.

No to jesteśmy umówieni na czwartek do dr Lisieckiej... Dam znać po wizycie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne / ogół objawów”