dziwne"coś"

Wszystko inne, czego nie można zakwalifikować do żadnego z podanych działów. Na przykład: kilka objawów, dotyczących ogółu zachowań chorobowych, czy niewydolność kilku organów, obejmujących zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
To jest dobry dział, jeśli nie wiesz gdzie możesz umieścić swój post - by najlepiej pasował.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
emiemi
Posty: 48
Rejestracja: pn lut 03, 2014 11:07 pm
Lokalizacja: Wrocław

dziwne"coś"

Post autor: emiemi »

witam,
dzisiaj zauważyłam u szczurci (samiczka) między nogami coś dziwnego (niżej link). Niestety do weta mogę pojechać z nią dopiero w poniedziałek. Wczoraj cały dzień były we dwie same, czy możliwe, że druga samiczka (są już razem od 1,5 roku) ją "dziabnęła"? Ktoś wie może, co to może być? ;/

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=56EDFD73
Ze mną: Cassie i Dropsik <3~~
W pamięci: Emi <3~~
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: dziwne"coś"

Post autor: Paul_Julian »

Z tego zdjęcia nic nie widać :( Mozesz opisac jak to wygląda, i czy szczurka jest po sterylce? Moze udaloby się zrobic lepsze zdjęcie ? Ktos mógłby szczurkę przytrzymać do góry brzuszkiem, a Ty byś cykneła fotkę ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
emiemi
Posty: 48
Rejestracja: pn lut 03, 2014 11:07 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: dziwne"coś"

Post autor: emiemi »

nie jest po sterylce. Nie miała nigdy żadnych operacji/zabiegów. Nie chorowała na nic (poza 1 zapaleniem oskrzeli z rok temu). Ma ok 2 lat i 2 miesiące. Zaraz postaram się zrobić dokładniejsze zdj.
Ze mną: Cassie i Dropsik <3~~
W pamięci: Emi <3~~
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: dziwne"coś"

Post autor: Paul_Julian »

Jeżeli to wygląda jak by coś jej wystawalo z pochwy, to musisz to nawilżyć choćby olejem ( zeby nie było suche) i jechac do lecznicy dzisiaj. Może to być wypadnięta macica, albo guz, który się wypchnął na zewnątrz. Trzeba to wepchnąć delikatnie z powrotem ( czasem potrzebna jest operacja), inaczej tkanka obumrze.

Tu zajrzyj ( jest zdjęcie) http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=3229
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
emiemi
Posty: 48
Rejestracja: pn lut 03, 2014 11:07 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: dziwne"coś"

Post autor: emiemi »

Ze mną: Cassie i Dropsik <3~~
W pamięci: Emi <3~~
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: dziwne"coś"

Post autor: Paul_Julian »

Wygląda na wypadnięte narządy/ ew. guz :( polóz na tym wilgotny kompresik i dzwoń szybko do lecznicy 24h. Opisz wszystko dokładnie ( powiedz, ze to moze być wypadnięty narząd) i poczekaj co powiedzą.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
emiemi
Posty: 48
Rejestracja: pn lut 03, 2014 11:07 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: dziwne"coś"

Post autor: emiemi »

właśnie w najgorszym momencie się to wydarzyło, bo nie dość, że jesteśmy ponad 50 km od miasta, to jeszcze weekend;/. Tam, gdzie jestem, to mam jedynego weta (nawet nie wiem, czy zna się dobrze na szczurkach) i to ok 15 km od domu. Spróbuję jutro z nią tam pojechać :(.
Ze mną: Cassie i Dropsik <3~~
W pamięci: Emi <3~~
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: dziwne"coś"

Post autor: Paul_Julian »

To moze zadzwoń chociaż tylko i zapytaj co możesz zrobić "domowym sposobem" ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
emiemi
Posty: 48
Rejestracja: pn lut 03, 2014 11:07 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: dziwne"coś"

Post autor: emiemi »

zadzwoniłam właśnie i mało uprzejmy pan, jedyne co powiedział to, że nic nie mogę zrobić...
Ze mną: Cassie i Dropsik <3~~
W pamięci: Emi <3~~
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: dziwne"coś"

Post autor: Paul_Julian »

:/
Pewnie konieczna będzie sterylka ( a konkretniej kastracja samicy).
Znalazłem na allo ( tak samo można postąpić jesli to jest wypadający guz):
http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?p=171351#171351
Wypadanie narządów rodnych zdarza się u samic najczęściej po porodzie. Także w późniejszym okresie życia, ponieważ mięśnie nie trzymają już tak dobrze. Jeśli narządy rodne wypadną młodej samicy (powiedzmy przed 1,8-2 rokiem życia) to jest to związane m.in. z patologicznymi zmianami genetycznymi lub ropomaciczem (które swoją drogą też podobno zdarza się niezwykle rzadko u młodych samic).

Wypada najpierw pochwa, kolejna jest macica. Nawet widziałam, macica jest bledsza, grubsza, wyraźnie odznacza się na tle całego "przewodu", który może wypaść.

A teraz obsługa takiego szczurka.

- Absolutne i pod żadnym pozorem nie polewamy wypadniętego odcinka niczym dezynfekującym, a już w szczególności niczym z alkoholem, wodą utlenioną czy nie daj boże, jodyną. :!:
Zetniecie tylko białko, a tym samym uniemożliwicie uratowanie tego odcinka np. za pomocą podwiązania go w środku.

- Jak najszybciej pędzić do lekarza. :!: :!: To jest naprawdę ważne, ponieważ im mniejsza część wypadnie i im lepiej ją nawilżymy (nie zabrudzona i nie zeschnięta), tym większe są szansę, że uda się włożyć ten odcinek do środka i za pomocą podwiązania wewnątrz załatwić sprawę raz a dobrze i myszy nie trzeba będzie kastrować.

- Tak jak myślałam, część znajdującą się na zewnątrz trzeba koniecznie nawilżać, często i porządnie. :!:
Być może dzięki temu będzie można to włożyć z powrotem. W warunkach domowych mało kto ma płyn do usg, ale większość powinna mieć zwykłą sól fizjologiczną. W ostateczności można polewać zwykłą przegotowaną chłodną wodą.

- Nie wpychać samemu wypadniętego odcinka do środka :!: Tylko wet może zadecydować, czy można, jak i kiedy.

- Zmienić ściółkę na ligninę i najlepiej trzymać samiczkę oddzielnie, w transporterze/chorobówce.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
emiemi
Posty: 48
Rejestracja: pn lut 03, 2014 11:07 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: dziwne"coś"

Post autor: emiemi »

Udało pojechać się do weterynarza (jedynego w okolicy). Okazało się, że wypadły jej narządy rodne). Jest pod narkozą i wet zdecydował z powrotem na miejsce jej włożyć...
Ze mną: Cassie i Dropsik <3~~
W pamięci: Emi <3~~
Awatar użytkownika
emiemi
Posty: 48
Rejestracja: pn lut 03, 2014 11:07 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: dziwne"coś"

Post autor: emiemi »

Właśnie jesteśmy po zabiegu. Wet w ogólnym znieczuleniu włożył jej narządy różne na miesjce i zaszły. Mam pytanie, czy jest jakaś możliwość, żeby Szczurcia nie gryzła szwa? Narazie jest ok, bo leży tylko po zabiegu, ale wet mówił (i wiem już z doświadczenia), że przeważnie Szczurki gryzą szwy. Wet powiedział, że jeśli przegryzie, to dostanie się zakażenie, znów wszystko wyleci i już nic nie będzie można wtedy zrobić...
Ze mną: Cassie i Dropsik <3~~
W pamięci: Emi <3~~
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: dziwne"coś"

Post autor: Paul_Julian »

Najlepiej zrobić kołnierzyk z kliszy rtg, takie 3/4 koła . Jak nie masz kliszy, to moze być z folii grubej takiej jak okładki na zeszyty czy kopertka na CD. Od biedy to z kartonu grubego nawet.
Tu jest instrukcja http://ratballs.com/RatTails/Tails084.html
W srodku musi byc wyłożone plastrem samoprzylepnym.
Najwazniejsze to sa 1sze 3 dni.
Tu jeszcze jest sposób "na rolkę" http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=851
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
RudaWilczyca
Posty: 54
Rejestracja: wt lut 02, 2016 12:12 am
Lokalizacja: Rzeszów

Re: dziwne"coś"

Post autor: RudaWilczyca »

Wiem, że pewnie nic mądrego do wątku nie wnoszę ale posyłam ciepłe mizianka i życzę zdrowia szczurce ^^ I trzymam kciuki <3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne / ogół objawów”