Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Wszystko inne, czego nie można zakwalifikować do żadnego z podanych działów. Na przykład: kilka objawów, dotyczących ogółu zachowań chorobowych, czy niewydolność kilku organów, obejmujących zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
To jest dobry dział, jeśli nie wiesz gdzie możesz umieścić swój post - by najlepiej pasował.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Enro od dzisiaj wznowione. Steryd do kiedy powinien działać? Kabergoline 0,5mg dostała wczoraj, po czym jej się pogorszyło, dzisiaj po sterdzie wróciła na właściwe tory. Steryd może wyleczyć? Czy to tylko pomoc na chwile?
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Problem jest z tą jedna łapką z tyłu, a w zasadzie całą kończyną. Zauważyłem, że jak chce ją przewrócić na prawą stronę to się nie daje, jak mi się uda to za chwile się odwraca w ułamku sekundy, w przewróceniu na lewą stronę wystarczy popchać ją palcem i już leci i ma problem z wstaniem. Ta jedna łapka jest jakby wyłączona, jak chodzi na początku to skacze tylko na jednej łapce, czym dłużej spaceruję tym z czasem uruchamia łapkę i po półgodzinie chodzi już wolno, ale płynnie. Tak jak porażenie tej strony. Tak samo w klatce jak chodzi i znajdzie jakąś górkę usypaną to od razu się przechyla na lewą stronę i spada. Jak śpi to też tylko na tej lewej stronie.

Widać to na filmiku;
https://www.youtube.com/watch?v=TTzI4J9fdWY

Można to jakoś leczyć? Skoro na kabergoline średnio reaguje, a steryd to pomoc tylko na chwile?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Podawaj steryd codziennie. Łapkę warto delikatnie ćwiczyć i masować. Tak jak tutaj w poście o paraliżu lapki po zastrzyku:
http://szczury.org/viewtopic.php?p=708131#p708131

Nie jestem w stanie Ci powiedziec jak długo trzeba podawac steryd, zeby pomógł stabilnie. Udar czy wylew to własnie takie porażenie. U ludzi zresztą jest identycznie. Zdarza sie że czlowiek czy zwierzak nie przeżywa udaru. A często kończy sie czasowym lub stałym paraliżem jednej strony. Wtedy własnie jest przekrzywiony lebek, zwierzak np. nie widzi na jedno oko, ma problem z jedną stroną ciała, wibrysy nie reagują na dotyk itd.
U ludzi jest podobnie. Muszą ćwiczyć, żeby wrócić do formy, często mają wykrzywioną część twarzy lub nie panują nad nią.

Jesli steryd działa - podawaj. Tak samo wit. B. BYc może to wystarczy zamiast kabergoliny ( byłoby super). Nie ma co wybiegać w przyszłośc w takich przypadkach, po prostu działaj teraz i ciesz się , ze pomaga.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Dexafort na ile powinien wystarczyć? Działanie?
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Druga jest sprawa jeśli chodzi o dawkę witaminy b, moje tabsy które jej podaje to jedna tabletka ma około 400% dziennego zapotrzebowania. np b12 10 mikrogramów, b1 500 mg, b2 6 mg. To nie zbyt dużo?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Niestety nie pamiętam, czy dexafort jest kilkudniowy czy 24 h :( Sa takie działające i tydzień, ale wet powinien wiedzieć.
Tutaj http://citovet.pl/pl4/index.php?p=produ ... afort-8482; jest napisane, że podanie sterydu można powtórzyć po 7 dniach, więc to raczej taki dłużej działający.
Mozna podawac codziennie steryd w tabletkach : 2 x dziennie 1/4 tabletki Pabi-dexametason albo encorton.
Jesli chodzi o wit. B, to widziałem dawkowania i po 1 tabletce i po 1/2 tabletki. trudno porównać zapotrzebowania szczurków i ludzi, bo często im mniejszy zwierzak tym większa dawka potrzebna :) U starszych zdrowych szczurków mozna dawac mniejsza dawkę, ale dodac np. glukozaminę.
Szczurka teraz potrzebuje tych witamin i nie sądzę, zeby było to za dużo. Nie zastanawiałem sie nigdy nad tym, polegam na dawkowaniach z forum/netu.
Weterynarz moze tez podac wit. B w zastrzyku, ale nie wiem jak długo to działa.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Właśnie uspilismy nasza kochaną wiewiórke :( wróciłem z pracy, wziąłem ją na ręce i juz się przelewala, nie było mowy o chodzeniu. Rzucała się w śnie jakby miała zły sen, wykrecala się. Oczy zaklejone. Niestety nigdy się nie dowiemy co jej było. Dzięki za wszelkie porady.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

O rany, biedactwo :( A tak liczyłem, ze coś się uda :(
Jedyna mozliwosc sprawdzenia to sekcja , razem z otwarciem głowy, ale nie kazdy weterynarz chce sie tego podjąc. jest calkiem mozliwe, że mogła to być przysadka, spory guz, który już nie reagował na leczenie. A może coś innego z neurologią, coś w mózgu ...? Czasem nigdy sie nie dowiemy.
Ale zrobiłes co sie dało, i naprawdę dzielnie walczyliście. Bardzo mi przykro :(
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne / ogół objawów”