Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Wszystko inne, czego nie można zakwalifikować do żadnego z podanych działów. Na przykład: kilka objawów, dotyczących ogółu zachowań chorobowych, czy niewydolność kilku organów, obejmujących zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
To jest dobry dział, jeśli nie wiesz gdzie możesz umieścić swój post - by najlepiej pasował.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Witam, mam problem z moją szczurką. Jeszcze dwa dni temu biegała i się bawiła, dzisiaj wziąłem ją na ręce i się przechylala z boku na bok, gdy położyłem ją na podłodze to główka była pochylona ku lewej stronie i zaczęła chodzić, kręcić większe okręgi. Tak jakby nie mogła iść na wprost, kręciła to coraz większe okręgi. Dałem jej do sinlaca sproszkowana witaminę b. Jutro rano jak tak dalej będzie pojadę do weta. Co to może być? Jeżeli chodzi o zapach z ucha to nie czuje nic.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Moze byc coś z przysadką, albo błędnikiem. Najlepiej jakbys jeszcze dzis pojechał do weterynarza, takie zmiany lubia szybko postepować. A jutro to już koniecznie, nawet jeśli nie będzie objawów.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Minął tydzien. Dostała od weta 7 dni temu
Endrobioflox 5%
DEXA-JEXT 2mg/ml
Milgamma

i do domu na 10 dni
Endrobioflox 10% doustny

Zero poprawy nawet po sterydzie, wczoraj dałem jej też dawke 0,5 mg kabergoliny i też zero poprawy.
Dziś szczurek już ledwo chodzi, wywaraca się, głównie tyłek go przechyla. Większość dnia śpi. Apetyt ma duży, zjada całą strzykawkę 20 ml gerbera i dalej chce. Niestety je tylko papki, bo nie jest wstanie złapać cokolwiek w łapki, chociaż myje się ładnie. Macie jakieś pomysły? Dużo czasu chyba nie zostało. Mam jeszcze galastop, ale tylko 1 ml, no i drugie 0,5 kabergoliny.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Mozesz jak najbardziej dac nawet więcej kabergoliny/galastopu. Nie zaszkodzi na pewno.
Czy kabergolinę brała wcześniej, czy dopiero teraz była 1sza dawka? jesli dopiero teraz - to daj jej to co masz, a jutro postaraj sie załatwić więcej.Podpytaj na Alloszczur, albo na szczurzej grupie https://www.facebook.com/groups/szczurki/?fref=nf Mzoe być najszybciej.
Galastop jest okropny do podania, bo jest oleisty, ale moze się uda bezposrednio do pysia powoli wstrzykiwać, albo z gerberem. Nie musi naraz dostać calej porcji, może być na 2-3 razy. Jak nie galastop/kabergolina to moze chociaz Bromergon.
Pierwsza dawka musi byc jak najwieksza , tu masz dawkowanie http://szczury.org/viewtopic.php?f=168&t=40039
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Był to pierwszy raz i jedyny, dostała Cabaser poł tabletki czyli 0,5 mg kabergoliny (dawka uderzeniowa, bo waży 300g), ale po 24h zero poprawy, zostało mi 1 ml galastopu i 0,5 mg kabergoliny. Czyli podać to jej w takiej samej dawce? W zasadzie nie mam nic do stracenia.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Czasem nie ma poprawy po dobie, ale na pewno tak jak mówisz - nie ma nic do stracenia. Moze spróbuj podac resztę kabergoliny - łatwiej podac niż galastop.
Moja wetka mówiła, ze niektore szczury to biorą 1 mg minimum niezależnie od wagi, a bywa że i więcej.
Powinno sie podawać co 3 dni, ale mój Igorek miał dawkowanie na poczatku 3 dni pod rząd 0.5 mg, i dopiero potem zmniejszane.
Myślę, ze w takiej sytuacji jak u Ciebie warto postawić wszystko na jedną kartę, bo za duża dawka kabergoliny na pewno nie zaszkodzi.
Oczywiście, moze być też tak, ze nie pomoże i wtedy problem jest gdzie indziej :( Choćby jakis wstretny guz w główce ( nie w okolicy przysadki).
Trzymam kciuki!
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

https://youtu.be/TzdpwNXU7YM taki jest stan szczurka...

Zastanawiam się czy dzisiaj podać mu kaberlogine czy jutro po upływie tych 3 dni.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Wiesz co, nie jest chyba tak żle na tym filmiku. Wydaje mi sie , ze wygląda lepiej niż po Twoim opisie sprzed kilku dni. Wyraznie widac , ze chodzi ( nie pełza). Powolutku, ale uparcie podnosi nózki i nie wywraca się. Ma skręcony łebek, i na to musi dostawać steryd , podawaj tez 1x dziennie 1 tabl. wit. B complex (to na neurologię). Skręcony łebek moze sie wyprostowac, ale niekoniecznie - tym nie ma co sie przejmować. Moze to miec też wpływ na to, ze szczurek nie będzie chodzić idealnie prosto, ale to tez nie problem.

Jesli faktycznie jest poprawa - moze daj kabergolinę jutro ?

Dla porównania podrzucam filmiki z moim Igorem :
Kilka dni przed 1sza dawka kabergoliny : https://youtu.be/jMIYWnZUT9k Filmik nagrałem, bo zaniepokoiło mnie nieprawidłowe oddychanie, potem stan sie pogorszył całkiem i dałem cabaser.
2 dni po 1szej dawce kabergoliny: https://youtu.be/3jdzqWVEQF8 - na koncu filmu widać , że zupełnie nie radzi sobie z chodzeniem, a to i tak była poprawa.
po 5tej dawce : https://youtu.be/rIb8Z9tcsvg
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Twój bardzo ładnie je... Moja gdyby nie ja mogłaby się utopić w jedzeniu. Wsadza całą głowę i łąpki. Karmię ją tylko ze strzykawki jakieś 20-30 ml gerbera je na raz i chce jeszcze.

Stan krytyczny był w czwartek, zastanawialiśmy się czy jechać do weta czy kabergolina.
Tak wyglądała przed podaniem kabergoliny 0,5mg w czwartek:
https://www.youtube.com/watch?v=_pA0pm6J0zs
Była nabrzmiała, oczy miała przymknięte, ogolnie osowiała. Czytając forum nastawiałem się na szybki efekt po 5-10h jak u wiekszości.

Jutro prawdopodobnie podam jej drugie 0,5mg
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

A masz może filmik jak Igorek chodzi po płaskim po 5+ dawce?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Niestety nie, to sa jedyne filmiki z nim jakie mam. Ale do końca życia sie trochę przewracał i pełzał ( niedowład tylnich łapek), nie trzymał jedzonka w łapkach,ale zdarzało mu się dociskać łapką i tak jeśc.
Przed kabergoliną to tez mógłby się utopić w jedzeniu, dopiero potem zaczał się skupiać na jedzeniu.

Bardzo dobrze, ze podałes leki. Czasem poprawa jest faktycznie po kilku godzinach, czasem pózniej. Wszystko zalezy od przypadku.
Obejrzalem ten filmik sprzed podania kabergoliny i wg mnie na 2gim filmiku jest zdecydowana poprawa :) Przede wszystkim w chodzeniu, ale też i oczka przytomnie patrzą, jest takie większe ogarnięcie się.
Wg mnie jest lepiej :)

Enrobioflox mozna nadal podawać, jest świetny na stany zapalne, i jako jeden z niewielu leków działa na barierę krew-mózg http://biotechnologia.pl/biotechnologia ... onac,13119
Czyli łopatologicznie - jest w stanie zlikwidowac stan zapalny w okolicy przysadki, i tym samym np. zmniejszyć ucisk i poprawić stan szczurka.

Podaj jej jutro następną dawkę kabergoliny i dokarmiaj tyle ile chce jesc :) Mozesz też namoczyć granulat ( u mnei furorę robi Versele laga Rat complete) i podsunąc szczurkowi taką rozciapaną kulkę albo kawałeczek. Moze zje. Albo moze zje kawałek ryzu czy ugotowanego jajka. Dobrze, ze chce jeść , to tez bardzo ważne :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Zauważyłem, że prawa tylna łapka ma bardzo duże napięcie w mięśniowe, dystonie mięśniowa, jest przykurczona mocno, gdzie lewa jak złapie to mogę śmiało pociągnąć, ma luźną. Prawa trzyma napięcie cały czas, jest schowana zaraz przy brzuszku.

Dlatego ona idąc w lewo po kole przechyla się zawsze na prawą stronę, tyłek ją ciągnie. Gdy ją trochę pomasuje to puszcza mięśnie i właśnie wtedy chodzi tak jak na filmiku nie wywracając się co chwile.

Na wieczor jak zawsze jest aktywniejsza, pierwsze chwile po wyjęciu z klatki po spaniu jest mocno zamroczona, wywraca się, ale po tych masażach łydek jest lepiej, zobaczymy jutro, pewnie kabergolina, tylko nie wiem jeszcze w jakiej dawce.

https://www.youtube.com/watch?v=GKqXcNvv-s0 dzisiejsza kolacja
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Jesli masz wiecej kabergoliny, to podaj moze 0.25 ? A jak nie, to 0.5 mg. I od razu oczywiscie staraj sie zakupić więcej. Zawsze masz Galastop w razie potrzeby.
Masaże sa dobre, i świetnie , ze je robisz :) Rób codziennie, na pewno pomagają. Zresztą, chyba sam masz dobrego nosa do tego :)
Widać, ze chetnie wcina. Mozesz ją dac np. na kolana i przytrzymac, to chyba jej bedzie wygodniej, bo się nie musi skupiać na utrzymaniu równowagi.
A jakby jej nałozyć kilka kropel gerberka na spodeczek i podstawić/podtrzymać na podwyższeniu pod kątem ? teraz mi sie coś skojarzyło, ze ktoś mi kiedyś mówił, ze moze być był głowy przy pochylaniu sie. Warto próbować , bo to jednak lepiej jak szczurek sam je.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
lukeboss
Posty: 68
Rejestracja: sob gru 17, 2016 7:43 pm

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: lukeboss »

Tak wygląda szczurek po 10h od drugiej dawki kabergoliny 500mg.

Myśle, że to taki stan stabilny, już wiecej w jej motoryce chyba nie da się zrobić.
Utrzymuje się w miare na łapkach, gdy chce się umyć upada i zaraz wstaje.
Jedzenie to sama w łapki nie złapie, przesuwa po podłodze.

https://www.youtube.com/watch?v=TTVTQz3IZqU
https://www.youtube.com/watch?v=YicCXNq-iBM
https://www.youtube.com/watch?v=NYNFpWG1fJs

Druga sprawa jest taka, że ta jedna łapka tylna jest przykurczona i czym dłużej chodzi tym lepiej to wygląda.
jest to 10 dzień antybiotyku, 2 dawka uderzeniowa kabergoliny, pytanie czy to coś pomaga, czy anty czy kabergolina (nagłego polepszenia nie zauważyłem po podaniu)? Tabsy kabergoliny mi się skończyły, czy próbować załatwić kolejne?

Można powiedzieć, że stan nie najlepszy, ale za to stabilny. Pewnie będzie skazana na takie dokarmanie przeze mnie do końca życia. Apetyt ma to najważniejsze.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurek nagle stał się osowiały i jakby pijany

Post autor: Paul_Julian »

Kabergolinę kup. Ona sie zawsze przydaje, nawet jesli skonczy się termin waznosci ( sa chyba wazne pół roku) to i tak działają. Uzywałem nawet takich rok po terminie. Oczywiscie, żadnych leków nie powinno się używać po terminie, ale sam wiesz jak to jest z przysadką - wóz albo przewóz. Zawsze też mozna komuś odstąpić tabletkę i tamta druga osoba zakupi potem i odda.

Jesli chodzi o łapkę - czy to nie jest łapka, w która byly zastrzyki ? jesli tak, to może być niedowlad po zastrzyku i on zejdzie po czasie. Masaże pomagają.

I myślę, ze to jednak kabergolina głównie pomaga. Kazdy szczurek reaguje inaczej, ale po 1szej dawce wyglądała na bardziej ogarniętą. Jedzenie spróbuj jej podawac np. w nakrętce po gerberku ustawionej pod kątem. Albo spróbuj podac na lyzeczce ? Musi wtedy tylko zlizać, wiec to podobne do zlizywania ze strzykawki. I widze , że przytrzymuje łapką jedzenie ! :D To spory sukces, ie musi go trzymać w łapkach, tylko musi być miękkie. Namocz jej granulat i połóż kulkę jedzonka na podłożu, ale na ręczniku, żeby sie nie ślizgało.
Podawaj jej wit. B complex i steryd, bo to też pomaga.

Nie jest źle, naprawdę, jest bardzo dobrze ! Wiadomo, że nie bedzie tak jak przed chorobą, ale powolutku idzie ku lepszemu. Fakt, ze jak się wywrócila, to miała problem z powrotem na łapki, ale zauważ, że pierwsze co - to próbowała złapac jedzonko :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne / ogół objawów”